Bankokas pripratina prie nuolatinių kuriozų

Verslas

2015.07.23

Autorius: Kristina Augustinaitė

Temos: .

Bankokas pripratina prie nuolatinių kuriozų

Viešbučio „Darjelling Boutique“ Bankoke įkūrėjas, vadovas - Rimantas Gajauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Rimantas Gajauskas (53) jau penkerius metus plėtoja ir vadovauja Tailando sostinėje Bankoke sėkmingai veikiančiam viešbučiui „Darjelling Boutique“. Atvykęs į egzotišką šalį ieškoti laimės ir neturėdamas konkrečių planų, verslininkas netrukus į savo rankas perėmė nuostolingai dirbusį dvidešimties kambarių viešbutį, įsikūrusį pačiame Bankoko centre.

Verslo kūrimas be sutarčių

Pašnekovas pripažįsta, kad perimti viešbutį, kurio užimtumas tuo laiku neviršijo 50–60 proc., buvo gana rizikingas žingsnis. Jokių dokumentų, jokių sutarčių, susijusių su viešbučio nuoma, verslininkui nereikėjo pasirašyti ar analizuoti, tiesiog buvo liepta pasirinkti: nori – nuomokis, nori – nesinuomok. Taigi, nepraėjus nė mėnesiui nuo atvykimo į Bankoką, R. Gajauskas miesto centre jau buvo išsinuomojęs viešbutį. Įdomu tai, kad per penkerius gyvenimo Tailande metus verslininkui neteko pasirašyti jokio dokumento – visi sandoriai buvo vykdomi vien tik žodiniu susitarimu. Vyras pabrėžia, kad, kuriant verslą Tailande, 51 proc. akcijų turi priklausyti vietiniams gyventojams – tajams. Tai savotiškas saugiklis, kad apsukrieji užsieniečiai iš tajų nesupirktų visų verslų. Tad vienas užsienio pilietis turi dirbti kartu bent su keturiais vietiniais. Verslininkas atskleidžia, kad, norint atgaivinti ankstesnio savininko nevykusiai valdytą viešbutį, verslo pradžioje jam prireikė beveik 40 tūkst. eurų. Pašnekovas prisipažįsta, kad pradėti verslą Bankoke buvo sunku – pusantro mėnesio viešbutis dirbo nuostolingai, tačiau ilgainiui investicijos atsipirko ir verslas įsibėgėjo. Įkvėptas viešbučio „Darjelling Boutique“ sėkmės, R. Gajauskas kartu su partneriu iš Lietuvos prieš pusantrų metų Bankoke įsteigė dar vieną didesnį viešbutį, kurio akcijas valdo šiuo metu, ir džiaugiasi antrojo sėkmingai plėtojamo projekto sėkme.

„Pakėlus balsą prieš nusižengusį darbuotoją, šis iškart išeina iš darbo nieko nepasakęs“

R. Gajauskas

Svarbiausia – mokėti derėtis

Nors R. Gajauskas visada svajojo gyventi Karibuose, Tailandą jis pasirinko dėl paprastesnės imigracijos tvarkos ir institucijose lengviau sprendžiamų klausimų, o gamta juk tuose kraštuose labai panaši. Vis dėlto pašnekovas atskleidžia, kad Tailandas yra labai korumpuota šalis. Iškilus bet kokiai problemai, keliamas vienintelis klausimas: „Kiek reikia sumokėti, kad ši problema būtų išspręsta?“ Valdžia visiems leidžia verstis, kaip kas išmano. Mokesčių inspekcija nekreipia dėmesio į gatvės verslininkus, kurių čia gyva galybė, ir jokių mokesčių jie nemoka, nes, norint visus juos sukontroliuoti, prireiktų milijono tikrintojų. „Tikrintojai lankosi tik stambesnėse įmonėse, o jiems atvykus mokestinė suma įvertinama iš akies“, – atvirai sako pašnekovas. Tuomet verslininkai neišvengiamai derasi su tikrintojais, dievagodamiesi, kad įvardyta mokesčių suma juos pražudys. R. Gajauskas pastebi, kad čia neegzistuoja jokios sankcijos ar baudos dėl nesumokėtų mokesčių – viskas sprendžiama derybomis.

Klientus privilioja geri atsiliepimai

Verslininkas įsitikinęs, jog turizmo sritis palanki tuo, kad keliaudami ir poilsiaudami žmonės lengviau leidžia pinigus, be to, jiems galima pasiūlyti įvairių paslaugų ir prekių, kurių kelionėje pritrūksta. R. Gajausko teigimu, Bankoke yra daugybė nakvynės namų, viešbučių, motelių – sunku visus juos suskaičiuoti. Jis džiaugiasi, kad „Darjelling Boutique“ paslaugas turistai renkasi pagal gerus atsiliepimus ir patrauklią kainą. Verslininkas pabrėžia kainos ir kokybės santykio išlaikymo svarbą bei priduria, kad visada pasitaiko besiskundžiančių klientų, kurie tikisi prabangos paslaugų už mažą kainą.

Nuolatiniai kuriozai dėl vietinių mentaliteto

Plėtojant verslą Bankoke, R. Gajauskui sunkiausia buvo perprasti vietinių gyventojų – tajų – mentalitetą. „Vietiniai gyventojai dažnai elgiasi nenuspėjamai bei neprognozuojamai ir nuolat vadovaujasi „manjana“ filosofija“, – pasakoja pašnekovas. Verslininkas prisimena ne vieną kuriozinį atvejį, kai darbuotojas į darbą neatvyko be pateisinamos priežasties. Tiesiog tą dieną jam nesinorėjo dirbti, tad jis išjungė telefoną ir nieko nepranešęs liko namie. Kitą dieną toks darbuotojas jau atvyko nusiteikęs darbui ir nesuprato, kuo nusikalto. „Pakėlus balsą prieš nusižengusį darbuotoją, šis iškart išeina iš darbo nieko nepasakęs“, – pasakoja verslininkas. Juk Tailande visiškai nepriimtinas bendravimas pakeltu tonu.

Kitas kuriozas R. Gajauskui nutiko, kai verslininkas nusprendė remontuoti tris viešbučio kambarius. Atkrausčius ir atlaisvinus viešbučio kambarius sutartą dieną, meistrai neatvyko, nes tądien lijo. „Turi susitaikyti, kad kažkas liks nepadaryta“, – tarpkultūrinės patirties įžvalgomis dalijasi verslininkas. Pašnekovas pripažįsta, kad, nors tajai yra tingūs ir neišprusę, o jų mąstymas gana vaikiškas, jie užkrečia savo nuoširdumu, gerumu, draugiškumu ir entuziazmu. Šiuo metu R. Gajauskas savo viešbutyje turi penkis darbuotojus, dirbančius visu etatu, ir du – dirbančius puse etato. Verslininkas džiaugiasi, kad, perėmęs valdyti viešbutį Bankoko centre, per labai trumpą laiką priėmė teisingus sprendimus, tad, prireikus viską pakartoti, elgtųsi panašiai.

Verslininkas teigia, kad nėra vieno recepto, kaip pradėti sėkmingą verslą Tailande. Kartais tereikia laukti gero objekto. R. Gajauskas įsitikinęs, kad Tailande galima sėkmingai plėtoti importą ir eksportą, be to, įvairios paslaugų sritys yra labai perspektyvios.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.