...

Startuoliai ieškojo investicijų, o investuotojai – perspektyvių verslo idėjų

Verslas

2014.12.01

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Startuoliai ieškojo investicijų, o investuotojai – perspektyvių verslo idėjų

Vienas startuolių Indigo grupė „Ba" dalyvavo susitikime su investuotojais. BFL/ Ingos Juodytės nuotr.

Trečiadienį Ūkio ministerijoje 11 perspektyvių Lietuvos startuolių turėjo galimybę susitikti su Lietuvos rizikos kapitalo asociacijos (LT VCA) atstovais ir pristatyti jiems savo verslo idėjas. Tokią galimybę sudarė „BZN start“ kartu su LT VCA pasirašydami bendradarbiavimo sutartį. Renginio tikslas buvo ne ištardyti ir atrinkti pačius geriausius, o surengti konstruktyvias diskusijas, kurių metų startuoliai galėtų pamatyti, ko jiems trūksta, o investuotojų atstovai gautų progą geriau susipažinti su savo potencialiais partneriais.

Startuolių tema kasmet tampa vis aktualesnė. Nieko keista, nes kasmet šioje srityje vis daugėja tiek dalyvių, tiek pinigų. Pernai „seed“ stadijos Lietuvos startuoliai gavo 1,8 mln. eurų investicijų, o šiemet per tris pirmuosius ketvirčius šis skaičius pasiekė 1,6 milijono. Į jau šiek tiek toliau pažengusiais bendroves pernai investuota 2,87 mln. eurų, o per pirmus devynis šių metų mėnesius – jau 3,27 milijono. Dar sparčiau augo „growth“ tipo investicijos. Pernai jos siekė 5,07 mln. eurų, o iki šių metų spalio išaugo iki 9,17 milijono.

Norėjo sužinoti, kur būtų galima pasitempti

Pirmieji kalbėtis su komisija ėjo prodiuserių įmonės „TM Despotin“ atstovai Vitalijus Puzyriovas ir Eglė Šliževičiūtė. Jie pasakojo, kad jų verslo tikslas – suartinti verslą ir populiarųjį meną, padėti verslininkams suprasti, kad alternatyviosios kultūros atstovai gali būti tokie pat geri partneriai kaip ir populiariosios.

Jam pritarė ir kolegė E. Šliževičiūtė. „Jie domėjosi, kokių formų investicijų mes tikimės ir norime pritraukti. Komisija klausė mūsų apie patirtį, kaip mes parduodame savo idėją. Koks mūsų pasiektas rezultatas, ar jis galėtų būti kitoks. Taip pat, kaip iki jo ėjome ir kur tikimės nueiti. Šiek tiek padiskutavome apie galimas bendradarbiavimo formas ateityje. Tai buvo diskusija, ir esame labai laimingi, kad galėjome šiandien čia dalyvauti“, – sakė ji.

 

Džiugu matyti, kad Lietuvoje vis daugiau matome kūrybingų startuolių, drąsių ir inovatyvių idėjų. Esu tikra, kad apie dalies startuolių veiklos sėkmę mes dar ne kartą išgirsime.

I. Miliauskienė

 

Verslininkai džiaugėsi, kad iš pokalbio pavyko daug pasiimti. Jie sako į susitikimą ėję norėdami gauti informacijos apie tai, ką galėtų daryti kitaip, ir tai gavo. „Mūsų asmeninis tikslas ir buvo sužinoti savo silpnuosius aspektus, apie kuriuos dar nesame pagalvoję. Norisi žinoti, kur galėtumėme pasitempti. Ne tik kurdami patį produktą, bet ir jį pristatydami. Šiandien labai puikų komentarą išgirdome iš komisijos nario Donato Kero. Jis pastebėjo, kad turėtumėme akcentuoti ne tai, kad esame nišinės auditorijos atstovai, o tai, kad galime padidinti galimo komercinio užsakovo auditoriją ir paversti jo žinią daug paveikesne“, – teigė V. Puzyriovas.

Gavo patvirtinimą apie idėjos aktualumą

Į susitikimą su VCA ėjo ir jau gana patyrę verslininkai, norintys ne pradėti verslą, o pakreipti jį nauja kryptimi. Viena jų – skalbimo paslaugas teikiančios įmonės „Fėja skalbėja“ (UAB „Atidė“) įkūrėja ir vadovė Edita Mackevičienė. „Norėjau šiandien pasižiūrėti, kaip į mano idėją reaguoja investiciniai fondai, ir sužinoti, ar ji aktuali. Į tuos mano klausimus ir buvo atsakyta. Pristačiau savo idėjas, komisijai kilo klausimų, ir iš mano pristatymo išsivystė dialogas. Aš kalbėjau apie plėtrą ir paslaugų padarymą visiškai ekologiškomis nuo pradžios iki pabaigos“, – pasakojo ji.

Per susitikimą E. Mackevičienė tarsi gavo patvirtinimą, kad jos mintys nėra iš piršto laužtos, o pagrįstos realiu poreikiu. Tai suteiks motyvacijos dar atkakliau siekti savo tikslo. „Komisija patvirtino, kad mano idėja atitinka laiką. Man kartais atrodydavo, kad ji dar kiek utopinė. Tačiau gavau patvirtinimą apie jos aktualumą. Dabar reikia atlikti daugiau skaičiavimų, ir skaičiai turėtų atsakyti į mano klausimus“, – teigė E. Mackevičienė.

Potencialo išvydo daug

Susitikimais buvo patenkinti ir LT VCA atstovai. Vienas komisijos narių, „Practica Capital“ partneris D. Keras džiaugėsi, kad renginyje nebuvo nė vieno iškritusio iš konteksto. „Jie tikrai paliko teigiamą įspūdį. Aišku, atėjo skirtingų lygių komandos, bet iš esmės atėjo su interesu, užsidegimu, buvo pasiruošusios. Tai jau gerai. Visi buvo savo vietoje. Laikas tikrai nepraleistas veltui. Manau, jis buvo naudingas tiek mums, tiek jiems patiems padėjo sužinoti naujų dalykų“, – sakė jis.

Žinoma, dalyviams dar yra kur pasitempti. D. Keras išskyrė vieną momentą. „Dalis komandų nebuvo pakankamai giliai ir nuodugniai atlikusios rinkos tyrimo. Sakydamos, kad nėra konkurencijos ar panašių produktų, jos klysdavo. Aš beveik visais atvejais žinojau arba apie netiesioginį konkurentą, arba apie projektus, kurie daro lygiai tą patį. Taigi reikėtų skirti daugiau dėmesio supratimui, kas darosi pasaulyje, atidžiai nagrinėti rinką“, – teigė jis.

Tačiau komandų sėkme pašnekovas tiki. Su kai kuriomis netgi ketina toliau palaikyti ryšį. „Bent dvi komandos buvo tikrai brandžios, ir su jomis artimiausiu metu aš norėsiu susitikti. Buvo dar bent trys komandos, su kuriomis bus verta pasimatyti dar po kokių šešių mėnesių. Dalis jų tikrai virs verslais ir sėkmingai veiks. Kai kurios tokios jau yra. Ar jos taps žvaigždėmis? Parodys tik laikas. Tačiau potencialo tikrai yra“, – sakė D. Keras.

Apie dalyvius dar išgirsime

LT VCA direktorė Inga Miliauskienė pripažino, kad startuoliai prisistatydami darė klaidų, bet potencialo ir talento įžvelgė daug. „Džiugu matyti, kad Lietuvoje vis daugiau matome kūrybingų startuolių, drąsių ir inovatyvių idėjų. Gal kiek trūko aiškaus pristatymo plano ir vientisumo. Taip pat mažiau buvo liečiami finansiniai aspektai. Nepaisant to, reikėtų pastebėti, kad dauguma prisistačiusių verslininkų yra susipažinę su rinka, kurioje produktas (paslauga) planuojami ar jau yra parduodami“, – teigė ji.

Ji įsitikinusi, kad dalyvavusieji sugebės pasimokyti ir su laiku atskleis visą savo potencialą. „Mano nuomone, perspektyvių komandų iš tiesų yra, ir, neabejoju, kad, atlikusios namų darbus ir pagal teiktas pastabas pasirengusios tolesniems pristatymams, turės perspektyvų pritraukti finansinio kapitalo įmonių ir plėtoti savo idėją. Iš tiesų buvo galima pastebėti, kad dauguma startuolių ambicingai ir užtikrintai vysto savo idėją, pradėtą veiklą ir labai konkrečiai jau galėjo kalbėti apie reikalingų investicijų dydį, pagrįsti jų reikalingumą ir konkrečias sritis, kur papildomas kapitalas būtų investuojamas. Esu tikra, kad apie dalies startuolių veiklos sėkmę mes dar ne kartą išgirsime“, – sakė LT VCA direktorė.

Kreiptis dėl investicijų gali visi startuoliai

Kad investicijų skaičius į inovatyvias ir sparčiai augančias įmones dar sparčiau augtų, Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija bei žurnalas „BZN start“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią „BZN start“ padeda skleisti informaciją jaunoms, greitai augančioms įmonėms bei projektams apie galimybes pritraukti investicijų, gauti ekspertų konsultacijas. O LT VCA siekia skatinti Lietuvos kapitalo rinkos augimą, suteikti įmonėms kapitalą ir likvidumą, gilinti investuotojų žinias apie Lietuvos rizikos kapitalo rinkos veiklą ir šios rinkos specialistų patirtį, skatinti ūkio augimą ir verslumą. Tereikia užpildyti anketą ir sulaukti paskirto laiko.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.