...

Virtualiosios tikrovės kūrėjai

Verslas

2013.05.14

Autorius: Martynas Tovarovas

Temos: , , .

Virtualiosios tikrovės kūrėjai

Ignas Gudaitis , Justinas Vilimas, Paulius Liekis, Evaldas Venskutonis Igor Michailov nuotr.

Evaldas Venskutonis ir Ignas Gudaitis pernai įkūrė „Grey Cardinal Partners“. Mobiliąsias programėles kurti ir pardavinėti pradėję bendraminčiai tuo neapsiribojo. Dabar jų įmonė žengia toliau – plėtoja papildytosios realybės (augmented reality) technologiją. Kažką panašaus dauguma matė tik tokiuose filmuose kaip „Žvaigždžių karai“.

„Parodysiu jums savo vizitinę“, – šyptelėjo vienas įmonės įkūrėjų E. Venskutonis ir su kolega Ignu pradėjo ruošti planšetinį kompiuterį demonstracijai. Priėjau. Verslininkai iškėlė kompiuterį ir nukreipė kamerą į vizitinę kortelę. Netrukus ant ekrane matomos kortelės iššoko virtuali E. Venskutonio figūra. Ji judėjo, gestikuliavo ir prabilo: „Hello, I‘m Evaldas and I represent…“ (Sveiki, aš Evaldas ir atstovauju…). Virtualus E. Venskutonis ne tik prisistatė. Jis priminė, kad naudotume šią technologiją ir patys. Ir būtume modernūs.

Neišplėtota technologija

Pašnekovai prasitarė susipažinę BZN Start BBQ 2012 verslo kontaktų renginyje. Kadangi abu turėjo tokią pačią viziją – kurti mobiliųjų programėlių įmonę, po mėnesio E. Venskutonis paliko savo darbą, o I. Gudaitis iš Kauno persikraustė į Vilnių. Dar po mėnesio jie įkūrė „Grey Cardinal Partners“.

Visa komanda susideda iš keturių asmenų: Ignas Gudaitis atsakingas už verslo vystymą ir finansus, Evaldas Venskutonis už pardavimą ir rinkodarą, Paulius Liekis už technologijų vystymą bei dalį programavimo, o Justinas Vilimas už viso projekto programavimo darbus.

Visi keturi komandos nariai yra lygiaverčiai partneriai. Anot jų, be programuotojų iš esmės niekas nevyktų.

Pradžioje komanda užsiėmė mobiliųjų programėlių kūrimu, o vėliau nusprendė orientuotis į dar neišplėtotą technologijų sritį. Taip atsirado visiems prieinamos papildytosios realybės idėja.

I. Gudaičio teigimu, pasaulyje nėra nieko panašaus. Ši technologija suteikia galimybę virtualiais objektais papildyti mus supančią aplinką. Tiesa, papildytoji realybė nėra visiška naujovė. Verslininkai prasitarė, kad jos užuomazgų buvo jau 20 a. 6 dešimtmetyje, o rimčiau į šią technologiją susitelkta 2007–2009 metais.

Šiuo metu „Grey Cardinal Partners“ visą dėmesį skiria papildytosios realybės projektui „Watchar“. E. Venskutonis atskleidė, kad anksčiau konkurentinės įmonės tiesiog sukurdavo savo virtualius 3D logotipus ar kitus trimačius objektus ir žmonės galėdavo juos žiūrėti, tačiau patys sukurti savo individualizuotą 3D sprendimą neturėjo galimybės . „Watchar“ siūlo būtent tokią galimybę.

Principas

E. Venskutonis papasakojo, kas sudaro šį projektą. Reikalingi trys dalykai: didelė kūrybos platforma, mobilioji programėlė bei savitarnos svetainė. Tai įrankiai, kurių pagalba bus galima sukurti papildytąją realybę ne tik ant vizitinių kortelių.

Verslininkų teigimu, papildytąją realybę bus galima kurti ir matyti ant bet ko – reklamų, plokštumų, pastatų, skaidrių ir t. t.

Vieną iš trijų projekto sudedamųjų dalių mobiliąją programėlę, pavadintą „Watchar“, reikės nemokamai parsisiųsti iš Android ir Apple internetinių parduotuvių. Vėliau savitarnos svetainėje reikės pasirinkti norimą kurti produkto šabloną, įkelti reikiamus duomenis (nuotrauką, video failą, logotipą ir t.t.) , sumokėti ir jau galėsite naudoti savo individualizuotą papildytosios realybės produktą. Tarkime, jeigu pateiksite savo vardą ir pavardę su įmonės logotipu, tai trimatis vaizdas bus rodomas ant paviršiaus, kuriame bus atvaizduota tokia simbolių kombinacija.

Duomenys bus perkelti į sistemą. Liks per savo telefono įrenginį įsijungti mobiliąją programėlę, nukreipti telefoną į norimą stebėti paviršių ir pamatysite trimatį vaizdą. Programėlė susies savitarnos sistemoje įkeltus duomenis su aplinkoje matomu vaizdu. Aplinka pasipildys trimačiais objektais. Šis verslas veiks mobiliųjų aplikacijų parduotuvių principu.

„Tiesiog mes pardavinėsime papildytosios realybės produktus vietoj programėlių, – paaiškino I. Gudaitis. – Panašiai kaip „Google Play“ – susikuriate, sumokate ir gaunate.“

E. Venskutonis pridūrė, kad produktų šablonų gali būti įvairių. Jų pademonstruota vizitinė kortelė yra tik vienas iš produktų: „Sakykime, užeinate į mūsų savitarnos svetainę. Renkatės siūlomus šablonus – vizitinės, šventiniai sveikinimai, atvirutės, gyvenimo aprašymai. Tada keliate savo nuotraukas, logotipus, vaizdo medžiagą. Sugeneruojama. Susimokate. Viskas. Naudodami programėlę jau galėsite matyti tai, ką susikūrėte ir rodyti partneriams, draugams bei klientams. Tai padaryti galės ir visi kiti.“

Verslininkų įsitikinimu, jų verslas taip pat suteiks galimybę užsidirbti programuotojams bei dizaineriams – tai jie galės padaryti kurdami produktų šablonus ir juos talpindami į papildytosios realybės savitarnos svetainę. O už kiekvieną jų nupirktą šabloną jie gaus komisinius. Panašiai kaip ir Google Play, tik vietoj programėlių bus produktų šablonai.

Kuriant vertę

Verslininkai pabrėžė technologijomis siekiantys sukurti naudą vartotojams. Vieną kartą jie kalbėjosi su klientu apie papildytąją realybę. Kadangi klientas panoro pamatyti, apie ką kalbama, I. Gudaitis įjungė kompiuterį ir parodė užsienio konkurentų programėlę, 3D kaukolės vaizdu. Sako, pradžioje būta nuostabos. „Tačiau po kelių sekundžių tai baigiasi, – paaiškino I. Gudaitis. – Tai tiesiog gražus vaizdas. Nėra jokios konkrečios naudos.“

Anot pašnekovų, švenčių metu siuntinėjamus sveikinimus taip pat galima pateikti įdomiai naudojant šią technologiją. Sakykime, gauni atviruką, o ant jo instrukcija. Instrukcijoje nurodyta, kad reikia atsisiųsti programą ir naudojant ją nukreipti telefono įrenginį į atviruką. Tai atlikę pamatysite dinamišką sveikinimą. Sakykime, ant atviruko stovės virtualiai perkeltas draugas ir sveikins Jus.

E. Venskutonis sakė, kad naudojant papildytąją realybę savo įmonės akciją, naujieną, pasiūlymą galima pateikti tiesiogiai. „Apie emociją iš viso nekalbu, – šyptelėjo pašnekovas. – Ši technologija savaime kelia didelį įspūdį. Žmogus pradeda nekantrauti, kai pamato užrašą, kad kažką reikia siųstis norint pamatyti. Jam įdomu. “

Paklaustas, kas motyvuoja žengti toliau ir kurti, I. Gudaitis sakė, kad jį skatina nauji dalykai ir iššūkiai, juk papildytosios realybės technologija dar tik auga.

„Mane užveda mintis, kad suteikiame galimybę visa tai iškelti į viešumą ir padaryti prieinamą visiems pasaulyje“, – sakė I. Gudaitis.

E. Venskutonis papildė kolegą: „Visada norėjau sukurti ką nors, nuo ko pasauliui būtų geriau.“

„Watchar“ mobilioji programėlė artimiausiu metu pasirodys Google Play ir AppStore internetinėse parduotuvėse. Savitarnos svetainė šiuo metu dar yra kuriama bei testuojama. Apie visą projektą galėsite sužinoti pirmieji užsiregistravę www.watcharound.me svetainėje.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.