...

Viskas turi savo kainą

Verslas

2012.10.31

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , , .

Viskas turi savo kainą

BFL/Tomo Urbelionio nuotr. Vidmantas Užpalis

Vidmantas Užpalis – iš pažiūros niekuo neišsiskiriantis jaunas vyras, kuriam birželio 13 dieną sukako 29 metai. Tačiau kelias, kurį jis nuėjo, kad atsidurtų ten, kur yra dabar, priverčia kilstelėti antakius ir pripažinti – vargu ar daug atsirastų žmonių, norinčių būti jo vietoje.

V. Užpalis augo ir mokyklą lankė Tveruose (Rietavo sav.). Pradėta įgyvendinti profiliavimo sistema įnešė sumaištį – nebuvo aišku, ar Tverų mokykloje liks 11 ir 12 klasės. Dėl to ypač sunerimo Vidmanto tėvai ir paskatino sūnų persikelti į Kauną. Šiame mieste vaikinas ir įgijo vidurinį išsilavinimą, o vėliau iškart įstojo į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą (tuomet jis dar buvo vadinamas Kauno medicinos universitetu).

„Studijuoti farmaciją pradėjau iš dalies dėl giminėje nusistovėjusių tradicijų. Daugelis mūsiškių yra susiję su medicina. Pavyzdžiui, mano tėvai ilgai dirbo vaistinėje. Tiesa, turiu pripažinti, kad studijos nebuvo pats įdomiausias dalykas. Žinoma, stengiausi mokytis, bet nesiekiau būti pirmūnas. Visuomet rasdavau įdomesnių užsiėmimų“, – sakė Vidmantas.

Anot jo, farmacijos studijos nebuvo vieninteliai mokslai, kuriuos teko krimsti. Būdamas dar trečiame kurse Vidmantas ėmė gilintis į teisės subtilybes Vilniaus universitete. Visgi šių studijų jis taip ir nebaigė.

„Pritrūko kantrybės ir noro, nors buvo likęs tik vienas kursas – vieni metai. Laimė, farmacijos studijas sėkmingai baigiau ir gavau magistro diplomą“, – prisiminė pašnekovas.

Nors giminaičiai skatino žengti į medicinos sritį, kurį laiką Vidmantas sukosi teisės pasaulyje. Noras tobulėti buvo toks didelis, kad jis net be atlygio dirbo vienoje advokatų kontoroje. Vis dėlto tas etapas netruko ilgai. Optimizmą ir lūkesčius nusmukdė nesėkmingas bandymas prisidėti prie verslo kūrimo.

„Tuomet buvau naivus ir pasielgiau neatsargiai – tai man kainavo daug. Likau ir be savo dalies versle, ir be pinigų. Dar ir dabar lopau kai kurias tuo metu atsiradusias finansines skyles“, – tvirtino Vidmantas.

Ištikusi nesėkmė nesustabdė, nors, kaip pašnekovas sako, buvo beprotiškai sunku. Jam teko ilgai ieškoti darbo ir išsiųsti gausybę gyvenimo aprašymų farmacijos bendrovėms, kol pagaliau nusišypsojo sėkmė – vienas didžiausių šios rinkos dalyvių Lietuvoje priėmė jauną farmacininką dirbti administracijoje. Tai suteikė ne tik naujos motyvacijos ir jėgų, bet ir praktinių įgūdžių bei galimybių susipažinti su šios srities patyrusiais profesionalais.

Po kurio laiko į Vidmantą kreipėsi jo pusbrolis su pasiūlymu. Jis tvirtino radęs italus, kurie norėtų Lietuvoje platinti maisto papildus. Idėja Vidmantui pasirodė patraukli, todėl per daug nedvejodamas 2008 m. įkūrė bendrovę. „Kadangi skolų turėjau dar iš anksčiau, į banką net nesikreipiau, nes jie tik būtų parodę, kurioje pusėje durys. Teko ieškoti privačių investuotojų“, – tvirtino verslininkas.

Jo teigimu, verslo pradžia buvo sudėtinga, nes pusbrolio nurodyti italai buvo gana įnoringi, be to, nesuprato, kas yra mokėjimo atidėjimas 120 dienų. Taigi Vidmanto ir jo pusbrolio keliai išsiskyrė.

Įmonei reikėjo naujo postūmio. Juo tapo bendradarbiavimas su kompanija iš Latvijos. Jos tiekiamus produktus Vidmantas platino gana sėkmingai, tačiau pardavimo maržos buvo labai nepalankios. Įmonė dirbo nuostolingai.

„Pirmaisiais metais į bendrovę buvo investuoti maždaug 50 tūkst. litų, tačiau mėnesinė apyvarta siekė vos porą tūkstančių. Reikėjo kaip nors gyventi, todėl pradėjau dirbti iškart dviejuose darbuose – dviejose vaistinėse. Toks beprotiškas darbas, kai dieną triūsi vaistinėje, o naktį tvarkai verslo reikalus, truko daugiau nei metus“, – pasakojo farmacininkas.

Galiausiai įmonėje įvyko persilaužimas ir buvo nuspręsta gaminti savo produktus, o Vidmantas vadovo poziciją užleido kitam žmogui. Anot jo, dalis dabar sėkmingai platinamų produktų gimė jo virtuvėje.

„Savo laboratorijos neturėjome, pinigų jos nuomai taip pat nebuvo. Teko improvizuoti. Užtat dabar Vilniuje statome nuosavą laboratoriją. Aišku, negaliu sakyti, kad jau galime žarstyti pinigus į kairę ir į dešinę, pirkti mersedesus, tačiau po ilgo laiko šių metų vasarį išsimokėjome pirmuosius atlyginimus. Tiesa, savo darbuotojams visada mokėjome – daugiau ar mažiau. Be to, stengėmės, kad jie turėtų kuo geresnes darbo sąlygas: nupirkome gana gerus automobilius ir kitas būtinas priemones“, – aiškino verslininkas.

Matyt, rūpinimasis darbuotojais ir Vidmanto bei poros jo bendražygių ryžtas pagaliau pradeda atsipirkti. Daug ką rodo pasirašytos sutartys su platintojais JAV, Jungtinėje Karalystėje ir Kazachstane. Ten, ypač Jungtinėse Valstijose, sužibėjo papildas, kuris padeda išvengti pagirių.

„Tai nėra mūsų flagmanas, bent jau ne Lietuvoje. Vis dėlto užsienyje „Afterparty“ yra gerai vertinamas. Idėja gaminti tokį produktą kilo kompleksiškai. Noras padaryti ką nors nauja, siekis padidinti produktų portfelį, ieškojimas komercinės naudos – visos šios aplinkybės paskatino dirbti su „Afterparty“ projektu“, – džiaugėsi UAB „Innovative Pharma Baltics“ įkūrėjas.

Pasak Vidmanto, bazinė „Afterparty“ sudėtis buvo pasiskolinta iš partnerio Prancūzijoje, kuris formulės neplėtojo, tiesiog ją turėjo. Sudėtis buvo papildyta ir patobulinta. O šiuo metu jau kuriamas naujas „Afterparty“ variantas – senosios sudėties bus tik dalis. Eksperimentuojama su naujomis kompozicijomis ir medžiagomis bei dozėmis. Norima galutinai ištaisyti klaidas, kad produkto veiksmingumas būtų nenuginčijamas. Nors ir dabar, anot verslininko, „Afterparty“ yra gana veiksmingas , be to, užtenka nedidelės dozės.

„Afterparty“ yra platinamas viename iš Lietuvoje veikiančių degalinių tinklų. Jo galima rasti ir kai kuriuose baruose bei nedidelėse parduotuvėse. Vidmantas prasitarė kol kas į didžiuosius prekybos tinklus nesiveržiantis, nes produktas dar tiriamas ir tobulinamas.

„Iš viso turime 4 skirtingus produktus, bet jau šiais metais šeima pagausės 2 ar 3 produktais. Jie kol kas taip pat tiriami ir tobulinami“, – atskleidė verslininkas.

Anot jo, gamybos procesas apima 2–3 šalis. Dalis darbų atliekama Lietuvoje, dalis Prancūzijoje, o kai kurie – ir Latvijoje. Tiesa, gruodžio arba sausio mėnesį baigus statyti naują laboratoriją Vilniuje procesas bus labiau koncentruotas (ypač kalbant apie tyrimus ir tobulinimą). Vis dėlto net ir tuomet be subrangovų apsieiti nepavyks.

Produkto pagaminimas nėra paskutinis etapas. Itin svarbi sudedamoji tokio verslo dalis yra pardavimas. Nenuostabu, kad juo besirūpinantys vadybininkai Vidmanto įmonėje yra gerai aprūpinti. Tiesa, net daug dirbant parduoti nelengva, o sunkiausia rasti naujų klientų ir partnerių.

„Pirmieji kontaktai atsirado naudojantis senu geru metodu – skambini ir siūlai. O jeigu kas nors iš pažįstamų dar nurodo vieną kitą telefono numerį, tai supaprastina darbą iki tiek, kad bent žinai, į ką kreipiesi. Visa kita – derybos. O tai jau mano koziris. Ypač kalbantis su partneriais užsienyje“, – pasakojo Vidmantas.

Nors kartais sunku ir Vidmantas paburnoja ant valdžios, pagundai išvykti svetur kol kas atsispiria. Tai lemia du pagrindiniai dalykai: tikėjimas savo veikla ir įsitikinimas, kad Lietuva gali tobulėti.

Paklaustas, kas galėtų ar turėtų žmones paskatinti imtis verslo, Vidmantas nedvejodamas nurodė, ko turėtų siekti būsimi ar esami verslininkai.

„Jei jau norite ko nors siekti, darykite tai ne dėl pinigų. Tie popieriukai nėra labai motyvuojantis dalykas. Verčiau turėkite svajonę – kad ir materialią. Pavyzdžiui, sulaukus pensijos gyventi namuke Ispanijoje. Tai yra ilgalaikis tikslas, todėl jo siekiant reikės susikoncentruoti ir dirbti negailint jėgų. Štai aš dirbu nuo 7 ryto iki 19 ar net 22 val. Manau, dabartinio jaunimo problema – noras uždirbti daug ir greitai. Bet juk viskas šiame gyvenime turi kainą“, – svarstė verslininkas ir farmacininkas V. Užpalis.

Faktai

Faktai:

UAB „Innovative Pharma Baltics“ buvo įsteigta 2008 m. ir atstovavo užsienio gamintojui Lietuvoje

2009 m. bendrovės valdytojai nusprendė, kad reikia patiems imtis gamybos

Dabar bendrovė gamina 4 rūšių papildus: „Sinumoss“, „Imunomoss“, „Gastroforte“ ir Afterparty“

Produktuose nėra dažiklių, cukraus, glitimo ir kitų dirbtinių konservantų

Bendrovė ruošia dar 2–3 naujus produktus, jie dabar – tyrimų stadijos

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.