...

Pasirengę šuoliui į priekį

Verslas

2014.02.03

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Pasirengę šuoliui į priekį

„Dragdis“ komanda Asmeninio archyvo nuotr.

Kai pirmą kartą pasinaudoji programėle „Dragdis“, iškyla tik vienas klausimas: kaip nutiko, kad iki šiol niekas nieko panašaus nebuvo sukūręs? „Dragdis“ idėja juk genialiai paprasta. Jūs naršote internete, ką nors jame aptinkate, o kad savo atradimo nepamirštumėte, išsaugote jį „Dragdis“ sistemoje. Viskas. Paprasta ir naudinga. Nenuostabu, kad programos beta versijos populiarumas pranoko lūkesčius. Dabar „Dragdis“ komanda rengiasi paleisti visą versiją ir ambicingai žvelgia į ateitį. Įmonės įkūrėjas Domas Sabockis sako, kad ambicijų niekada netrūko, paprastai trūkdavo tik pinigų… Tačiau su gautomis investicijomis ir „Practica Capital“ užnugariu „Dragdis“ vis drąsiau žvelgia į ateitį. Apie viską pasikalbėjome su D. Sabockiu.

Vis trūkdavo laiko ir pinigų

Jeigu pasitelktumėme į pagalbą visagalį „Google“, tai apie „Dragdis“ rastume daug teigiamos informacijos: žinias apie gautas investicijas, puikius atsiliepimus, itin optimistiškas ateities prognozes. O iš tikrųjų buvo ir sunkių dienų, kai atrodydavo, kad viskas tuojau sugrius. Tačiau komanda visada judėjo į priekį ir pasiekdavo savo.

„Mes niekada nesustojome. Visada manydavome, kad tas kitas etapas jau visai šalia, reikia tik šiek tiek. Vienu metu jau visai neturėjome pinigų, net valgyti nelabai buvo už ką, bet vis dirbome ir kažkaip pavyko. Matėme ne vieną „startupą“, kuris pasibaigė, bet mes tikėjome savo idėja, o problema, kurią sprendėme, mums buvo labai skaudi. Taip viskas pamažu išsivertė visai neblogai. Gavome ir investiciją, ir žmonių pasamdėme. Regis, viskas jau susideda į vietas, nors dar visai neseniai buvo neaišku“, – pasakoja D. Sabockis.

Jis prisipažino, kad buvo tokių kritinių akimirkų, kai net maistui pinigų trūko. Ne vienas tuo pat metu pradėtas „startupas“ tokių kritinių momentų neatlaikė, o „Dragdis“ pavyko išlikti.

„Buvo minčių, kad štai po kokių trijų mėnesių baigsis pinigai ir nežinosime, ką daryti. Tas terminas vis artėjo… Tačiau tada gaudavome investiciją ir vėl galėdavome išsilaikyti kelis mėnesius. Su šia investicija galėsime išsilaikyti jau visus metus ir dar samdyti papildomus žmones. Jau galime iš tikrųjų investuoti į savo produktą, o ne tik rūpintis išgyvenimu. Visada žinojome, kad jeigu iki tam tikro laiko kažkas neatsitiks, tai mums bus galas. Tačiau kažkaip pavyko išsisukti“, – sakė pašnekovas.

Sunkiausias uždavinys – formuoti komandą

Lenktynės su laiku šiek tiek aprimo gavus 200 000 eurų investiciją iš „Practica Capital“. Ji leido „Dragdis“ daug tvirčiau atsistoti ant kojų, tobulinti produktą. Ateitis jau tampa nebe svajone, o planu.

„Lietuvoje nėra daug investuotojų, kurie investuotų į tokios pakopos kompanijas. Šnekėjomės su investuotojais, kurie valdo traktorių firmą ir turi laisvų pinigų. Bet tu negali imti iš jų pinigų, nes žinai, kad jie iš tradicinio verslo ir tavo verslo filosofijos nesupras. Taigi tas ratas kaip reikiant susiaurėja. Juo labiau kad mes buvome du trys mėnesiai iki mirties ir turėjome skubėti. „Practica Capital“ buvo vienintelė vieta, kur „startupai“ gali ateiti pačioje pradžioje“, – apie sprendimą bendradarbiauti su „Practica Capital“ pasakojo D. Sabockis.

Produktas pamažu tobulėja, auga ir komanda. Tiesa, anot pašnekovo, jos būrimas yra bene sunkiausias uždavinys.

„Tai pats sunkiausias dalykas. Tikrai nėra sunkesnio. Kodėl? Nes tu nenori pasirinkti bet ko. Gali būti puiki komanda iš dešimties nuostabių žmonių, bet ateis vienas ir sugadins visą aurą. Kris produktyvumas, visi bus nelaimingi. Iš tikrųjų nėra ir daug iš ko rinktis. Tu renkiesi, bet sykiu tave renkasi. Lieka vienetai, kuriuos gali pritraukti. Kitus suvilioja kitos kompanijos, nes mes juk tik „startupas“. Tai sunku ir ilgai užtrunka. O tie žmonės juk ir kurs produktą. Kad ir kokią gerą idėją turėtum, prireiks būrio žmonių, kad tavo projektas sulauktų sėkmės“, – tikino jis.

Komandos formavimo subtilybių vis dar tenka mokytis. D. Sabockis sako, kad šioje srityje mato daug iš nepatyrimo padarytų klaidų. Kita vertus, iš klaidų mokomasi. Jų jis mato keliose srityse.

„Didelė problema, kad per mažai laiko skiriame dizainui, per greitai pradedame koduoti. Jeigu koduodami pamatydavome, kad mums kas nors nepatinka, tai viską išmesdavome ir pradėdavome iš naujo. Iš vienos pusės tai gerai, nes nesugaišti daug laiko, kita vertus, išmetėme daug dalykų vien dėl to, kad paskubėjome su dizainu. Būtume ir daug anksčiau pradėję samdyti žmones, nes tai labai ilgas ir sunkus procesas. Manau, tas samdymo procesas turi vykti visada. Nuolatos turi šnekėtis su žmonėmis, kurie potencialiai gali tapti tavo komandos dalimi. Net jeigu ir neturi pinigų ar jo tau dar nereikia. Tų žmonių reikia turėti netoliese, kad atsiradus reikalui iš karto galėtum juos pasikviesti“, – svarstė jis.

Nauja versija – dešimteriopai geresnė

„Dragdis“ potencialu galėsime įsitikinti jau visai netrukus. Iki šiol veikusią beta versiją pakeis visa, kuri, kaip žada D. Sabockis, bus neapalyginamai geresnė.

„Paleidę beta versiją pamatėme, ko trūksta, kas iki galo nepadaryta. Visų pirma bus naujas dizainas, naujas logotipas, programa bus greitesnė ir stabilesnė. Iš esmės koncepcija nesikeis, bet viskas bus daug geriau išdirbta. Atsiras grupių funkcija, nes čia buvo pats dažniausias prašymas – kad aplankus galėtum dėlioti į tokius stalčius. Bus ir mobilioji svetainė. Telefonu galėsi peržiūrėti tai, ką „sudraginai“ kompiuteriu. „Dragdis“ liks toks pats, tik dešimt kartų geresnis. Išbaigtas, išdirbtas, visas“, – žadėjo jis.

Pašnekovas įsitikinęs, kad „Dragdis“ koncepcija galų gale sulauks didžiulės sėkmės. Jeigu tai nepavyks pačiam „Dragdis“, tai pavyks kam nors kitam. Žinoma, jaunieji verslininkai padarys viską, kad tai būtų būtent jie.

„Ambicijos visada buvo didelės. Dabar jos tik labiau paremtos strategijomis, matavimais ir empiriniais duomenimis. Seniau buvo tik pasakymas, kad „bus“. Dabar „bus“ jau su parama. Mūsų tikslas buvo su beta versija gauti dešimt tūkstančių žmonių, šiuo metu jų jau yra šešiolika tūkstančių. Dabar mums reikia žmones skaičiuoti milijonais. Gal per pirmus metus taip dar nebus, bet pirmus dvejus jau tikrai. Jeigu nebus, tai tikrai kažką darome labai blogai“, – sakė D. Sabockis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.