...

Pirmoji sutelktinio finansavimo platforma nekilnojamojo turto nuomai

Verslas

2021.01.19

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: .

Pirmoji sutelktinio finansavimo platforma nekilnojamojo turto nuomai

G. Germanavičius Asmeninio albumo nuotr.

Sutelktinis finansavimas nepaliaujamai didina savo gerbėjų ratą ir atrandama vis įvairesnių šios srities galimybių. Vieną jų Lietuvos rinkai pristato sutelktinio finansavimo pasaulyje gerai žinomas verslininkas Gustas Germanavičius. „InRento“ – tai sutelktinio finansavimo platforma nekilnojamojo turto (NT) nuomai. Investuodami platformoje „InRento“, žmonės finansuoja NT objektų įsigijimą nuomai.

Pirmieji Europos Sąjungoje

Startuolis pasiūlė investuotojams saugų ir pelningą sprendimą. Lietuvos banko prižiūrima ir licencijuota platforma „InRento“ suteikia galimybę ir saugiai pasiskolinti, ir investuoti.

„Mūsų platformoje skolinasi patyrę NT administratoriai, o investuotojų saugumas užtikrinamas įkeičiant NT pirmine hipoteka. Tai reiškia, kad investuotojai yra turto savininkai, kol jiems negrąžinamos investicijos. Finansavus projektą, investuotojams kiekvieną mėnesį išmokama 80 proc. nuomos pajamų, taigi galima sakyti, kad investuotojai uždirba nuomos pajamas be sunkumų administruojant NT objektus ir įprastų nuomininkų problemų“, – privalumus atskleidžia G. Germanavičius.

Anot pašnekovo, sakyti, kad startuolis turi tiesioginių konkurentų, turbūt būtų neteisinga. „Esame pirmoji euro zonoje licencijuota tokio pobūdžio platforma, o artimiausi mūsų konkurentai yra Jungtinėje Karalystėje“, – teigia verslininkas.

Idėja paremta kitokiu požiūriu

Nors rinkoje galima rasti nemažai investavimo į NT variacijų, startuolis „InRento“ rado išskirtinę nišą. Didžioji dalis rinkoje veikiančių NT sutelktinio finansavimo dalyvių orientuojasi į NT turto vystymo finansavimą ar verslo paskolas su NT įkeitimu. Tačiau „InRento“ paremta kitokiu investavimo principu.

„Tai reiškia, kad mūsų siūlomos investicijos yra pagrįstos nuoma ir pinigų srautu (angl. cash–flow). Natūralu, kad NT nuoma laikoma žemesnės rizikos negu vystymas ir tai atsispindi investicinėse grąžose. Kai kitos platformos siūlo 8–12 proc. metinę grąžą, mes orientuojamės į 5–7 proc. grąžą iš objektų, kur yra sudarytos ilgalaikės nuomos sutartys ir būtų išmokamos mėnesinės nuomos pajamos investuotojui. Papildomai, jeigu NT objektas būtų parduotas brangiau, investuotojai dalyvautų kapitalo prieaugio dalybose, kurios padidintų investicinę grąžą“, – pasakoja G. Germanavičius.

Be to, pašnekovas atskleidžia vieną esminių išskirtinumų. Šioje platformoje investuotojai gali turėti galimybę anksčiau atsiimti savo pinigus, jeigu to prireikia.

„Nuo pirmų dienų turime antrinę rinką savo platformoje, kurioje investuotojai gali parduoti savo investicijas ir taip anksčiau laiko atsiimti savo pinigus, jeigu jų prireiktų. Istoriškai žmonės rinkosi NT dėl jo stabilumo, tačiau to kaina būdavo likvidumas. Mes manome, kad taip neturėtų būti, todėl nuo pirmų dienų „InRento“ puslapyje veikia antrinė rinka“, – teigia pašnekovas.

Sukaupta patirtis

Ištobulinti startuolio veiklos modelį padėjo G. Germanavičiaus turima ilgalaikė patirtis startuolių rinkoje bei darbas su NT sutelktiniu finansavimu.

„Prieš įkurdamas „InRento“, praeityje įkūriau didžiausią NT sutelktinio finansavimo agregatorių Europoje, su kuriuo prisidėjau prie kiek daugiau nei 300 NT projektų finansavimo 16-oje šalių. Aktyviai stebėdamas Europos rinką, supratau, kad visi Europoje orientuojasi į aukštesnės rizikos ir aukštesnės grąžos paskolas, o žemesnės rizikos projektų poreikis tikrai buvo. Todėl pradėjau mąstyti, kad galima būtų suteikti galimybę investuoti į NT nuomą, pasitelkiant sutelktinio finansavimo principą“, – prisimena pašnekovas.

Ankstesnio startuolio veikloje įgytos pamokos labai pravertė tobulinant „InRento“ sprendimą. „Mintis sukurti „InRento“ nebūtų atėjusi, jei ne sukaupta patirtis dirbant kituose projektuose. Be agregatoriaus, viena iš įmonių teikia infrastruktūros (angl. whitelabel) paslaugas kitiems sutelktinio finansavimo verslams, šiuo metu aptarnauja klientus Europoje, Afrikoje ir dabar pradedame veiklą Naujoje Zelandijoje. Paprastai tariant, verslams ar finansų įstaigoms leidžiame per labai trumpą laiką pradėti vykdyti sutelktinio finansavimo veiklą, nuomojantis technologiją iš mūsų“, – sako G. Germanavičius. Pasak jo, kiekviena turėta veikla ir patirtis suteikia naujų įžvalgų tolesniems projektams kurti.

Didžiausias pasiekimas – komanda

G. Germanavičiaus teigimu, pagrindinis „InRento“ prioritetas šiuo metu – pateikti dar daugiau projektų investuotojams. Nors užklausų gaunama nemažai, startuolis orientuojasi į kokybę, tad vykdo atsakingą būsimų projektų atranką. Tai užtikrinti padeda ir stipri komanda, kuria verslininkas labai didžiuojasi.

„Didžiausias pasiekimas šiandien su „InRento“ yra mūsų komanda. Turime du licencijuotus investicijų patarėjus, žmones, kurie jau yra dirbę su sutelktiniu finansavimu praeityje. Tarp mūsų pagrindinių patarėjų yra buvęs ING banko direktorius, taip pat „Morgan Stanley“ investicinis bankininkas ir „Rego“ NT konsultacinės įmonės įkūrėjas. Pagaliau Arvydas Strumskis, kurio valdomas Verslo angelų fondas, į mus yra investavęs NT fondo „Lord LB Asset Management“ valdybos narys“, – pristato pašnekovas.

Be naujų projektų investuotojams, startuolis per šiuos metus sieks dar labiau pagerinti ir pačią investavimo patirtį – pristatys mobiliąją programėlę, kuri supaprastintų investavimo procesus.

Linki nepalaužiamos kantrybės

Ne vieną startuolį rinkoje užauginęs G. Germanavičius, paklaustas, ko galėtų palinkėti pradedantiesiems, žengiantiems pirmuosius žingsnius startuolių pasaulyje, patikina – svarbiausia turėti daug kantrybės: „Kuo ilgiau dirbu šioje industrijoje, suprantu, kad tai yra labai ilgalaikiai projektai, kuriuose geriau neskubėti ir priimti teisingus ilgalaikius sprendimus, tad linkiu kantrybės.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.