J. de Nievesas: ieškome idėjiškai stiprių asmenybių
2014.04.19
Temos: Vadyba.
„Lietuva – jauna šalis, dar tik kurianti savo kultūrinį veidą. O menas, nesvarbu, kokios šakos būtų, neatskiriama kultūrinio šalies gyvenimo dalis, – įsitikinęs meno ir edukacijos centro „Rupert“ vadovas Juanas de Nievesas (48 m.). – Būtent menininkai yra tie žmonės, kurių idėjos ir kūriniai padeda visuomenei augti, keistis ir tobulėti. 2013 m. vasarą Valakampiuose atidarytas menų inkubatorius „Rupert“ – erdvė, skirta socialiai atsakingiems menininkams ugdyti“, – šypsosi daugiau nei penkiolika metų šiuolaikinio meno srityje dirbantis Ispanijos meno istorikas ir kuratorius.
Unikali erdvė
Ar pamenate prieš kelerius metus sostinės senamiestyje veikusią (vėliau į Briuselį perkeltą) šiuolaikinio meno galeriją „Tulips&Roses“? Tą kartą Jono Žakaičio ir Aurimės Aleksandravičiūtės įgyvendinta iniciatyva nebuvo itin sėkminga. Vis dėlto partneriai nenuleido rankų ir kartu su J. Žakaičiu ėmėsi įgyvendinti naują projektą, skirtą šiuolaikinio meno atstovams auginti ir mokyti – taip gimė edukacinė programa „Rupert“.
„Pirmoji edukacinė programa „Rupert“ įgyvendinta dar 2012 m. vasarą, prieš atveriant menų inkubatoriaus duris. Šiais metais dėl laiku baigtų statybų „Rupert“ gali plėsti savo veiklos spektrą. Pasiūlysime ne tik edukacinę, bet ir rezidencijų bei parodų programas“, – džiaugiasi J. de Nievesas.
„Idėja po vienu stogu sujungti menus ir švietimą – novatoriška ir paprasčiausiai puiki, – tikina meno ir edukacijos centro vadovas, neabejojantis šio projekto unikalumu ne tik Baltijos šalių, bet ir visos Europos mastu. – Vakaruose netrūksta centrų įgyvendinančių rezidencijų programas, tačiau erdvės, kuriose įgyvendinamos edukacinė, rezidencijų ir parodų programos itin retos.“
Pagalbos ranka
„Pagrindinis centro „Rupert“ tikslas – padėti pas mus atvykstantiems menininkams ir mąstytojams įgyvendinti savo projektą ir pradėti karjerą tarptautiniu mastu“, – aiškina J. de Nievesas.
„Mūsų tikslas – mokyti. Nors Lietuvoje netrūksta gerų universitetų, kolegijų, o Vilniaus dailės akademija siūlo išties puikias mokymosi programas, mūsų ir šių švietimo institucijų misijos skirtingos. Aukštosiose mokyklose mokoma technikos, įgyjamos tam tikros reikalingos žinios, praktiniai įgūdžiai, o programomis „Rupert“ siekiama priartinti menininkus prie visuomenės, išmokyti atrasti savo vietą pasaulyje“, – skirtumus vardija J. de Nievesas. Meno ir edukacijos centro vadovo įsitikinimu, labai svarbu, kad menininkai gebėtų pajusti ryšį tarp meno ir realybės.
Norime, kad į centrą atvykę žmonės išmoktų mąstyti, įžvelgti galimas perspektyvas, turėtų savitąpožiūrį, balsą.
J. de Nievesas
„Norime, kad į centrą atvykę žmonės išmoktų mąstyti, įžvelgti galimas perspektyvas, turėtų savitą požiūrį, balsą. Tikimės, kad menininkų veikla nesibaigs programa „Rupert“, kad jie tęs savo veiklą, todėl dirbame iš visų jėgų ir krauname žinių bagažą“, – lūkesčiais pasidalija J. de Nievesas. Meno ir edukacijos centre mokoma, kaip surinkti lėšų savo tolesniems projektams ir užmegzti naudingų ryšių gimtinėje ir užsienyje.
„Žmonėms reikia suprasti, kad švietimas – būtinas, tai visų sričių pagrindas. Dažnas verkia dėl ekonominės krizės – neverta. Jei ir yra tikra krizė, tai švietimo srityje. Tad kuo greičiau imsimės veikti, tuo turtingesnis bus mūsų socialinis ir kultūrinis gyvenimas“, – įsitikinęs J. de Nievesas.
Svarbiausia – švietimas
Tikimasi, kad Vilniaus pakraštyje įkurtas šiuolaikinės architektūros šedevras (žinomas kaip menų inkubatorius „Rupert“) taps ne tik miesto bendruomenės, bet ir svečių traukos centru. Laikas parodys, o dabar aišku viena: ramioje pušynų apsuptoje vietovėje stovintis pastatas it magnetas traukia įvairių šalių menininkus.
„Gavome 120 dalyvauti rezidencijų programoje norinčių menininkų paraiškų. Iš jų atrinkome aštuonis dalyvius. Keturi meno ir edukacijos centre „Rupert“ gyvena nuo rugpjūčio, kiti keturi gyvens nuo spalio. Didžioji dalis paraiškas užpildžiusių menininkų – ne vietiniai. Tai visiškai priešinga situacijai, susiklosčiusiai edukacinės programos paraiškų teikimo metu, kai net apie 80–90 proc. norinčiųjų dalyvauti buvo lietuviai“, – duomenimis pasidalija J. de Nievesas.
„Šiuos skaičius lengva paaiškinti, – įsitikinęs meno ir edukacijos centro vadovas. – Tai daugiausia priklauso nuo programų trukmės. Rezidencijų programa trunka du mėnesius su puse, o edukacinė visus dešimt. Natūralu, kad ne kiekvienas užsienyje gyvenantis menininkas gali palikti namus kone metams“, – paaiškina J. de Nievesas.
Tačiau skiriasi ne tik programų trukmė, skiriasi ir jų pobūdis. „Rezidencijų programa skirta menininkams, rašytojams, architektams, kūrėjams, kuratoriams ir akademikams, kurie jau kurį laiką dirba savo srityje, t. y. žmonėms, turintiems patirties. Programos metu kiekvienas rezidentas turi parengti konkretų projektą ir jį pristatyti visuomenei“, – programos esmę nusako centro vadovas. – Mums visiškai nesvarbu, ar žmogus rašys knygą, kurs filmą ar leis žurnalą. Svarbiausia, kad turėtų idėjų ir noro jas įgyvendinti“, – tikina J. de Nievesas.
„Edukacinė programa dažniausiai pristatoma kaip programa, skirta jauniems menininkams. Norėčiau patikslinti, kad šiame kontekste žodis „jaunas“ reiškia ne tiek amžių, kiek menininko patirtį. Edukacinė programa orientuota į savo karjerą pradedančius kūrėjus“, – paaiškina meno ir edukacijos centrui vadovaujantis kuratorius.
„Kiekvienas edukacinės programos dalyvis gauna globėją. Tai – tarptautiniu mastu pripažintas savo srities profesionalas, stebintis savo globotinio vystomo projekto eigą, jį konsultuojantis, patariantis. Dėl šiuolaikinių technologijų globėjas ir jo mokinys gali palaikyti nuolatinį ryšį: bendrauti per „Skype“, elektroniniais laiškais“, – sako J. de Nievesas ir pabrėžia, kad programos laikotarpiu turi būti suorganizuoti bent du globėjo ir jo mokinio susitikimai. „Norime, kad ne tik globėjas atvyktų į Vilnių, tačiau ir mokinys turėtų galimybę nuvykti į miestą, kuriame gyvena ir dirba globėjas“, – vizija dalijasi centro vadovas.
„Siekdami suprasti menininką, pildant paraišką prašome nurodyti ir pageidaujamą globėją. Tai nebūtinai reiškia, kad gausite būtent jį, tačiau galime užtikrinti, kad bus ieškoma dalyviui labiausiai tinkančio varianto“, – aiškina J. de Nievesas.
„Svarbu suprasti, kad globėjai tėra dalis visos edukacinės programos. Dalyviams suteikiamos galimybės įgyti praktinių ir teorinių žinių. Iš įvairiausių kraštų į meno ir edukacijos centrą „Rupert“ atvykę menininkai, kuratoriai, leidėjai ir kiti įvairių sričių specialistai čia rengia paskaitas, seminarus ir kūrybines dirbtuvėles. Ir nors dauguma jų skirti mūsų programos dalyviams, kai kurios paskaitos bus atviros visuomenei“, – sako J. de Nievesas ir patikina, kad tai tėra viena iš priemonių ryšiui su visuomene užmegzti.
„Programų tikslas – stiprios idėjos, todėl ieškome mąstančių žmonių. Nereikalaujame materialaus rezultato, mūsų nedomina kiekybė, užtenka, kad pasibaigus programai darbo rezultatai (ar tai būtų tyrimas, ar nutapytas paveikslas) būtų pristatyti auditorijai“, – paaiškina centro „Rupert“ vadovas.
„Rupert“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.