...

9 būdai, padėsiantys mąstyti už dėžės ribų

Verslas

2013.06.19

Autorius: Juliana Miliut

Temos: .

9 būdai, padėsiantys mąstyti už dėžės ribų

Mąstyti už dėžės ribų – tai žiūrėti toliau ir galvoti ne apie akivaizdžius dalykus. dreamstime.com nuotr.

Mąstyti už dėžės ribų – tai žiūrėti toliau ir galvoti ne apie akivaizdžius dalykus. Manoma, kad šį pasakymą aštuntame ar devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sukūrė vady- bos konsultantai, metę iššūkį klientams įminti „devynių taškų“ mįslę, kuriai spręsti reikia tam tikro lateralinio mąstymo. Posakis tapo plačiai vartojamas verslo aplinkoje, o ypač tarp vadybos konsultantų bei vadovų ugdytojų, minimas daugybėje reklamos šūkių.

IŠSTUDIJUOKITE KITOKIĄ INDUSTRIJĄ

Atsiverkite kitokį, nei esate įpratę, verslo žurnalą arba kelias knygas ir sužinokite, kaip veikiama kitose pramonės šakose. Gali paaiškėti, kad daugelis problemų, su kuriomis susiduria kitų pramonės šakų atstovai, yra panašios į jūsiškes, tačiau jie naudojasi kitais sprendimo būdais. Be to, galite užmegzti ryšių, kurie ateityje taps puikiu naujos partnerystės pagrindu.

ATSIKRATYKITE RUTINOS

To paties darymas kasdien net protingiausią žmogų privers nuobodžiauti. Raskite būdų, kaip pažaboti rutiną, bet išlaikyti ritualus. Ritualas – tai reguliari veikla, kuri padeda susikaupti ir leidžia jaustis gerai (pavyzdžiui, mankšta arba joga), suteikia tapatybės jausmą. Rutina – tai dalykai, kurie varžo ir verčia veikti mechaniškai.

PAŽINKITE KITAS RELIGIJAS

Religija – tai būdas, kuriuo žmonės organizuoja ir supranta savo santykius ne tik su antgamtinėmis jėgomis ar dievais, bet ir vienas su kitu. Tokia patirtis padės geriau suvokti ryšį su supančiu pasauliu.

Kitos religijos pažinimas taip pat padeda lavinti psichiką – pažvelgsite į skirtingus būdus, kuriais žmonės supranta tas pačias paslaptis bei faktus, įžvelgsite ir peržengsite bet kurios dogmos ar doktrinos, kurios laikotės, ribas, o galiausiai daug ką permąstysite.

PAPRAŠYKITE VAIKO PATARIMO

Galima netikėti, kad vaikai iš prigimties yra kūrybingi, kol visuomenė juos sužlugdo, tačiau jie tikrai galvoja ir šneka nepaisydami tradicijų, o tai dažnai labai naudinga.

Paklauskite vaiko, kaip spręstų kilusią problemą, arba, jei nesupranta, pagalvokite, kaip ją performuluoti. Aišku, nebėkite iškart statyti namų iš saldainių tik dėl to, kad vaikas pasakė. Juk idėja – ne daryti tai, ką sako vaikas, o nukreipti savo mąstymą netradicine linkme.

SUSIKURKITE SMALSUMO DĖŽUTĘ

Pradėkite kolekcionuoti įdomius daiktus (pavyzdžiui, šaukštus, robotus) ir dėkite juos į smalsumo dėžutę arba maišelį. Apsilankykite naudotų daiktų parduotuvėse ar sendaikčių turguose ir įsigykite stulbinamų lobių (pradedant vienuolio abito diržu ir baigiant australiška dūda). Paskui, kai susidursite su problema arba proga, atsitiktine tvarka traukite po daiktą. Gali skambėti keistai, tačiau tai provokuoja atsitiktines asociacijas, priverčiančias peržengti įprastas mąstymo struktūras.

RAŠYKITE, SKAITYKITE, PIEŠKITE

Paskaitykite ką nors, ko niekada kitu atveju nebūtumėte palietę, pavyzdžiui, jeigu skaitote eiles, pabandykite detektyvą arba mokslinės fantastikos kūrinį ir atvirkščiai. Atkreipkite dėmesį ne tik į istoriją, bet ir į konkrečias problemas, kurias sprendžia autorius. Nors daugelis problemų sprendimo būdų apkrauna smegenų loginius centrus, skaitymas ar piešimas į bendrus procesus įtraukia už racionalumą atsakingą kairįjį ir kūrybiškumą skatinantį dešinį smegenų pusrutulius.

IŠVARYKITE KRITIKUS!

Mūsų vidiniai kritikai yra šiurkštūs viršininkai, taigi liepkite jiems užsičiaupti. Kai kyla nauja idėja arba einate nepramintu taku, lengva prarasti drąsą ir pasiduoti neigiamoms mintims. Kita vertus, nėra pokyčių be rizikos, taigi turite išmokti dirbti nepaisydami to, kad jūsų naujasis metodas atrodo keistas ar nepagrįstas. Galiausiai pasitikėsite savo kūrybinėmis galiomis ir pamiršite, kad buvote įstrigę nuobodžioje senoje dėžėje.

BŪKITE KEMPINĖ

Būdamas verslininkas turite veikti kaip kempinė ir sugerti supantį pasaulį. Lankykitės šviečiamuosiuose renginiuose, skaitykite įdomius tinklaraščius, peržiūrėkite kai kurias bibliotekos knygas ar pasinerkite į kūrybinio dizaino pasaulį. Kai sugeriate naują informaciją – nesvarbu, kokia keista ir neįdomi tema gali pasirodyti, pradedate kitaip žvelgti į aplinką. Ypač tuo užsiimti naudinga savaitgaliais.

Galite rinktis dar paprastesnį būdą – įprastą dieną bent penkias minutes skirkite dėmesį supantiems garsams, spalvoms, kvapams, temperatūrai ir kitoms smulkmenoms.

SUSIDURKITE SU…

… naujais žmonėmis. Gal atrodo keista, bet įsitikinkite, kad susitinkate ne su tokiais žmonėmis kaip jūs. Susisiekite su skirtingų sričių atstovais. Juk tai taip lengva šiais laikais, kai yra socialiniai tinklai.

… kitokiomis nuomonėmis. Tai iš dalies padarysite susidraugaudami su skirtingomis žmonių grupėmis. Taip pat tai galite padaryti žiūrėdami, klausydami ar skaitydami tai, ko nesate linkę.

… neįprastomis vietomis. Tai taip paprasta, kaip išbandyti naują restoraną vietoj senojo. Jeigu paprastai vykstate į miesto centrą, važiuokite į kaimą arba atvirkščiai. Nuvykite kur nors kitur atostogauti.

… nauja veikla. Išbandykite ką nors nauja. Užsiimkite, kuo domėjotės, tačiau niekada nesate tyrinėję.

… naujomis priemonėmis. Jeigu dažniausiai naudojatės šakute, pabandykite lazdeles. Jeigu niekada nesate parašęs trumposios žinutės, padarykite ir tai.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.