...

Vien geros idėjos nepakanka

Verslas

2012.09.13

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , , , .

Vien geros idėjos nepakanka

Edmundas Balčikonis Asmeninio albumo nuotr.

Dažniausiai manome, kad verslas prasideda nuo idėjos. Kuo geresnė idėja, tuo daugiau šansų, kad pasiseks. Iš esmės toks požiūris teisingas, bet gali nutikti ir taip, kad net ir labai gera idėja verslu nevirsta. Tiesiog kartais kažko pritrūksta.

Štai Edmundas Balčikonis neseniai grįžo iš garsiojo Silicio slėnio, kur bandė rasti investuotojų projektui gigbasket.com. Ši galimybė atsirado balandį užėmus trečią vietą konkurse „Startup Monthly Vilnius 2012“. Atrodytų, sėkmė jau visai šalia. Juk idėja buvo puikiai įvertinta. Vis dėlto ne taip viskas paprasta.

Į silicio slėnį tik pasiruošus

„Buvo labai įdomu ir naudinga, tačiau pagrindinio tikslo nepasiekėme – investicijos negavome. Dabar nėra visiškai aišku, ką darysime su projektu gigbasket.com. Dirbome su juo keturis ar penkis mėnesius nuo tada, kai laimėjome „Startup Monthly“, o gyventi juk iš ko nors reikia. Gigbasket.com dar visiškai neuždarėme. Tikriausiai ir paliksime, nes yra vartotojų ir jų netgi daugėja. Vis dėlto nėra tokio augimo, iš kurio galima gauti pelno, kurti ir auginti verslą“, – pradėjo pasakojimą E. Balčikonis. Apie visa tai jis kalba gana linksmai, per daug neišgyvendamas. Taip, projektas lyg ir nepasiteisino, bet į šį bandymą jis linkęs žvelgti kaip į puikią patirtį bei gerą pamoką. „Gigbasket.com dirba darbo paieškos, personalo atrankos rinkoje ir tai yra daug žinių reikalaujanti rinka. Mes su kolega tikrai nebuvome to specialistai. Labai gerai yra tai, kiek iš to išspaudėme. Tiesiog pritrūko šiek tiek pinigų, žinių ir gal laiko. Jeigu būtume tą projektą geriau parengę, galėjo kas nors įvykti. Iš esmės mes nuvažiavome šiek tiek per anksti, dviese, tarsi „for fun“. Kai važiuoji į Silicio slėnį, reikia turėti visiškai gatavą produktą ir verslo modelį“, – sakė jis.

Idėja keitėsi

Kaipgi atsirado gigbasket.com? Jo sumanytojas buvo programuotojas Eugenijus Radlinksas. E. Balčikonį į pagalbą jis pasikvietė kaip rinkodaros specialistą. Ilgainiui produktas keitėsi, evoliucionavo ir sėkmė tikrai buvo arti. „Jis sugalvojo produktą su keliomis funkcijomis, kuris turėjo padėti susitvarkyti su gaunamais darbo pasiūlymais. Prisidėjau ir aš, nes patiko koncepcija. Silicio slėnyje idėją visiškai keitėme. Sugalvojome padaryti aukcioną, kuriame tiesiogiai sujungiami darbdaviai ir programuotojai. Idėja buvo ta, kad, pavyzdžiui, „Linkedin“ negali pamatyti, ar žmogus tikrai ieško darbo, kiek nori uždirbti. Taip pat elementariai negali afišuotis, nes tave matys kolegos, viršininkas ir t. t. Atėjęs į gigbasket.com gali sukurti aukcioną, kuriame mes be vardo paskelbiame tavo paskutines pareigas, nuveiktus darbus, kiek norėtum gauti atlyginimo ir t.t. Viso to tiesiog neišsukome. Mūsų idėją kaip ir patvirtino. Kai jau ketinome išvažiuoti iš Silicio slėnio, buvo paleistas lygiai toks pat amerikiečių projektas. Jis per tris savaites pardavė programuotojų už trisdešimt milijonų. Iš esmės idėja yra niekas. Viskas priklauso nuo to, kaip produktas padarytas, parduodamas, reklamuojamas“, – svarstė E. Balčikonis.

Nepavykęs, bet gana geras bandymas byloja, kad eita teisinga kryptimi. Todėl ir E. Balčikonis rankų nenuleidžia: analizuoja tai, kas buvo, ir optimistiškai žvelgia į ateitį.

„Tai realiai buvo programuotojo sukurtas produktas programuotojams. Gal todėl ir susidūrėme su problemomis, nes jis nebuvo iki galo išgrynintas. Daug ką bandėme, tačiau su „startupais“ yra taip, kad jie turi būti greitai kuriami ir greitai mirti. Reikia tiesiog imti ir daryti ką nors nauja. Ribinis skaičius yra dešimt. Jei iš dešimties idėjų nė viena nesuveikia, vadinasi, reikia ne verslą kurti, o pasiieškoti kitokio darbo. Man ši buvo antra ar trečia. Apskritai pradėti verslą internete lengva, nes yra daugybė mažų nišų, kuriose gali įsitvirtinti ir pradėti teikti paslaugas. Tas nišas susirasti gana paprasta. Galima tiesiog pasidomėti, ko žmonės dažnai ieško per „Google“. Tam yra įvairių instrumentų. Gali gana greitai susikurti svetainę, kuri tenkintų tam tikrą poreikį. Tai paprasta, tačiau tai bus maža niša. Tai joks ne „startupas“. Kuriant „startupą“ reikia idėjos, kurią galėtum greitai auginti. Idėja yra beveik nieko verta be tinkamo įgyvendinimo, geros komandos ir t. t.“, – kalbėjo jis.

Silicio slėnyje sulauksi reikiamos pagalbos

Žinoma, naudingiausia patirtis – apsilankymas ir darbas Silicio slėnyje. „Tai tikrai informacinių technologijų, inovacijų fondų, rizikos kapitalo centras. Juokinga tik tai, kad ten labai prastas interneto ir mobilusis ryšys. San Fransiske užlipi ant kalnelio ir nėra ryšio… Tokie dalykai šiek tiek stebina. O žmonės ten nuostabūs, pasiryžę vieni kitiems padėtii, yra stiprus tarpusavio pagalbos jausmas. Pradedi kam nors pasakoti apie save ir jis sako: gerai, pažįstu žmogų, kuris investuoja į tokios srities projektus. Ten tiek programuotojai, tiek investuotojai koncentruojasi į pavienes sritis. Programuotojai ten gilinasi į konkrečią sritį“, – pasakojo E. Balčikonis.

Įspūdį padarė ir bendravimas. Net ir daug pasiekę milijonieriai netampa arogantiški, bendrauja su kitais kaip lygūs su lygiais. „Ten visi supranta tiesiog dirbantys savo darbą. Nėro taip, kad aš šaunus, nes užsidirbau kelis ar net kelis šimtus milijonų. Žmogus, uždirbęs tuos kelis šimtus milijonų, yra toks pats. Jis žmoniškai elgiasi su visais. Lietuvoje ir Rytų Europoje tai reta. Taip būna visose srityse, ne tik tarp verslininkų“, – kalbėjo jis.

Taigi šis straipsnis tikrai nėra nesėkmės istorija. Jis greičiau apie gerą patirtį ir pamokas. E. Balčikonis pasiduoti neketina ir po truputį kurpia ateities planus. Šiuo metu jis darbuojasi „Vilnius Hub“, aktyviai bendrauja su balandį gigbasket.com idėja patikėjusiomis organizacijomis „Versli Lietuva“, „Startup Monthly“ ir kitomis. Galų gale ir jo vardas nuskambėjo šiek tiek plačiau. Tai neabejotinai padeda užmegzti naujų kontaktų.

Ieškos galimybių

„Nežinau, kas dabar nutiks su gigbasket.com. Mane kolega iš projekto visiškai pasitraukė. Aš čia verslo nekursiu, nes tiesiog mano sritis yra rinkodara, o ne programavimas. Žiūrėsime. Kalbuosi su kitu programuotoju. Niekur informacinių technologijų srities nepaliksiu. Juk apie tai ir bakalauro darbą rašiau. Gigbasket.com taip nuskambėjo, nes pavyko laimėti konkursą, o šiaip tai nebus nei pirmas, nei paskutinis mano projektas. Patirtis labai gera. Vien pozityvumu čia neapsiribokime. Buvome radijo laidoje, davėme kelis interviu spaudai. Galų gale juk „Versli Lietuva“ mums nupirko tą kelionę, parūpino lėktuvo bilietus, gyvenimo ir darbo vietas. Vien tai, kad mumis patikėjo tiek daug žmonių, patvirtina, kad buvome teisingame kelyje ir tiesiog turime mokytis iš klaidų“, – optimizmo nestokojo jis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.