Dienos pietūs pastūmėjo sukurti savo verslą
2014.10.15
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Ką daryti, jei atėjus papietauti siūlomi dienos pietūs nedžiugina? Lieka arba susitaikyti ir rinktis tai, ką siūlo, arba ieškoti laimės kitur. O jei netrūksta ryžto ir idėjų, galima pasukti įdomesniu keliu. Pavyzdžiui, sukurti programėlę, kuri išspręstų vis iškylančią dilemą.
„Pati idėja gimė gana seniai – 2011 metais. Atėjus kur nors papietauti dažnai būdavo, kad siūlomi dienos pietūs nedžiugindavo. Likdavo eiti kur nors kitur pietauti ir sugaišti dar apie 15 minučių arba valgyti tai, kas pateikiama. Tada pradėjau žymėtis, kokie yra pietūs, kas ką siūlo. Tuo metu dar nebuvo internetinių ar mobiliųjų sprendimų“, – prisimena Nerijus Butvilas (40).
Į komandą pasitelkęs dar kelis draugus, jis pradėjo domėtis, kaip šią problemą bandoma spręsti kitose šalyse. Atradęs keletą panašių idėjų kurį laiką tik stebėjo, kaip sekasi jas plėtoti. O kiek vėliau trijulė pasiryžo sukurti ir savąjį variantą. Taip gimė mobilioji programėlė „MealDeal“, siūlanti pasirinkti artimiausią maitinimo įstaigą pagal kainą, norimą vietą ar skonį.
Jeigu netgi padarome neteisingą žingsnį, mums tai nėra labai skausminga. Galime atitraukti žingsnį atgal ir žengti kitur.
N. Butvilas
Nors šiuo metu programėlėje kasdien galima rasti daugybę atnaujintų dienos pietų pasiūlymų skirtingose sostinės maitinimo įstaigose, tačiau iš pradžių ne viskas ėjosi kaip iš pypkės. Teko sulaukti skeptiškų idėjos vertintojų, mat panašių bandymų jau būta, bet nelabai sėkmingų, tad ir šiai idėjai esą nepasiseks. Taigi pirmosios kliūtys buvo įtikinti maitinimo įstaigų vadovus, kad šis projektas tikrai pasiteisins.
„Vilniuje daugumos maitinimo įstaigų vadovai yra įtakingi asmenys, kurie arba užsiėmę, arba persisotinę įvairių pasiūlymų reklamuotis, kur nors dalyvauti, todėl užmegzti pirminį kontaktą buvo gana sudėtinga. Visi žiūrėjo skeptiškai: jau kažkas siūlė, kažką bandė daryti, bet nieko nepavyko. Kadangi ateini kaip niekas, dar negali parodyti, kad jau ką nors nuveikei. Taigi buvo sunku susitarti su maitinimo įstaigomis“, – įspūdžiais dalijasi N. Butvilas.
Dar viena problema, kurią pastebi jis, yra per maža Lietuva, kurioje milijoninių turtų nesusikrausi. Tad idėjos autorius neatmeta galimybės nerti į platesnius vandenis ir išbandyti didesnes užsienio rinkas. Nepaisydamas to, pašnekovas viliasi, kad po trejų metų Lietuvoje pavyks atlikti pagrindinius plėtros žingsnius ir nuo to laiko turėtų atsirasti pelnas. O kol kas apie jį dar anksti kalbėti.
Vyras pasakoja, kad šiuo metu kasdien programėle naudojasi per 300 vartotojų: „Kadangi sparčiai vystosi mobiliosios technologijos, vis daugiau žmonių naudojasi mobiliosiomis programėlėmis. Savo auditorija pasirinkome darbingus žmones, kurie kasdien vaikšto į darbą, kasdien pietauja. Skaičiuodami išbraukėme tuos, kurie yra pagyvenę, kuriems pavadinimas nieko nereiškia, kurie turbūt nebeina į darbą ir nepietauja.“
Nors paslauga prieinama kol kas tik sostinės gyventojams, artimiausiu metu idėjos autorius su komanda mėgins laimę įgyvendinti sumanymą ir kituose miestuose: Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje.
Sėkmės paslaptis – minimalios investicijos
Kaip juokauja N. Butvilas, ši idėja yra pavyzdys, kad ne tik aštuoniolikmečiai gali ką nors įgyvendinti: „Teko bendrauti su universitetų dėstytojais, skaitančiais paskaitas, vedančiais seminarus, susijusius su verslo skatinimu. Dažniausiai studentai turi idėją, bet jie užstringa ties įgyvendinimu, nes per daug skrajoja, naiviai tikisi, kad visi puls imti.“
Pašnekovo įsitikinimu, labai svarbu viską daryti naudojant nedaug investicijų, mat dažnai nepasiseka vien todėl, kad į patį pirminį sprendimą investuojama labai daug pinigų neįsitikinus jo sėkme. Jeigu investavai daug pinigų, ką nors pakeisti būna sudėtinga, todėl dauguma startuolių sustoja toje vietoje, nes išleido viską, ką turėjo, priduria jis.
„Pagrindinė priežastis, kodėl nežlugome, paprasta: darome minimaliomis investicijomis. Jeigu netgi padarome neteisingą žingsnį, mums tai nėra labai skausminga. Galime atitraukti žingsnį atgal ir žengti kitur“, – dėsto idėjos sumanytojas.
Reikia viską apgalvoti nuo „A“ iki „Ž“
N. Butvilas sako, kad jam sėkmė yra tai, kai žmonės vertina, džiaugiasi tuo, ką padarei: vienam galbūt užtenka pripažinimo, kad jis sukūrė ką nors, kitam reikia uždirbti milijoną.
Vyras įsitikinęs, kad svarbiausia yra ne unikali idėja, o jos įgyvendinimas. Juk „MealDeal“ taip pat nėra vienintelis projektas – panašių bandymų pašnekovas matęs jau prieš tai. Taip pat reikalinga ir komanda, mat kelios galvos visada geriau nei viena. Komanda svarbi ir tam, kad kritiniu metu vienas kitą palaikytų, papildo jis.
Idėjos sumanytojas pradedantiesiems linki iš pradžių viską labai gerai apgalvoti nuo „A“ iki „Ž“: „Dažnai būna, kad pradedi ir turi idėjų maždaug iki vidurio, bet kai prieini iki tam tikros vietos, kur gali kažką padaryti, supranti, kad realiai nebegali to padaryti: galbūt nėra technologinių galimybių ar to nebereikia vartotojams.“ Be to, pastebi pašnekovas, nereikia visko investuoti iš karto. Juk padarius klaidą, nėra taip sudėtinga ją ištaisyti, jei investicijos buvo minimalios.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.