Pasiūlė, kaip lengviau rasti naudingų kontaktų ir gauti žinių
2019.07.08
Temos: Startuolis, Verslo pradžia.
Vilniečiai Justas Janauskas (34) ir Gabija Grušaitė (32) sukūrė programėlę, kuri padeda rasti žmones, turinčius tinkamų žinių. Tai reiškia, kad nuo šiol, atsiradus „HumansApp“, dingo poreikis ieškoti pažįstamų, kurie galėtų suteikti kontaktą kito reikiamo žmogaus. Užtenka įsijungti programėlę ir rasti pačiam, kas turėtų ekspertinių žinių ir norėtų jomis dalintis.
Naujojo startuolio bendraautoris J. Janauskas dar prieš tai plėtojo itin sėkmingą lietuvišką startuolį „Vinted“, tad „HumansApp“ idėja kilo susidūrus su asmeninėmis startuolio plėtros bėdomis. 2014 m. J. Janauskas startuolyje „Vinted“ įdiegė naują mokėjimo principą ir… vos neprarado „Vinted“. Niekas nežinojo nesėkmės priežasčių. Klientai masiškai ėmė atsijunginėti ir kompanija ėmė skęsti. Vienas iš „Vinted“ investuotojų pasiūlė jam asmeniškai pasikalbėti su niujorkiečiu Thomasu Plantenga, tuo metu pasauliniuose verslo forumuose skaičiusiu pranešimus apie atvirkštinį mąstymą. Nesėkmių priežastis buvo rasta vieno susitikimo metu.
„Mums pasisekė tik dėl to, kad aš pažinojau asmenį, galėjusį suvesti su Thomasu. Ir šiandien „Vinted“, pritraukusi rekordinę 50 mln. eurų investiciją, yra didžiausia Europos drabužių prekybos ir mainų platforma. Vienas vienintelis žmogus turėjo reikiamų žinių, kurių aš nesėkmingai ieškojau „Google“, – prisimena J. Janauskas.
Ši patirtis, kai sprendimą pavyko rasti tik išėjus labai toli už savo socialinio rato, buvo idėjos apie „HumansApp“ pradžia. Ji visiškai susiformavo, kai Justas susipažino su Gabija. Nors abu yra vilniečiai, bet net eidami į tas pačias kavines, barus ar renginius pažinojo visai skirtingus žmones. Pora suprato, kad visuomenė gyvena susibūrusi į „burbulus“, iš kurių yra sudėtinga išeiti.
„HumansApp“ yra būtent tas „asmuo“, kuris padeda rasti reikalingą žmogų už jo socialinio rato. Platforma padeda žmonėms iš skirtingų socialinių ratų susitikti ir apsikeisti žiniomis, už kurias yra atitinkamai atlyginama. Čia galima įgyti pokalbį su pasirinktu „atviruoju žmogumi“ arba pačiam tapti tokiu ir gauti atlygį už savo ilgus metus kauptas žinias“, – sako G. Grušaitė.
Išmokti vertinti laiką
Tik startavusi platforma „HumansApp“ sulaukė skeptiškų nuomonių dėl pardavinėjamo žmonių laiko. Vis dėlto programėlės kūrėjai įsitikinę, kad lietuviams atėjo metas suvokti, jog jų laikas taip pat yra skaičiuojamas verslo išlaidomis, tad jau gana laiką bei savo žinias atiduoti už dyką.
„Laiko vertinimas pinigais neturėtų stebinti – savo laiką pardavinėjame visi: eidami į darbus, teikdami paslaugas. Bet „HumansApp“ žengė žingsniu toliau – šioje platformoje yra parduodamos žinios. O, turėdamas tinkamą žinių bagažą, žmogus ne tik gali įgyvendinti dalykus, kurių iki tol negalėjo, bet ir sutaupyti laiko. Lietuvoje vyrauja „paslaugėlių“ kultūra. Šalis ir jos industrijos nėra didelės, todėl žmonės dažnai prisimena turį reikiamos profesijos atstovą tarp savo draugų ir atakuoja jį ar ją nesibaigiančiais prašymais „pagelbėti“, – atkreipia dėmesį J. Janauskas.
Pašnekovas įsitikinęs, kad kone kiekvieno aplinkoje galėjote užtikti patys tokių „paklausių“ žmonių, kurie ilgainiui ima piktintis perdėtu naudojimusi jų gerumu ir žiniomis, nes tai kartais ima trukdyti ir pagrindiniam darbui.
„HumansApp“ dalijimąsi žiniomis įvelka į šiuolaikinį, labiau humanišką modelį, kai žmogus, kurio žiniomis naudojamasi, įsivertina jas ir atskleidžia savu noru, o tas, kuris jų gauna, sutinka gerai sutarta tema pasiruošusį pašnekovą ir sulaukia tikrai vertingos paslaugos“, – sako kūrėjai.
Lietuviai pratinasi pamažu
Pašnekovai pasakoja pastebėję, jog žinių ekonomika – dar nauja sąvoka kai kuriems mūsų tautiečiams. Tuo tarpu platforma „HumansApp“ būtent šia ekonomikos forma paremta ir analogų neturi.
„Mes nuo pat pradžių kalbėjomės tarpusavyje, kad, jei pavyks tai padaryti mūsų šalyje, kur „visi yra pusbroliai“ ir iš pažiūros pasiekiami ranka, tai užsienyje akimirksniu triumfuosime. Platforma „HumansApp“ neturi analogų, tad neabejotinai reikia skirti laiko edukacijai. Kita vertus, visi, kas bent kartą nueina į susitikimą, entuziastingai pasakoja mums, kad visiškai suprato platformos naudą ir kad tokiu būdu per itin trumpą laiką galima išgauti ilgai kauptą žmogaus išmintį, o pačios žinios yra gilios, naudingos ir neišgooglinamos“, – sako J. Janauskas.
Pašnekovas įsitikinęs, kad didžiuosiuose miestuose startuoti bus neabejotinai lengviau, o ir naujai atvykusių žmonių gyvenimą tai palengvins iš esmės.
„Tik įsivaizduokite – atvykstate į didmiestį ir norite susipažinti su vietos reklamos industrijos šulais. Ką darote? Didžiosios agentūros, prie kurių durų rikiuojasi šimtai, vargu ar skirs jums laiko. Visi mes prisimename istoriją apie lietuvį, kuris turėjo apsimetinėti maisto išvežiotoju, kad patektų į darbo pokalbį. Pasinaudoję „HumansApp“ paieška, akimirksniu galite rasti reikiamos srities atstovų ir net būsite nustebinti, kiek nedaug už susitikimą jie prašo“, – pristato pašnekovas.
„Mes nuo pat pradžių kalbėjomės tarpusavyje, kad, jei pavyks tai padaryti mūsų šalyje, kur „visi yra pusbroliai“ ir iš pažiūros pasiekiami ranka, tai užsienyje akimirksniu triumfuosime.” J.Janauskas.
Kaip pradėti naudotis?
Programėlėje žmonės skirstomi į dvi kategorijas: „smalsiuosius“ ir „atviruosius“.
„Yra keli prisijungimo etapai: atsisiųsti programėlę gali bet kas; kitas žingsnis – tapatybės patvirtinimas. Tik tie, kas jį įveikia, tampa „smalsiaisiais žmonėmis“, kurie gali pradėti kviesti susitikti tuos, kurie dalijasi savo žiniomis mūsų platformoje. Juos vadiname „atviraisiais žmonėmis“. Jais galima tapti tada, kai visiškai užpildomas profilis, pasirenkami bent keli susitikimo variantai. Tada mes peržiūrime, ar viskas, ką siūlo, atitinka mūsų politiką. Jei taip, jis tampa „atviruoju žmogumi“ ir atsiranda platformos sraute“, – pasakoja pašnekovai.
Paklausti, kaip rekomenduotų įsivertinti savo laiką, pašnekovai tikina kažkokios stebuklingos formulės neturintys.
„Kiekvienas „atvirasis žmogus“ savo gyvenimišką patirtį, perteiktą susitikimo metu, gali įvertinti taip, kaip nori. Lygiai taip pat kiekvienas „smalsusis žmogus“ gali nuspręsti, kiek jis ar ji yra nusiteikę sumokėti už įgytas žinias. Neretai ir didžiausi specialistai nepersistengia užsikelti kainos, nes siekia labiau palaikyti naują filantropijos būdą nei užsidirbti iš vieno susitikimo. Mažesnes sumas nurodžiusius žmones, matome, kad į susitikimus kviečia dažniau. Jiems tai – tarsi simbolinė kaina, dėl kurios jaučiasi gerai, nes atskleidžia savo žinias ir tokiu būdu automatiškai paremia platformos prasmingą iniciatyvą“, – atvirauja kūrėjai.
Maža šalis – puiki erdvė startui
Nusprendę savo veiklą pradėti Lietuvoje, „HumansApp“ kūrėjai žinojo, kad rizikuoja, tačiau visa tai vertino kaip tam tikrą iššūkį, pasiruošimą tolesniems etapams.
„Maža šalis – puikus mažo mastelio bandymų poligonas, kuriant produktus globaliai rinkai. Tą puikiai suprato estai, savo mažą rinką pavertę techverslo eksperimentų lauku ir taip pritraukę daug inovatyvių kompanijų į savo šalį. Lietuva į šios krypties potencialą irgi jau ima kreipti dėmesį. Išbandyti produktą mažesniu masteliu, o tada auginti iki didelės, globalios kompanijos. Manoma, kad lietuviai neva yra nelabai bendraujantys ir nelinkę už nieką mokėti pinigų (programėlė, beje, yra nemokama), tad mes šiame kontekste tarsi tie sportininkai, kurie treniruodamiesi įsideda švino į sportbačius. Treniruotėse būna sunkiau, bet varžybų metu jie praktiškai eina oru!“ – sako J. Janauskas.
Startuolių šalis
J. Janauskas ir G. Grušaitė linki kiekvienam svarstančiam apie verslą nuolat prisiminti, kokioje startuoliams draugiškoje šalyje mes gyvename ir vertinti ne vien blogus scenarijus, bet pasiruošti staigiam augimo šuoliui.
„Linkėtume nepamiršti, kad gyvename startuolių šalyje ir kuo toliau – tuo geresnis klimatas čia bus jiems rastis. Be minėtų įtarinėtojų, kuriems inovatyvų žinių ekonomikos modelį teko detaliau išaiškinti, sulaukėme ir labai daug šilumos, palaikymo bei investicijų. Na, ir dar vienas patarimas: reikėtų apgalvoti ne tik visus atvejus, kas gali atsitikti bloga ir kaip to išvengti, bet ir pasiruošti netikėtai akceleruotam augimui!“ – linkėjimų siunčia „HumansApp“ bendraautoriai.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.