...

Nori parodyti, kad IT pasaulio durys plačiai atidarytos

Verslas

2015.10.15

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Nori parodyti, kad IT pasaulio durys plačiai atidarytos

Vienas jauniausios Lietuvos IT profesionalų kartos lyderių - Petras Šlekys. Asmeninio archyvo nuotr.

Žmogaus santykis su informacinėmis technologijomis gana paradoksalus. Viena vertus, dabar esame nuo jų visiškai priklausomi, bet didžioji žmonijos dalis apie jas nelabai ką supranta. IT sritis vis dar apipinta mitų ir stereotipų. Tačiau, IT dar labiau užvaldant pasaulį, tiesiog privalėsime keisti ir savo požiūrį, ir save pačius. Gerai bent tai, kad IT bendruomenė visada pasirengusi padėti. Vienas jauniausios Lietuvos IT profesionalų kartos lyderių Petras Šlekys su kolegomis šiuo metu aktyviai ruošiasi projekto „Geeks in Schools“ pradžiai. Jo metu IT profesionalai keliaus po Lietuvos mokyklas ir bandys ne tik griauti stereotipus, bet ir parodyti, kad IT pasaulis visada atviras idėjų turintiems žmonėms.

Siekia perduoti ir savo patirtį

P. Šlekys – žmogus, kuriam labai anksti pavyko atrasti gyvenimo pašaukimą. Kol jo bendraamžiai dar tik galvoja, ką veiks baigę mokyklą, jis pats jau yra gana patyręs IT projektų vadovas. „Programavimu domėtis pradėjau labai anksti. Buvau gal kokių 11 ar 12 metų. Žaidžiau įvairius internetinius žaidimus ir norėjau pats tokį sukurti, gal netgi užsidirbti iš to pinigų. Tai paskatino programuoti. Mokydamasis pamačiau, kad Lietuvos IT bendruomenė yra labai draugiška, o tai suteikė motyvacijos toliau mokytis ir netgi siekti karjeros būtent šioje srityje“, – sako jis.

„Pirmenybę teikiame mokykloms, kurios mums nesiūlo paskaitų skaityti išskirtinai IT klasėms. Mes norime kalbėti visiems. Norime pasiekti ir tuos, kurių IT įsivaizdavimas yra visiškai priešingas tikrovei“

P. Šlekys

Nieko keista, kad savo patirtimi jaunasis verslininkas nutarė pasidalyti ir su kitais. „Vėliau kaip tik sėdėjome su kolegomis tuo metu dirbusiais “Microsoft” ir mąstėme ar būtų įmanoma tęsti panašią veiklą, labiau orientuotą į visus, ne tik besidominčius programavimu“. Po jo praėjus kokiems metams, kaip tik sėdėjome su kolegomis, tuo metu dirbusiais „Microsoft“, ir mąstėme, ar būtų įmanoma tęsti panašią veiklą, gal net padaryti ją kokybiškesnę. Norėjome supažindinti moksleivius su IT, paskatinti juos mokytis programavimo. Tuo pačiu metu gavome žinią ir iš „Google“. Jie irgi norėjo turėti renginių mokyklose. Nutarėme kartu sukurti visą struktūrą ir dirbti ne su vienkartiniais renginiais, o su visu projektu“, – pasakoja pašnekovas.

Taip ir gimė „Geeks in Schools“ idėja, skirta jauniems žmonėms ne tik parodyti, kas yra IT, bet ir pakviesti praverti šio pasaulio duris. „Mūsų misija – parodyti moksleiviams, kas iš tiesų yra IT. Dauguma įsivaizduoja kažkokius barzdočius, programuojančius kažkur rūsyje. Tai visiškai neatitinka tikrovės. Programavimo kodas – tai eilutės, kurios kažką reiškia, ir tikrai nėra taip sunku visa tai suprasti. Ir visai nereikia būti būtent programuotoju, kad galėtum dirbti IT srityje. IT apima daugybę dalykų: projektų valdymą, dizainą ir t. t. Norime moksleiviams parodyti visą paveikslą, kad IT yra puiki sritis savo idėjoms įgyvendinti. IT srityje tikrai juntamas žmonių trūkumas, todėl norime pasakyti ir tai, kad visi, norintys save atrasti būtent čia, yra laukiami“, – teigia P. Šlekys.

Per daug stereotipų

Pašnekovas pastebi, kad visuomenėje egzistuoja velniškai daug su IT susijusių stereotipų, kuriuos labai norisi išgyvendinti. „Jų tikrai labai daug. Dauguma kažkodėl mano, kad reikia būti kažkokiu matematikos genijumi, neturėti draugų… Kartais net pačiam juokinga. Vienas keistesnių stereotipų, kad moterys negali programuoti. Tai irgi visiška netiesa. Aš pats pažįstu labai daug gabių moterų programuotojų. Liūdna, kad moterys kartais paprasčiausiai net nepagalvoja apie šią galimybę“, – sako jis.

„Geeks in Schools“ turėtų būti puiki proga atsakyti ir į daugybę klausimų, kurie dažniausiai sklando ore. „Dauguma paprastai klausia, kaip pradėti ar ką galima pasiekti programuojant. Aš pats programuoju palyginti nedaug – dažniau vadovauju. Todėl manęs neretai paklausia ir to, kodėl aš sakau esąs iš IT srities. Yra toks nemenkas nesupratimas, nes IT paprastai siejama tik su programavimu. Žmonės dažnai tiesiog nežino, ką galėtų daryti IT srityje. Mūsų projektas tikrai bandys kuo geriau atsakyti ir į tokio tipo klausimus“, – tikina P. Šlekys.

IT gali būti puikus raktas į pasaulį

„Geeks in Schools“ iš viso sulaukė programėlių iš 20 mokyklų ir šiuo metu projekto komanda skaičiuoja, kiek jų pavyks apvažiuoti per penkias dienas. „Pirmenybę teikiame mokykloms, kurios mums nesiūlo paskaitų skaityti išskirtinai IT klasėms. Mes norime kalbėti visiems. Norime pasiekti ir tuos, kurių IT įsivaizdavimas yra visiškai priešingas tikrovei. Mentorius renkame visų pirma pagal asmeninius kontaktus. Žiūrime į žmones, su kuriais jau esame dirbę, ir žinome, kad jie gali įdomiai pateikti turinį. Labai svarbu, kad paskaitos nebūtų nuobodžios. Jeigu prisimename žmogų, kuris kažkokiame renginyje įdomiai kalbėjo, bandome su juo kalbėtis“, – atskleidžia pašnekovas.

Vis dėlto moksleiviai yra tie žmonės, kurie imliai priima naują informaciją, nori mokytis naujų dalykų. P. Šlekys pripažįsta, kad su IT supažindinti norėtųsi ir vyresnius žmones, bet tai daug didesnis iššūkis. „Labai sudėtinga bendrauti su suaugusiaisiais. Jie paprastai jau užsibrėžę ribą ir nutarę, kad IT ne jiems. Tai liūdna. Tačiau žiūrėsime, ką galime padaryti. Žinoma, kol kas visas dėmesys „Geeks in Schools“, – sako jis.

Geeks in Schools“ komanda tikisi, kad ne vienam moksleiviui projektas padės praverti IT pasaulio duris ir supažindins su daugybe jame laukiančių galimybių. „Lietuva jau dabar žinoma IT pasaulyje. Čia mes mąstome, kad esame nežinomi, tačiau, bendraujant su kitų šalių IT bendruomenių atstovais, jie labai greitai prisimena ką nors iš Lietuvos. Mes esame labai aktyvūs. Lietuviai nuolatos važinėja po pasaulį, skleidžia savo idėjas. Tokie startuoliai kaip „Vinted“, „YPlan“ juk irgi sukurti lietuvių. IT sritis tikrai lengvina lietuviams kelią, kuriant visame pasaulyje žinomus projektus“, – neabejoja P. Šlekys.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.