Verslui parankios aplinkos iš oro nesukursi
2013.12.12
Temos: Startuolis.
Praeitą savaitę vykusiame Vilniaus inovacijų forume galėjai stebėtis tiek pranešėjų, tiek klausytojų gausa. Šiame šurmulyje mums pavyko sugauti ir ant sofutės pasisodinti vokietį Christophą Rathke. Berlyno „startupų“ akademijos įkūrėjas ir vadovas per savo pranešimą kalbėjo ir apie tai, kodėl nereikėtų pradėti savo verslo. Pasak jo, kartais jauniems verslininkams labai naudinga suklysti, suprasti, kad jų idėja ne tokia puiki, kaip jie norėtų. Su Ch. Rathke pasikalbėjome apie baimę klysti, ryšio su klientu užmezgimo svarbą ir pomėgį kritikuoti.
Iš nesėkmių galima daug išmokti
Ch. Rathke pastebėjo, kad nesėkmės baimė, dažnai sukaustanti jaunus verslininkus ir neleidžianti aktyviai veikti, siekti svajonės, nėra neįprasta.
„Nesėkmės baimė yra visiškai natūrali ir žmogiška. Mes bijome, kad nepasiseks asmeniniame gyvenime, pvz., diskotekoje bijome užkalbinti gražią merginą, nes nenorime būti atstumti. Bijome ir per darbo pokalbius. Taigi baimė yra aplink mus. Ir per interviu aš galiu nesugebėti pateikti įdomių atsakymų. Negalime išmokti nebijoti.
Verslo aplinkoje baimė dažnai atsiranda negalint kontroliuoti kai kurių situacijų. Kartais taip nutinka ne dėl to, kad esi kvailas, bet dėl to, kad atsiduri ne laiku ir ne vietoje. Pakeliui į didelę nesėkmę mes patiriame daug mažesnių sėkmių. Mes užsirekomenduojame kitiems kaip patikimi, gerų idėjų turintys asmenys. Susikurta reputacija nustelbia nesėkmę“, – sakė jis.
Visgi noras ko nors išmokti, ką nors įrodyti turėtų būti stipresnis už baimę. Ch. Rathke kelis kartus bandė ir suklydo, tačiau iš savo klaidų daug ko išmoko ir, pasak jo, be klaidų nebūtų atsidūręs ten, kur dabar yra.
„Viena vertus, jeigu kai kurie mano ankstyvieji verslo planai būtų išdegę, dabar būčiau milijardierius. Kita vertus, tuomet tikrai nebūčiau čia – nevažinėčiau po tokias konferencijas. Nesėkmės man suteikė daug žinių apie tai, ką dabar darau. Pavyzdžiui, suvokiau, kaip svarbu turėti gerą komandą. Tai vienas didžiausių iššūkių. Nesėkmės išmoko ir būti realistiškam. Be to, nesėkmės padeda lengvai užmegzti ryšį. Žmonės labai gerai susibendrauja dalydamiesi nesėkmių istorijomis. Jeigu aš čia kalbėčiau tik apie savo sėkmė, tai pasirodyčiau kaip savimyla netikėlis. Viskas labai gerai, aš toks protingas… Iš tikrųjų žmones daug labiau suartina nesėkmės, jos skatina būti kur kas atsakingesniam su pinigais, nevengti sau užduoti nepatogių klausimų“ – kalbėjo Ch Rathke.
Palankią aplinką kuria ne politikai ar dideli verslo centrai
Ch. Rathke įsitikinęs, kad prieš pristatant rinkai savo pirmuosius produktus nereikėtų per ilgai užsižaisti, nes taip rizikuojama pražiopsoti savo progą. Daug geriau tiesiog imti ir pradėti. „Devyniais iš dešimties atvejų tai yra tiesa. Ne visada, bet dažniausiai. Taip yra todėl, kad verslui svarbus grįžtamasis ryšys. Jeigu nori įsitikinti, ar tavo produktas turi paklausą, tiesiog sukurk tinklaraščio įrašą, surask bent kelis klientus ir pasižiūrėk, kaip jie reaguoja į paslaugą. Tai nekainuos nė cento, bet gausite vertingų atsakymų. Visi turėtų nuo to pradėti. Deja, kai kurie žmonės taip nedaro. Jie praleidžia porą metų krapštydamiesi prie savo projekto. Jie bijo klaidos ir iš tos baimės net nedrįsta išeiti į rinką“, – sakė pašnekovas.
Jam naivokos atrodo mintys, kad verslui palanki aplinka gali atsirasti valdžios iniciatyva. Jo manymu, tai labai ilgas procesas, kurio metu reikia būti ir drąsiems, ir pasirengusiems mokytis. „Mano manymu, toks dalykas kaip verslui palanki aplinka negali būti dirbtinai sukonstruota. Tai reikia sukurti natūraliai. Lietuvoje yra pakankamai žmonių, kurie yra drąsūs ir pakvaišę, kad pabandytų ką nors sukurti, nukeliautų į užsienį su savo produktu ir grįžtų su atsiliepimais. Nemanau, kad kiekviena šalis ar miestas gali sukurti savo Silicio slėnį. Žinau, kad tokių iniciatyvų daug. Visos jos stengiasi sutelkti vietinius talentus, bet, mano manymu, geriausia išeitis yra suteikti žmonėms galimybę šviestis, skatinti vykti į užsienį, mokytis, gal net įkurti savo kompaniją, o tada grįžti čia. Nei politikai, nei dideli verslo centrai nesukurs tinkamos aplinkos“, – kalbėjo Ch. Rathke.
Negaili kritikos jauniems verslininkams
Pašnekovas prisipažino, kad dalyvaudamas įvairiose konferencijose negali ramiai praeiti pro „startupų“ stendus. Jam tiesiog būtina ką nors patarti. Deja, ne visada patarimai būna malonūs jauniesiems verslininkams.
„Paprastai sakau žmonėms, kad jiems derėtų daryti ką nors kito… Dauguma – ypač kuriantys pirmą savo produktą – bando priversti veikti tai, kas negali veikti. Visur, kur važiuoju, tokiems žmonėms pasakau, kad jie yra puikūs, bet jų verslas negali veikti. Tai juos priverčia dar kartą paklausti savęs, ko patys nori ir ką sugeba. Kartais tiesiog parodau, kas konkrečiai negerai. Taigi galiu tikrai suerzinti. Nuo šio mano įpročių nėra saugūs net konferencijų, kuriose dalyvauju, organizatoriai“, – šyptelėjo pašnekovas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.