...

Socialinį verslą pradėjo dėl maitinimo pokyčių ugdymo įstaigose

Verslas

2021.09.01

Autorius: Raminta Žalkauskaitė

Temos: , .

Socialinį verslą pradėjo dėl maitinimo pokyčių ugdymo įstaigose

Ala Saronova Asmeninio albumo nuotr.

Prieš trejus metus Lietuvoje prasidėjusi maitinimo reorganizacija ugdymo įstaigose sutapo su įmonės „Sanus cibus“ įkūrimu, kurios pavadinimas, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „sveikas maistas“. Įmonės direktorė Ala Saronova (45) teigia, kad šioje veikloje vis dar jaučiasi pionieriai, kovojantys su vėjo malūnais ir turintys savo vertę įrodyti darbu. 

Darbuotojos tiki idėja

A. Saronova pasakoja, kad įmonė buvo įkurta kelių daugiavaikių mamų, kurios buvo nepatenkintos maitinimu ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Veikla prasidėjo kaip socialinis projektas, kai su organizacija „Super tėvai“ buvo lankomi darželiai ir siūloma jiems sudaryti valgiaraštį nemokamai, tačiau nė vienas darželis šiuo pasiūlymu nepasinaudojo. Įmonės įkūrimas buvo kaip užbėgimas įvykiams už akių, nes tais pačiais metais atsirado Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimas, kad kiekvienoje įstaigoje dirbtų dietistas. Specialistas turėtų sudaryti valgiaraščius, atsižvelgdamas į kaloringumą, maistingumą, produktų vertę, pasirūpintų, kad maistas būtų skanus ir vaikai jį noriai valgytų.

Dauguma įstaigų susidūrė su problema, kad dietistų įstaigose nėra. Nors dietistus rengia Vilniaus kolegija, išmanančiųjų savo darbą buvo vienetai. Viena iš įmonės įkūrėjų, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė yra autoritetas šioje srityje, ji padėjo rasti gerų specialistų, turinčių reikiamą išsilavinimą ir patirties. Įmonėje „Sanus cibus“ dirba dietistai, dietologė ir maisto technologė: visos šios specialybės yra labai svarbios sudarant valgiaraštį. „Dideliais atlyginimais pasigirti negalime, darbuotojos dirba daugiau iš idėjos, jos visos yra mamos ir nori maitinimo pokyčių vaikų ugdymo įstaigose“, – sako A. Saronova.

Darželiams savo paslaugą įmonė teikia visoje Lietuvoje ir šiuo metu bendradarbiauja su 21 darželiu. Direktorė pasakoja, kad klientus susiranda pagal darbo skelbimus. Kai darželiai ieško dietisto, jiems ir pasiūlo savo paslaugas. Įstaigas informuoja apie įmonės veiklą siųsdami lankstinukus, jų partneriai darželiai rekomenduoja kitiems darželiams.

Stengiasi keisti požiūrį

Inovatyvi įmonė jau prieš pandemiją dirbo nuotoliniu būdu, nors prieš tai ugdymo įstaigos ir buvo linkusios turėti vadinamąjį „žmogų vietoje“. Įmonė siekia keisti įstaigų požiūrį, kad jie gali gauti labai kokybiškas paslaugą turėdami nuotolinį darbuotoją. Samdyti įmonę darželiams finansiškai yra daug patraukliau, nei įdarbinti žmogų ir mokėti jam atlyginimą. Tačiau čia susiduriama su socialiniu aspektu: norint samdyti įmonę, darbuotojus reikia atleisti.

Pasak įmonės direktorės, didelį dėmesį reikia skirti darbuotojų nuostatams pakeisti. Įstaigos įpratusios dirbti taip, kaip dirbo daug metų. Siekdama keisti situaciją, įmonė „Sanus cibus“ organizuoja edukacijas tiek darbuotojams, tiek tėveliams. Pašnekovė pasakoja, kad priešiškumas labai didelis iš virėjų, kurie sako: „Neaiškinkite man, kaip gaminti.“ Arba pamini: „Mes irgi užaugome su kompotu bei bandele ir nieko neatsitiko.“ Kiekvienoje naujoje įstaigoje, pradėjus teikti paslaugą, būna pereinamasis dviejų trijų mėnesių laikotarpis, kai reikia daug dirbti su auklėtojais, virėjais, sandėlininkais, kad jie priimtų pokyčius.

Įmonės tikslas, kad vaikai valgytų, todėl ir valgiaraštis keičiamas tiek kartų, kiek reikia, kol visi būna patenkinti rezultatu. Taip pat atsižvelgiama ir į tėvų pageidavimus maitinti vaikus vegetariškai arba veganiškai. „Kartą su viena mama kalbėjome ir ji labai gyrė maitinimą savo vaiko darželyje, o kai paklausiau, koks tai darželis, išgirdau pavadinimą įstaigos, su kuriuo bendradarbiauja mūsų įmonė. Tai išgirsti – didelis džiaugsmas ir atpildas už sunkų darbą“, – prisimena direktorė.

Kaip vieną pagrindinių sunkumų A. Saronova įvardija ir tai, kad labai daugėja alergiškų vaikų. Jiems kiekviename įmonės prižiūrimame darželyje sukurtas atskiras meniu. „Mūsų klientas yra Vilniuje veikiantis alergiškų vaikų darželis „Aitvaras“, kur yra 60 skirtingų alergijų. Mums pavyko sudaryti jiems du valgiaraščius. Vienas yra sveikiems vaikams, o kitas – alergiškiems. Tai buvo didžiulis iššūkis“, – apie įveiktus iššūkius pasakoja Ala. 

Kitiems pradedantiesiems verslus A. Saronova linki turėti idėją, kuri pasiteisina ir duoda vaisių tada, kai tu atiduodi visą save. Nors ir sulaukia daug darbuotojų priešiškumo, sunkų darbą atperka geri tėvų atsiliepimai, naujos įstaigos, kurios tampa jų klientais per rekomendacijas. Tai suteikia patvirtinimą, kad jų įmonė reikalinga ir veikla vyksta tinkama linkme.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.