Pagalba norintiems tobulėti ir siekti išsikeltų tikslų
2013.12.06
Temos: Startuolis, Technologijos, Verslo pradžia.
Ar esate patyrę jausmą, kai griaudėjant Naujųjų metų fejerverkams ką nors pasižadate, o praėjus keliems mėnesiams suprantate, kad pažadas taip ir liko netesėtas? Martynas Kairys atsiremdamas į savo patirtį ir įžvalgas ėmėsi spręsti šią problemą. Taip atsirado išmaniesiems telefonams skirta programėlė „Whemsy“. Pasak jos kūrėjo, tai tik pradžia to, ką bus galima pavadinti sistema, skatinančia tobulėti ir gyventi kokybiškiau.
Gyvenime padeda laivavedyba
M. Kairys gimė Kaune, augo ir mokyklą baigė Klaipėdoje. Šiuo metu jis daugiausia laiko praleidžia Vilniuje arba keliaudamas po įvairias šalis, kur tvarko verslo reikalus.
Jau nuo mažens jis buvo itin aktyvus ir smalsus, mokėsi ir lankė tiek būrelių, kiek tik pajėgė: muzikos, dailės, sporto. Be to, niekada nepripažino autoritetų, todėl neretai įsiveldavo į konfliktus mokykloje. Būtent dėl to Martynui net tris kartus teko keisti mokymo įstaigą. Laimė, tai nesutrukdė siekti gerų rezultatų, o mokyklą vaikinas baigė su pagyrimu. Tuomet atėjo metas žengti į aukštojo mokslo sritį.
„Stojau į kelias aukštąsias mokyklas: Rygos Stokholmo ekonomikos mokyklą, Vilniaus universitetą ir Danijos karališkąją karinių jūrų pajėgų akademiją. Tai buvo skirtingos sritys, bet jos visos mane domino. Galiausiai pasirinkau studijas Danijoje. Jos truko šešerius metus“, – pasakojo pašnekovas.
Anot jo, Danijos karališkąją karinių jūrų pajėgų akademija yra viena geriausių Europoje lyderystės mokyklų. Ši sritis Martyną visada domino ir traukė, todėl priimti galutinį sprendimą nebuvo sunku.
„Studijų kalba buvo danų, todėl teko ją išmokti. Po pusmečio jau galėjau normaliai susikalbėti daniškai“, – prisiminė „Whemsy“ įkūrėjas ir pridūrė, kad mokytis akademijoje buvo įdomu, nes joje taikomi novatoriški metodai.
Pasak M. Kairio, reikėdavo žiūrėti nurodytus filmus ir juose ieškoti atsakymų į klausimus, o lyderystės įgūdžiai buvo ugdomi ekstremaliomis sąlygomis – tikroviškai imituojant pagrobimą ir bendravimą su teroristais.
„Visos ten sukauptos žinios man padėjo gyvenime – dirbant ir darant karjerą. Ypač pravertė įgūdžiai, leidžiantys formuoti komandą, motyvuoti jos narius ir pristatyti savo idėjas“, – pasakojo Danijoje laivavedybos mokslus baigęs lietuvis.
Tiesa, jis studijomis Danijoje neapsiribojo – lygiagrečiai studijavo Klaipėdos universitete, kur gilinosi į ekonomikos subtilybes. Tai Martynas darė neakivaizdžiai – reikėdavo atvažiuoti laikyti egzaminų, o į paskaitas galėjo ir nevaikščioti.
Plukdė Danijos karališkąją šeimą
Vienas įsimintiniausių įvykių M. Kairio gyvenime – kelionė jūra iš Graikijos į Daniją. Tąkart Atėnuose vyko olimpinės žaidynės ir iš ten reikėjo namo nuplukdyti Danijos karališkąją šeimą. Toje kelionėje Martynas buvo atsakingas už laivo navigaciją ir… virė cepelinus.
„Manęs karališkosios šeimos nariai paprašė paruošti lietuvių tradicinį patiekalą – cepelinus. Kadangi nežinojau, kaip tai daryti, teko pasinaudoti palydoviniu telefonu. Juo paskambinau savo močiutei ir paklausiau cepelinų recepto“, – nuotykį prisiminė pašnekovas.
Nuo Lietuvos karinių pajėgų iki verslo
Baigęs studijas Martynas įsidarbino Lietuvos karinėse jūrų pajėgose, tapo karinės dalies vadu. Netrukus šias pareigas būsimas verslininkas iškeitė į darbą privačiame sektoriuje – įmonėje, kuri aktyviai plėtėsi užsienyje. Joje Martynas tapo plėtros vadovu ir būdamas 24 metų vienas išvažiavo į Kiniją. Ten jis turėjo įkurti įmonės atstovybę: rasti biurui patalpas, darbuotojų ir padėti naujam padaliniui įsivažiuoti.
„Žinoma, susidūriau su kalbos barjeru. Nors bandžiau pramokti kinų kalbos, labai į ją nesigilinau, nes padėjo pirmas atstovybės darbuotojas kinas, kuris puikiai kalbėjo angliškai. Su jo pagalba ir vyko visi darbai“, – pasakojo vyras.
Jo teigimu, Kinijoje angliškai kalbantis darbuotojas gauna gerokai didesnį atlyginimą nei tas, kuris moka tik gimtąją kalbą.
Po kurio laiko naujo padalinio Šanchajuje įkūrimo darbai buvo baigti, todėl Martynas grįžo į Lietuvą. Čia jau buvo suprastėjusi ekonominė padėtis, todėl naujų atstovybių atidaryti nebereikėjo. M. Kairys išėjo dirbti į nekilnojamojo turto ir rinkodaros, o vėliau – į finansų sektorių. Tai buvo paskutinė samdomo darbo vieta, nes vėliau jis ėmėsi įgyvendinti savo idėją.
„Be visų iki šiol paminėtų dalykų, domėjausi ir emociniu intelektu bei ugdomuoju vadovavimu. Vienu metu netgi rengdavau seminarus, kuriuose kalbėdavau apie šiuos dalykus, stengdavausi padėti žmonėms siekti savo tikslų“, – aiškino pavydėtino energingumo vyras.
Pasak jo, laikui bėgant išaiškėjo, kad daugelis žmonių nori tobulėti ir domisi, kaip tai padaryti, tačiau gautos žinios lieka nepanaudotos ir nugula stalčiuose.
„Tuomet supratau, kad reikia sukurti įrankį, kuris padėtų ne tik domėtis tobulėjimo galimybėmis, bet ir skatintų imtis realių veiksmų. Pirmasis man bandymas tai padaryti buvo ne itin sėkmingas. Prisimenu, pateikiau tada auditorijai „Excel“ lentelę su įvairiausiais algoritmais. Žinoma, niekas ten nieko nesuprato. Tada supratau, kad tas įrankis turi būti paprastas ir patrauklus – tik tada žmonės juo naudosis“, – apie idėjos atsiradimą pasakojo Martynas.
Kurį laiką pašnekovas idėją plėtojo laisvu nuo darbo metu, tačiau nuo praeitų metų balandžio 1-osios į „Whemsy“ pasinėrė visa galva. Tam didelę įtaką padarė ir netikėtai sutiktas investuotojas, kuris ryžosi finansuoti Martyno idėjos įgyvendinimą.
„Dar būnant samdomu darbuotoju teko keliauti į Šri Lanką. Tuomet Delio oro uoste susipažinau su verslininku iš Šveicarijos. Po trijų mėnesių nusiunčiau jam savo mintis apie „Whemsy“ ir staiga viskas apsivertė aukštyn kojomis – gavau lėšų kokybiškai įgyvendinti idėją“, – atskleidė programėlės idėjos autorius.
Sistema norintiems tobulėti ir gyventi kokybiškiau
Pasak M. Kairio, kadangi šiais laikais žmonės išmaniuosius telefonus nešiojasi beveik visur ir visada, buvo nutarta idėją įgyvendinti sukuriant būtent jiems skirtą programėlę.
„Taip nutiko, kad man labai sekėsi ir beveik niekada neteko ieškoti žmonių, kurie galėtų prisidėti prie šio projekto. Visi, kurie dabar yra mūsų komandoje, atėjo dirbti patikėję idėja. Žmonės dirba 10–12 valandų per parą be jokio atlygio ir gyvena iš santaupų“, – atviravo „Whemsi“ vadovas.
Bene įdomiausias sprendimas, padėjęs „Whemsy“ kūrėjams gauti unikalų programėlės dizainą už neįtikėtinai mažą kainą, – interneto svetainėje 99designs.com paskelbti konkursą.
„Ten parašėme, kad reikalingas tokios programėlės dizainas, ir paklausėme žmonių, kaip ji turėtų atrodyti. Geriausio darbo autoriui įsteigėme 600 JAV dolerių prizą.
Per gana trumpą laiką sulaukėme daugybės variantų, kuriuos taip pat vertino ir rinko internautai. Galiausiai laimėjo 18 metų pakistaniečio sukurtas programėlės dizainas“, – įkvepiančią istoriją pasakojo Martynas ir pridūrė, kad laimėtojui taip patiko „Whemsy“ idėjo, jog jis sutiko ne tik sukurti vieno programėlės puslapio bandomąjį dizainą, bet ir sutvarkyti visus likusius.
Panašiai nutiko ir su „Whemsy“ interneto svetainės bei tinklaraščio dizaino kūrimu – šiuos darbus atlikti pasisiūlė lietuvis. Jis taip pat pasirūpino „Android“ platformai skirtos programėlės dizainu.
„Dabar vyksta daug parengiamųjų darbų, kurie nukreipti į įvairioms platformoms skirtų programėlės versijų kūrimą. O kol kas siūlome tik telefonams „iPhone“ skirtą programėlę. Ją atsisiuntė jau trys tūkstančiai žmonių. Ir tai be jokios reklamos“, – džiaugėsi startuolio įkūrėjas.
Jo teigimu, kol kas rinkodarai ir ryšiams su visuomene pinigų neskiriama, nes pirmiausia reikia parengti produktą, kad jis būtų nepriekaištingas. Tik tada bus galima kviesti žmones juo naudotis.
„Kol kas mums užtenka tų vartotojų, kurie yra. Jie yra novatoriai, todėl aktyviai naudojasi programėle ir padeda pastebėti, kas veikia, o kas ne“, – aiškino Martynas.
Ši programėlė yra tik pirmas žingsnis. Vėliau bus siūloma ir internetinė paslauga, leidžiama knyga, diegiamos įvairios instaliacijos mieste.
„Norime sukurti vientisą sistemą, kuri leistų žmonėms keistis patarimais, kaip siekti savo tikslų, ir skatintų gyventi sveikiau bei kokybiškiau. Pavyzdžiui, ateityje bus galimybė klijuoti lipdukus prie eskalatorių ir laiptų. Pirmajame bus pavaizduotas storas žmogus, o antrajame – sveikas, sportiškas. Taip skatinsime visuomenę rinktis naudingesnius dalykus“, – atviravo M. Kairys.
Anot jo, pagrindinės „Whemsy“ rinkos šiuo metu yra JAV ir Didžioji Britanija. Matyt, tai pritraukė ir investicinių fondų, ir stambių kompanijų dėmesį. Pavyzdžiui, „Microsoft“. Ji pasiūlė pagalbą lietuvio projektui, tačiau šis atsisakė.
„Jų pagalba būtų buvusi naudinga, tačiau jie reikalavo labai daug – pusę metų neplėtoti produkto kitose platformose. O juk šiais laikais per pusmetį gali nutikti daug dalykų“, – šyptelėjo „Whemsy“ įkūrėjas.
Tai įrodo, kad jam ir jo komandai pinigai nėra svarbiausias dalykas. M. Kairio teigimu, daug svarbiau ir maloniau matyti savo darbo vaisius – produktą, kurį gali parodyti kitiems.
„Tai suteikia emocinį postūmį ir motyvuoja dirbti toliau. Manau, tai vienas svarbiausių bet kurio projekto elementų – reikia, kad darbo rezultatas būtų svarbesnis už piniginę išraišką. Tuomet sėkmės sulaukti bus daug lengviau“, – pokalbio pabaigoje įžvalga pasidalino „Whemsy“ idėjos autorius.
Bene didžiausias išbandymas programėlės laukia netrukus – ji bus pristatyta „Kickstarter“ bendruomenei. Vartotojų elgesys parodys, kiek tokia paslauga ir sprendimas yra aktualūs šiuolaikiniame pasaulyje.
Faktai
Į „Whemsy“ jau investuota 130 tūkst. Lt
Pinigų verslui pradėti davė du investuotojai: šveicaras ir lietuvis
Planuojama, kad „Whemsy“ pajamas pradės generuoti per artimiausią pusmetį
Programėlės dizainas kainavo 600 JAV dolerių
„Whemsy“ ketina uždirbti iš įpročių rinkinių ir patarimų, kaip siekti konkretaus tikslo, pardavinėjimo
Ateityje žmonės galės pardavinėti savo sukurtus įpročių rinkinius
„App Store“ parduotuvėje „Whemsy“ pasirodė gruodžio 21 d.
Programėlę jau parsisiuntė 3 000 žmonių (daugiausia iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos)
„Whemsy“ savo paskyras gali turėti ir įmonės
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.