...

Ar visi galime būti mentoriais?

Verslas

2014.09.01

Autorius: Rūta Varneckaitė

Temos: .

Ar visi galime būti mentoriais?

Mentorius turi išsiskirti gerais vadovavimo gabumais. flickr.com nuotr.

Sparnuotos svajonės, įspūdingos idėjos bei trykštantis entuziazmas užkrečia ne tik verslą plėtoti pasiryžusius startuolius, bet kartais apžavi ir visko mačiusius įžvalgiuosius finansuotojus. Pastarieji, suvokdami, kaip svarbu nepaslysti ir kiekvieną litą panaudoti kuo apdairiau, finansuojamus startuolius kviečia kreiptis į verslo mentorius. Klausimą, kas yra mentorius šiuolaikiniame verslo pasaulyje, uždaviau vienam iš dabartinių keliautojų palydovų akceleratoriaus „StartupHighway“ mentorių UAB „Accel IT Solutions“ komercijos direktoriui Mindaugui Tamulioniui (nuotrauka žemiau).

Mentorystė

Pačia bendriausia prasme mentorystė yra tam tikroje srityje patirties turinčių asmenų pagalba atitinkama veikla užsiimantiems, tačiau reikiamų žinių stokojantiems žmonėms.

Ką daro mentorius?

M. Tamulionis vaizdžiai atsako: „Mentorius – ilgo ir dažnai vingiuoto kelio į tikslą trumpintojas, galintis atkreipti pradedančiųjų dėmesį į versle tykančius pavojus, o gal net pasiūlyti būdą, kaip jų išvengti.“ Šypsodamasis pašnekovas pabrėžia, kad mentorius ne tik įkvepia bei skatina, bet ir „nugesina“, kitaip tariant, grąžina į realybę, bei užduodamas tiesmukus klausimus randa komandos silpnąsias vietas.

Kitas etapas – tai sprendimai, kaip minėtas spragas pašalinti. Paklaustas, kaip tai vyksta, mentorius trukteli pečiais ir atsako klausimu: „O kaip tik nevyksta?“ Dažna startuolių komanda planuoja įgyvendinti tokį projektą, kur mentorius gali būti tik vienas iš minčių lietaus dalyvių, nes jo praktinė veikla toli gražu nesusijusi su analizuojamu projektu. Kita vertus, kaip teigia verslininkas, mentorius, per daugybę metų sukaupęs patirtį, dėl savo bendrinių žinių jau gali pasiūlyti tam tikrų strategijų, nurodyti gaires, kur toliau kreiptis. Mentorių patarimai vieni vertingiausių, nes jie gimsta patiems išgyvenus tiek skausmingus praradimus, tiek šlovingus atradimus. Kas, jei ne pats verslą įkūręs bei plėtojęs žmogus, geriau žinos, kur verčiau pataupyti, o kur nepagailėti skirstant pradinio biudžeto lėšas?

Mentorius turi būti draugiškas, spinduliuoti suinteresuotumu ir pelnyti pasitikėjimą. Tik užsimezgus abipusiam kontaktui, kūrybinė grupė sugebės pasidalyti savo idėja.

M.Tamulionis

Asmeninis mentoriaus interesas

Paklaustas, kodėl verta būti mentoriumi, „Accel IT Solutions“ komercijos direktorius entuziastingai atsako, kad pirmiausia tai kitaip praleistas laikas. Atotrūkis nuo kasdienių darbų, proga į daugelį dalykų pažvelgti iš kitos perspektyvos. Verslo naujokų pateikti klausimai dažnai priverčia susimąstyti ir patį mokytoją. Pašnekovo teigimu, mentorius būna priverstas pats pasidomėti ar tiesiog kūrybine linkme gerai pasukti galvą. Paklaustas, ar mokytojas prisiima atsakomybę, M. Tamulionis pareiškia: „Mentoriaus suteikiama informacija yra tik savotiškas nerašytų taisyklių sąvadas, o galutinius sprendimus priima pati komanda. Tai jų užduotis iš gausybės skirtingų sričių mentorių pateiktų pasiūlymų atsirinkti tinkamiausius.“

Mentorius – patyręs profesionalas

Vardydamas mentoriaus savybes, pirmiausia M. Tamulionis pabrėžia patirtį. Ne tiek svarbu, ar ilgametė patirtis vienoje srityje, ar skirtingų verslų plėtra įvairiose srityse. Ar praktika įgyta Lietuvoje, o gal ir tarptautiniu mastu. Svarbiausia, kad mentorius jaustų dabartinio verslo pulsą, turėtų įvairių žinių, nepailstų tobulėti. Pasiteiravus, ar mentorius būtinai turi būti tam tikros srities profesionalas, mūsų kalbinamas IT specialistas pabrėžia, kad tai ypač svarbu, nes tik gerai išmanydamas savo veiklą gali duoti patarimų kitiems: „Perliukai gimsta tik su profesionalumu, be to, ir procesas vyksta aiškiau bei greičiau.“

Vis dėlto vien geru amatininku mentoriui būti neužtenka. Reikia ir tam tikrų asmeninių savybių. Kaip vieną tokių M. Tamulionis įvardija kritinį mąstymą: „Gebėjimas įvairiapusiškai įvertinti padėtį, diskutuoti su komandos nariais ir taip atrasti optimalius sprendimus.“ Baigdamas pokalbį, pašnekovas išskiria svarbiausią mentoriui būtiną bruožą – žmogiškumą: „Mentorius turi būti draugiškas, spinduliuoti suinteresuotumu ir pelnyti pasitikėjimą. Tik užsimezgus abipusiam kontaktui, kūrybinė grupė sugebės pasidalyti savo idėja. Juk tai dalelė jų!“

Mentorius – ne mama, o vadovas

Maža to, kad savo veiklos srityje turi vertingų žinių bei esi sukaupęs patirties, turi gebėti dar šiuo lobiu ir tinkamai pasidalyti. Tad mentoriui, be kokybinių žinių apie verslą, reikalinga asmeninė charizma įkvėpti bei paskatinti savo ugdytinį. Svarbu turėti gerus bendravimo įgūdžius ir išlaikyti abipusę pagarbą, kad globotinis nesijaustų sumenkintas. Pagaliau mentorius turi išsiskirti gerais vadovavimo gabumais, mokėti padėti kūrybinei grupei apmąstyti savo darbo veiksmus, skatinti jų savarankiškumą. Juk mentorius – ne mama, vedanti už rankytės, o veikiau vadovas, paliekantis atsakomybę pačiam idėjos plėtotojui atskleisti savo kūrybinį potencialą.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.