Pandemijos laikotarpis – galimybių metas kurtis startuoliams?
2020.04.06
Temos: Startuolis, Verslo pradžia.
Nors daugelis verslų jau jaučia neigiamus pandemijos ir karantino padarinius, specialistai teigia, kad tai toli gražu nėra vien tik praradimų metas. Esą startuoliams tai gali būti dar geresnis laikas imtis naujų idėjų ir bandyti keisti pasaulį, spręsti globalias problemas ir kurti verslą.
Kiekvienoje krizėje – galimybės
Žinių centro augančiam verslui „bzn start“ įkūrėjos Živilės Glaveckaitės teigimu, karantino metas kurti startuolį ir ieškoti galimybių yra net dar geresnis, nei įprasta. „Kaip ir lengvu metu, taip ir šiuo metu galioja vienintelė taisyklė – kurti reikia tai, kas aktualu ir ko reikia rinkai“, – sako ji.
Pasak Ž. Glaveckaitės, laimės tie startuoliai, kurie suskubs pirmieji idėjas ir pamąstymus perkelti į vykdymą. „Lietuvoje turime pačių geriausių profesijų specialistų, nors maži, bet galime padaryti daug daugiau, nei manome. Juk tiek metų buvo kuriama infrastruktūra mokslo ir verslo bendradarbiavimui, tiek parkų, slėnių, nėra geresnio laiko, kaip dabar, parodyti jų galimybes. Ir, žinoma, klestės kūrybingi, kurie ieško ir konstruoja sprendimus visai kitokiu būdu“, – sako Ž. Glaveckaitė
VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė Roberta Rudokienė taip pat pritaria, kad karantino laikotarpį laikyti netinkamu kurtis naujiems startuoliams būtų klaidinga. Pasak jos, šioje situacijoje išloš tie, kurie pasinaudos atsiradusiomis galimybėmis. „Pasauliniu mastu paskelbus pandemiją ir visuotinį karantiną, praktiškai visos gyvenimo sritys ir veiklos tapo priklausomos nuo technologijų ir persikėlė į elektroninė erdvę. Todėl inovacijų kūrėjams tai yra labai palanki proga išnaudoti šią situaciją“, – sako R. Rudokienė.
„Startup Lithuania“ atliktos startuolių apklausos rezultatai parodė, kad dalis jų šiame etape mato galimybes augti ir užimti didesnes rinkas. „Pavyzdžiui, galimybė pritraukti naujus klientus, išplėsti teikiamų paslaugų spektrą, reaguojant į susidariusią situaciją. Inovatyvių technologijų kūrėjai apklausoje taip pat įvardino, kad mato galimybes padėti tradiciniams verslams skaitmenizuotis, palengvinti įmonių darbą nuotoliniu būdu ir užtikrinti naudojamų įrenginių saugumą. O žvelgiant į ateitį startuoliai tikisi, kad susilpnėję konkurentai leis jiems užimti didesnę rinkos dalį ir dar sparčiau augti“, – sako R. Rudokienė.
Priemonės ir investicijos norintiems veikti
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) l.e.p. direktoriaus Ginto Kimčio nuomone, itin naudinga įkurti startuolius, kurie ieškotų sprendimų, galinčių padėti kovoti su dabartine koronaviruso pandemija. Tokiems startuoliams jau dabar yra siūloma įvairi pagalba bei ES investicijos. „MITA siūlo nemokamas konsultacijas vystantiems idėjas gyvybės mokslų srityje, taip pat siūlo dalyvauti konkurse „Life saving-innovations: stop COVID-19“ ir teikti su naujų technologijų kūrimu, moksliniais tyrimais, inovatyvių apsaugos priemonių (kombinezonų, respiratorių ir pan.) prototipų kūrimu ir gamyba, dirbtinio intelekto panaudojimu susijusias idėjas. Tai ne tik puiki galimybė kurti verslą, bet ir prisidėti prie visuomenės sveikatos gerovės“, – sako G. Kimtys.
Pasak G. Kimčio, šiuo metu MITA kuruojamos ES investicijų priemonės „Inostartas“, „Inočekiai“ ir „Inopatentas“ siūlo nemažai galimybių startuoliams bendradarbiauti su mokslu ir kurti inovacijas, nes sąlygos gauti ES fondų investicijų karantino laikotarpiu yra žymiai palengvintos, atsirado galimybė gauti avansą, numatytas didesnis finansavimo intensyvumas. Be to, jau paskelbtas konkursas startuoliams vykti į prestižines akceleravimo programas JAV ir Kanadoje.
Prie pandemijos aplinkybių prisitaikė ir MITA kuruojamas projektas „TechHub”. „Mes jau vykdome virtualias konsultacijas jauniems ir patyrusiems verslams, projekto ekspertai nuotoliniu būdu pataria inovacijų kūrimo ir diegimo, strategijos klausimais, papasakoja apie verslo finansavimo priemones, mokesčių lengvatas bei padeda sėkmingai vykdyti kitas veiklas. Pasibaigus karantinui, konsultacijas tęsime įprastu būdu – vykdydami grupinius ir individualius susitikimus“, – sako projekto „TechHub“ vadovė Gintarė Narakienė.
Beje, startuoliai ar planuojančios juos steigti komandos jau gali ruoštis ir rugsėjo mėnesį organizuojamam pirmajam projekto startuolių pre-akceleratoriaus ciklui, kurio metu jie dalyvaus 3 mėnesius trunkančiose intensyviose mokymų ir mentorystės sesijose, turės galimybę pasinaudoti kitomis MITA paramos priemonėmis ir net išvykti į renginius, susitikimus ir akceleratorius užsienyje.
Ekspertai
Dr. Živilė Glaveckaitė
„bzn start” įkūrėja, vadovė. / UAB „Glaveckaitė Media”
Roberta Rudokienė
Vadovė / „Startup Lithuania“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.