Kaip kurti inovacijų kultūrą įmonėje?
2013.12.27
Temos: Vadyba.
Dabar jau niekas nesiginčija, kad verslo sėkmė priklauso nuo galimybių greitai, o svarbiausia – kūrybingai reaguoti į besikeičiančią verslo aplinką. Nors daugelis verslininkų svajoja apie inovacijas, galinčias uždirbti milijonus, retas kuria joms palankią atmosferą darbo vietoje. Paklausite kodėl? Daugelį verslininkų kausto baimė atrodyti kvailai, klausti netradicinių klausimų ir sėdint ant biuro grindų kurti kartu su savo kolegomis… Inovacijų specialistė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Verslo inovacijų instituto projektų vadovė Indrė Kreivytė teigia, kad būtent toks netradicinis darbo būdas padeda generuoti sėkmingiausias verslo idėjas ir rasti sprendimus, kurie užkariautų rinką.
„Mes patys sau uždraudžiame išsilaisvinti ir mėgautis darbu bei gyvenimu. Vienbalsiai visi norime inovacijų, bet laukiame, kol jos atsiras iš niekur, mums rimtais veidais intelektualiai diskutuojant apie jau sukurtus dalykus, ir pamirštame, kad dauguma inovacijų prasideda nuo žaidimo, nuo eksperimento, nuo kvailo klausimo. Pirmas žingsnis, ką galime padaryti – tai išsilaisvinti iš varžančios aplinkos“, – įsitikinusi inovacijų specialistė.
Ji paaiškina, kad norint pabudinti kūrybines galias, verta išeiti iš savo komforto zonos. Lengviausia tai padaryti atliekant spalvoto flomasterio testą: paimkite į rankas flomasterį ir vietoje užduočių užrašymo pabandykite jas nupiešti. Greičiausiai, iš pradžių pasijusite nejaukiai – juk jūs nemokate gražiai piešti! Tačiau gūžtis ir teisintis neverta, šis pratimas – būdas ugdyti kūrybiškumą.
Kam reikalingos sūpuoklės laukiamajame?
Inovacijas ir kūrybiškumas, anot I. Kreivytės, gali būti skatinami įvairiomis priemonėmis ir formomis. Vienas būdų – keičiant darbo vietos interjerą. „Svarbu ir tai, kaip aplinka atrodo, o kokia joje kuriama kultūra ir atmosfera, kaip žmonės jaučiasi ten būdami. Jeigu visi sėdi biure su vienodais stalais ir pilkomis kėdėmis, nereikia stebėtis, kad darbuotojai elgiasi oficialiai, nenukrypsta nuo normų ir vadovaujasi šablonais“, – sako ji.
I.Kreivytė įsitikinusi, kad kūrybai palankią aplinką sėkmingai gali kurti ir joje dirbantys asmenys. Vadovai gali patogiai susėsti su savo komanda, pasidaryti arbatos ir užduoti klausimą – „Kaip mes galėtume pakeisti savo aplinką, kad joje norėtųsi kurti?“.
Kiekvienos komandos atsakymai būna unikalūs. Vieniems prireikia 5 metrų aukščio sieną paversti mokykline juoda lenta, kitiems užtenka pačių įrašyto garso takelio ar „aukštyn kojomis“ pakabintų gėlių vazonėlių. „Jeigu negalite nusipirkti prabangaus atpalaiduojančio fotelio, gal jums padės ant virvės pakabinta saga – tarnaujanti ir kaip kėdė laukiamajame, ir kaip sūpuoklės, ir kaip objektas sudominsiantis į jūsų biurą užsukusius klientus“, – pataria specialistė.
Kūrybiškos aplinkos sprendimai nebūtinai turi būti brangūs. Spalvoti pieštukai ant darbo stalo, įkvepiančios žymių žmonių citatos, egzotiškos šalies nuotrauka, į kurią tikitės nuvažiuoti, kai tik puikiai numatytą atliksite darbą – tai tik keletas priemonių, skatinančių kūrybiškumą darbo vietoje.
Nauja erdvė kuriantiems
Šiuo metu šalia ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto įrengiama nauja novatoriška erdvė studentų lavinimui – Inovatorių bazė. Joje ketinama įgyvendinti daug netikėtų interjero sprendimų. „Ši bazė – tai eksperimentinė erdvė, skirta kurti bei įgyvendinti verslo idėjas. Bazėje bus suteikiama maksimali laisvė kūrybiniam studentų potencialui skleistis, galbūt šiame centre jaunimas pradės kurti pirmuosius savo verslo modelius, gims šimtai startuolių. Racionaliai įvertinti idėjas ir jas įgyvendinti padės ISM lektoriai bei Lietuvos verslo profesionalai“, – pasakoja Indrė.
Inovacijų ekspertė tęsė, kad idėjas bazės interjerui kūrė ISM bendruomenės nariai. Jie siekė, kad erdvė būtų ne tik funkcionali, bet ir kaskart džiuginanti. Auditorijų ir asmeninio darbo kambariams pasirinkti maksimaliai transformuojami baldai, todėl akimirksniu posėdžių salė galės tapti erdve proto šturmams.
Planuojama, kad Inovatorių bazė bus atvira visų universitetų ar institucijų studentams ir ne tik. Centras sieks sujungti skirtingo amžiaus, profesijų ir patirčių žmones, kurie spręsdami problemą apjungtų savo kūrybines galias ir kurtų rinką užkariaujančias verslo idėjas.
Kaip kurti inovacijų kultūrą įmonėje?
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.