...

Jimmy Walesas „Wikipedia“ įkūrėjas – kai nesiseka keturis kartus iš eilės

Verslas

2012.06.05

Autorius: Mantė Sabaliauskaitė

Temos: , .

Jimmy Walesas „Wikipedia“ įkūrėjas – kai nesiseka keturis kartus iš eilės

„Wikipedia“ įkūrėjas J. Walesas wikipedia.com nuotr.

Šiemetėje konferencijoje „Login“ „Wikipedia“ įkūrėjas J. Walesas buvo vienas laukiamiausių svečių. Nors su žiniasklaidos atstovais atsisakė susitikti, skaitydamas pranešimą Jimmy atskleidė, kaip jam pavyko prisivilioti sėkmę, ir padėjo geriau suprasti, kas šiuo metu yra mūsų taip pamėgta „Wikipedia“.

J. Waleso kelias į sėkmę

Pirmasis J. Waleso verslo projektas buvo paremtas protinga idėja, kilusia iš asmeninės patirties. Vyras nusprendė sukurti interneto svetainę, kurioje būtų galima užsisakyti maisto iš restoranų su pristatymu į namus ar biurą. Ši idėja išties atrodė (ir vis dar yra) perspektyvi, tačiau jai buvo lemta žlugti. 1996 metais internetas nebuvo masinio naudojimo produktas, na, o restoranų savininkai į Jimmy pasižiūrėjo tarsi į ateivį iš Marso.

Antrasis bandymas imtis verslo taip pat buvo paremtas protinga idėja – sukurti paieškos svetainę. Sumanymas taip pat perspektyvus, o ypač dabar vertinant į „Google“ sėkmę.

Deja, Jimmy kurta paieškos sistema kainavo galybę pinigų, tad projektas vėl nepasisekė.

Trečia protinga Jimmy idėja – „pay-per-click“ reklamos tinklas, bet jį taip pat ištiko nesėkmė, mat šlamšto ir brukalų siuntėjai iš Azijos užpildė svetainę…

Galiausiai J. Walesas sumąstė sukurti informatyvią, profesionalią ir kokybišką enciklopediją, kurią pavadino „Nupedija“. Kurti turinio buvo samdomi mokslininkai. Per metus straipsniams rašyti išleidus ketvirtį milijono JAV dolerių ištiko dar vieną nesėkmė.

Matyt, dauguma jau po antro nevykusio bandymo būtų nuleidę rankas, tačiau Jimmy nesiliovė eksperimentuoti ir sumąstė įgyvendinti verslo atžvilgiu kvailą idėją – sukurti nemokamą enciklopediją, kurios turinį redaguoja vartotojai, be to, nėra vietos reklamos intarpams bei kitokiems brukalams.

Taigi su šia „kvaila“ idėja Jimmy pajuto sėkmės skonį, o mes turime „Wikipedia“. Jeigu vyras būtų nuleidęs rankas, šiu metu neturėtume šio puikaus produkto. Kitą kartą, kai nukabinsite nosį, prisiminkite Jimmy ir tai, kad niekada nežinia, už kurio kampo slepiasi jūsų laimė, tad verta apžiūrėti juos visus!

Įdomūs faktai apie „Wikipedia“

Skirtinguose pasaulio regionuose ieškomiausios, skaitomiausios ir kuriamos temos taip pat skirtingos. Anot J. Waleso, Vokietijoje populiariausios temos yra susijusios su geografija, Japonijoje – populiariąja, arba popkultūra, na, o Rusijoje įdomiausia tema – seksas.

Kiekvieną mėnesį „Wikipedia“ lankosi 460 mln. žmonių, duomenų bazėje yra 20 mln. įrašų 270 skirtingų kalbų.

Iš visų rašančių straipsnius į enciklopediją vyrai sudaro daugumą – net 87 procentai. Vidutinis turinio kūrėjų amžius – 26 metai.

Pasaulyje yra apie 100 tūkst. savanorių, kurie redaguoja ir rašo į „Wikipedia“. „Wikimedia Foundation“ dirba 100 žmonių.

„Wikipedia“ – ne pelno siekianti enciklopedija, išlaikoma dotacijų.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.