...

Ar tikrai verslo pasaulyje svarbu tik pinigai?

Verslas

2012.08.24

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Ar tikrai verslo pasaulyje svarbu tik pinigai?

Jau dešimtmetį Stephen‘as bando perteikti pagrindinę idėją, kad norint būti puikiu verslininku būtina ugdyti ne tik protą ar vadybos įgūdžius, bet ir emocinį intelektą. BFL/Tomo Urbelionio nuotr.

Britas Stephen‘as Neale‘as ir jo kompanija BCS jau dešimtmetį rengia lyderystės seminarus Lietuvoje ir bando perteikti pagrindinę savo idėją, kad norint būti puikiu verslininku būtina ugdyti ne tik protą ar vadybos įgūdžius, bet ir vadinamąjį emocinį intelektą. Tai kelias ne tik į finansinę sėkmę, bet ir į vidinę harmoniją. Su S. Neale’u susėdome pasikalbėti apie tai, ko reikia geram lyderiui.

„Kalbėtojo profesija niekada nebuvo mano tikslas. Taip jau atsitiko. Visada patiko šnekėti apie tai, kas man įdomu ir tikrai rūpi“, – sakė pašnekovas. Žvelgiant į jo biografiją stebina tai, kiek daug dalykų yra studijavęs. S. Neale‘as teigia taip tiesiog ieškojęs savo kelio.

Pašnekovo teigimu, bendras supratimas apie emocinį intelektą ir jo svarbą Lietuvoje gerokai atsilieka nuo Vakarų valstybių. Tačiau jis sako jaučiantis didžiulį lietuvių norą mokytis. Ypač tai pastebima tarp jaunesnių lyderių.

S. Neale‘as pabrėžė Lietuvos verslininkų gretose šiuo metu įžvelgiantis kartų kaitą: „Jaučiame šiokį tokį konfliktą tarp senosios ir jaunosios kartų verslininkų. Jaunoji karta geriau supranta, kad verslas turi ne tik siekti pelno, bet ir turėti atitinkamas vertybes. Tuo jie skiriasi nuo vyresniųjų.

Manau, nemažoje dalyje kompanijų tai sukuria šiokį tokį konfliktą. Vis dėlto situacija ir čia keičiasi. Įpūsti į kompanijų veiklą naujų idėjų lengviau nei prieš šešerius ar septynerius metus, kai žmonės buvo uždari ir nepasitikintys. Anuomet susidurdavome su nemažu pasipriešinimu.“

Kokias Lietuvos verslo problemas jis įžvelgia?

Pirmiausia – įprotį kopijuoti. „Šiuo metu Lietuvoje matau daug kopijavimo. Kas nors nuvažiuoja į Daniją, pamato ten gerą verslo idėją, o tada grįžta ir bando ją atkartoti. Daug teisingiau būtų griebtis naujų idėjų, siekti inovacijų. Matau šalį, kuri nori sulaukti finansinės sėkmės, bet būtų teisingiau mokytis mąstyti kitaip, kurti šį tą nauja, savita“, – svarstė pašnekovas.

S. Neale‘as šias problemas sieja su švietimo sistema: „Jau mokykloje reikėtų skatinti individualumą. Lietuviai skundžiasi, kad per seminarus būna per daug veiklos, kad aš per mažai kalbu. Mano manymu, mažiau kalbant ir daugiau veikiant kaip tik išmokstama daugiau. Veiklumas leidžia skleistis kūrybingumui, kuris prarandamas tiesiog klausant, kaip reikia ką nors daryti, o paskui bandant mėgdžioti.

Mėgdžiojimas nelabai susijęs su originalumu. Lietuvos mokytojų stilius – tiesiog pasakyti, kaip yra, bet toks modelis pasenęs. Šiuolaikinėse Skandinavijos mokyklose yra kur kas daugiau žaidimų, kūrybinių užsiėmimų. Mokiniai skatinami diskutuoti su mokytojais, keistis su jais vaidmenimis. Taip mokoma mąstyti, o ne tiesiog kopijuoti, ką kas nors pasakė. Jeigu vaikai nuo mažens mokomi klausyti ir mėgdžioti, tai kokie jie bus verslininkai?“

Kiekvienas vadovas nori būti geras lyderis, tačiau kaip pasiekti šį tikslą?

„Lyderystė šiuo metu iš esmės yra tokia pati kaip prieš kelis dešimtmečius. Jos tikslas – skatinti žmones sekti paskui tave. Tuo ji labai skiriasi nuo vadybos. Kuo didesnė kompanija, tuo svarbesnis vaidmuo tenka lyderiui. Juk mažai įmonei, kurioje tik trys darbuotojai, lyderis nėra toks būtinas, užtenka tinkamų vadybos įgūdžių.

Kaip priversti žmones sekti paskui tave? Tam geros vadybos ir žinių bagažo jau nepakanka, pradeda veikti emocijos. Privalai būti sąžiningas, skatinti pasitikėjimą, turėti aiškias vertybes. Štai kas skatina žmones. Jeigu kas nors yra IT ekspertas, tai dar nereiškia, kad jis bus tinkamas vadovas trisdešimties žmonių kolektyvui.

Kas žino, ar jis sugeba bendrauti, suprasti žmones, palaikyti savo darbuotojus? Kas žino, ar jis moka spręsti konfliktus? Tai lyderio savybės, kurių neišmoksite iš vadybos vadovėlio“, – svarstė S. Neale‘as.

Anot jo, verslas nėra toks logiškas, kaip norėtume manyti. Yra daug svarbesnių dalykų nei sausi skaičiavimai: „Danielis Kahnemanas gavo Nobelio premiją už labai paprastą idėją: žmonės noriau pirks iš tavęs, jei jiems patiksi. Toks apsisprendimas įvyksta pasąmonėje, kai žmogus nusprendžia, ar pasitiki tavimi. Verslas yra žmogiškas. Gal kai kas nori manyti, kad visus sprendimus galima paaiškinti logiškai, bet mes tiesiog ne taip sutverti.

Mano nuomone, idealizmas yra užprogramuotas žmonių psichologijoje, nes jei apsidairai, pamatai, kad ir labai išsivysčiusiose šalyse laimė nėra visuotinė. Ši tendencija buvo juntama dar iki recesijos. Gal idėja, kad idealizmas žmonėse užkoduotas, taip pat idealistinė, bet aš esu optimistas.“

Jeigu verslo sėkmės negalime paaiškinti logiškai, ką tuomet galima patarti verslininkams?

Į šį klausimą S. Neale‘as atsako labai paprastai – ugdyti savo emocinį intelektą: „Seminaruose mes nesistengiame išmokyti, įdiegti žmonėms kokių nors vertybių, nes vertybės yra asmeniškas dalykas. Emocinio intelekto idėjos iškelia pagarbą sau ir kitiems. Tai nėra nauja. Tą patį galite rasti bet kuriame religiniame tekste. Taip yra dėl to, kad žmogui svarbu gerbti kitus ir būti gerbiamam, žinoti, kas esi, mylėti save ir aplinkinius.

Ši formulė veikia ir kalbant apie lyderystę. Jeigu gerbi kolegas, jie tai jaučia ir noriai seka paskui. Jeigu gerbi klientus, jie pasitiki tavimi ir perka tavo produktus. Todėl geriausias patarimas lyderiams – ugdyti savo emocinį intelektą. Emocinis intelektas reiškia, kad mes daug protingiau vertiname savo emocijas. Tai padeda suprasti, kodėl jaučiamės taip, kaip jaučiamės, ir veikiame taip, o ne kitaip.

Tada galime valdyti emocijas, užuot leidę joms valdyti mus. Ar gali būti geras verslininkas neišmokęs to daryti? Taip. Vis dėlto, mano manymu, tokia sėkmė bus trumpalaikė. Gali sulaukti sėkmės rūpindamasis vien pinigais, bet tai turi kainą. Kai tik situacija pablogės, niekas nenorės likti su tavimi ir sėkmė tiesiog nusisuks.“

FAKTAI apie Stephen Neale :

– 1998m Stephen Neale įkurė nuosavą mokymų konsultacinę įmonę „BCS nternational“

– Mokymų geografija – Jungtinė Karalystė, Skandinavija, Baltijos šalys;

– Mokymų apimtis – virš 8000 žmonių visoje Europoje, iš jų net 3500 Lietuvoje;

– Mokymų APDOVANOJIMAI – 2010 m. Didžiosios Britanijos vyriausybės Verslo, Inovacijų departamentas BCS “Outstanding Leadership Using — – The Limbic Learning System™” mokymą apdovanojo „Geriausių Emocinio Intelekto kurso“ titulu;

– Stephen Neale (kartu su kitais autoriais) išleistos 7 knygos 12 kalbų. Knyga “Emotional Intelligence” Coaching “, Financial Times pripažinta, kaip geriausia „Tarptautinio verslo knyga 2010, įteiktas prestižinis “Goleman Sachs apdovanojimas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.