...

Daug dirbti reiškia ir daug mokytis

Verslas

2014.12.02

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Daug dirbti reiškia ir daug mokytis

Darius Reginis ir Eduardas Funka - žaidimų kūrimo studijos „Redbee“ įkūrėjai. Asmeninio albumo nuotr.

Visada smagu sutikti tikrą žaidėją su stažu – žmogų, kuris su kompiuteriniais žaidimais gyvena ne dvejus ar trejus metus, o jau kokius du dešimtmečius. Vienas tokių žmonių yra Darius Reginis. Su kolega Eduardu Funka jis atidarė žaidimų kūrimo studiją „Redbee“, kuri išpildė seną vyrų svajonę – žaidimus ne tik žaisti, bet ir juos kurti. Regis, kol kas jiems puikiai sekasi. Jų sukurtas „Summer Blog“ Metų žaidimo rinkimuose buvo išrinktas geriausiu 2013-ųjų žaidimu. Su D. Reginiu pasikalbėjome apie žaidimus, verslą ir „Redbee“ tikslus.

Sena pažintis virto verslu

D. Reginis pasakoja, kad su E. Funka jie jau buvo pažįstami daugybę metų. Galiausiai abu pasiryžo kartu kurti verslą. „Mes pažįstami jau daugiau nei dešimt metų. Dirbome kartu įvairiose agentūrose. Vis kažkaip susikirsdavo mūsų keliai. Eduardas buvo dizaineris, kūrybininkas, o aš labiau techninis darbuotojas. Vienu metu tapau laisvai samdomu darbuotoju, o jam irgi atsibodo dirbti savo senuosius darbus, ir jis man pasiūlė išbandyti mobiliųjų žaidimų kūrimą. Nusprendėme kokius metus paskirti žaidimui kurti. Apsiskaičiavome, jog santaupų mums pakaks, metėme darbus ir pradėjome kurti. Taip ir gimė „Redbee“, – sako jis.

Niekada nebuvo baimės, jog veltui gaištame laiką. Juk daug dirbame, tad daug ir išmokstame.

D. Reginis

Žaidimų kūrimas buvo ta sritis, kurią verslininkams norėjosi išbandyti jau labai seniai. „Tai buvo tokia sena svajonė. Kadaise, kai kompiuteriai tik atsirado, buvau dar tik paauglys ir tai daryti buvo sudėtinga. Programuoti reikėdavo paprastomis kalbomis ir man tuomet buvo per sunku. Tačiau ta svajonė išliko. Dabar atsirado įrankių, su kuriais gali daryti tai nesunkiai. Gali ir pritaikyti savo žinias iš kitų sričių. Pavyzdžiui, aš kurį laiką dirbau daugiausia su animacija, todėl galėjau pritaikyti žinias, gautas čia. Žaidimų pasaulis traukė visada“, – teigia pašnekovas.

Mielai žaidžia iki šiol

„Redbee“ susikūrė siekdama visų pirma kurti žaidimus vaikams. „Summer Blog“ būtent ir skirtas 5–12 metų vaikams. Tokį sprendimą diktuoja ir tai, kad abu verslininkai turi panašaus amžiaus atžalų. „Kadangi esu labiau techninis darbuotojas, aš į viską žiūriu iš įgyvendinimo pusės. Idėja atsiranda, o aš galvoju, kaip ją būtų galima įgyvendinti. Juk ir pats žaidžiu žaidimus. Matau, ką juose galiu pats padaryti, kokius mechanikos elementus galiu pasiimti. Į priekį labai stumia noras tiesiog ką nors padaryti. Pačioje pradžioje labai norėjosi tiesiog sukurti savo žaidimą. Norisi, kad tai būtų šis tas unikalaus. Žiūrime ir į tai, kokius žaidimus žaidžia vaikai bei kokius žaidimus norėtume, kad jie žaistų. Gerai ir tai, kad patys turime vaikų. Savo žaidimus praktiškai kūrėme jiems. Žinoma, norime, kad ir mums patiems jie būtų įdomūs“, – apie žaidimo kūrimo procesą kalba D. Reginis.

Jis sako mielai ir pats žaidžiantis mobiliuosius žaidimus. Kokie žaidimai jam labiausiai patinka? „Čia viskas priklauso gal net ir nuo amžiaus. Kadangi dažnai trūksta laiko, man patinka tokie žaidimai, kuriems galėčiau skirti nelabai daug laiko. Pereinu kokį nors lygį, išsisaugau ir savaitę neliečiu žaidimo. Tačiau taip yra dėl gyvenimo aplinkybių. Aš žaidimus dabar jau netgi vertinu ne kaip žaidėjas. Labiau kreipiu dėmesį į tai, kaip žaidimas padarytas, koks valdymas įdiegtas“, – teigia pašnekovas.

Savo sukurtuose žaidimuose „Redbee“ pabando ir naujas, šiek tiek eksperimentines technologijas. Pavyzdžiui, neseniai „Utenos alui“ jie sukūrė žaidimą, veikiantį su sistema „Kinect“. Tokie eksperimentai įdomūs, bet D. Reginis į juos žiūri tik kaip į eksperimentus. „Viena vertus, žmonės to lyg ir nori. Jų tikriausiai ir daugės. Tačiau ar tai bus koks nors bumas? Aš tai vertinu skeptiškai. Šioje vietoje mūsų su Eduardu požiūriai gal net ir išsiskiria. Tam tikri dalykai, pavyzdžiui, „Google“ akiniai, nepritampa, nes jie sukelia žmogui tam tikrų nepatogumų. Aišku, gerai, kad tokie dalykai yra daromi, nes jie padeda mokytis. Tačiau prognozuoti, kad čia kažkas išsprogs, aš nesiimčiau. Nemažai dalykų pasirodo ir užgęsta. Iš jų gal gimsta kitas produktas“, – svarsto jis.

Siekia įsitvirtinti vaikiškų žaidimų rinkoje

Pašnekovas sako, kad į „Redbee“ idėją kurti žaidimus vaikams buvo žiūrinčiųjų skeptiškai. Vis dėlto dabar verslininkai džiaugiasi suradę gerų partnerių ir yra tvirtai pasiryžę eiti nuo pat pradžių numatytu keliu. „Pradinė mūsų idėja buvo kurti kokybiškus žaidimus vaikams. Tai išliko ir dabar. Vienu metu gal buvome šiek tiek sustreikavę, nes renginyje Estijoje gavome labai daug neigiamų atsiliepimų, nes neva vaikams sunku parduoti žaidimus – per daug apribojimų. Tai kuriam laikui gal kiek numušė entuziazmą, bet po to pasišnekėjome su keliais žmonėmis, kurie pasakė, kad tie kritikai yra žmonės, neišmanantys rinkos. Vaikų žaidimai dirbant kryptingai yra gana perspektyvi sritis. Tiesiog reikia nesiblaškyti. Mes ir bandome nesiblaškyti. Dabar dirbame su viena Izraelio leidybos firma. Kuriame jiems vieną žaidimą, jie padės mums perleisti mūsų senesnį žaidimą. Ta bendrovė yra viena didžiausių žaidimų leidėjų pasaulyje, o vaikų rinkoje, ko gero, net pati didžiausia. Jos atstovai žino, kaip šioje srityje daryti verslą“, – teigia „Redbee“ įkūrėjas.

Jis pripažįsta, kad pasirinktas kelias ne visada buvo paprastas ir lengvas. Tačiau dabar draugai ima jausti, jog sunkus darbas ima atsipirkti. „Pirmi metai buvo gana sunkūs. Pirmąjį pusmetį buvo daug entuziazmo, bet, kai metų pabaigoje išleidome savo žaidimą ir nieko neįvyko, buvome šiek tiek išsigandę. Tačiau niekada nebuvo baimės, jog veltui gaištame laiką. Juk daug dirbame, tad daug ir išmokstame. Mes vis sakome, kad pačiu blogiausiu atveju darbus vis tiek susirasime. Juo labiau kad į Lietuvą ateina vis daugiau žaidimų kūrėjų. Todėl mums ramu. O kol ramu, galime bandyti ką nors savo. Dabar sekasi neblogai. Atrodo, kad jau užsikabinome“, – džiaugiasi D. Reginis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.