...

Paaiškėjo farmacijos srities kūrybinių dirbtuvių nugalėtojai

Verslas

2020.10.30

Autorius: bzn start

Temos: , , .

Paaiškėjo farmacijos srities kūrybinių dirbtuvių nugalėtojai

Laimėtojų komanda Asmeninio albumo nuotr.

Spalio 23-25 d. Kaune įvyko antrosios Europos inovacijų ir technologijų instituto Sveikatos inovacijų centro (EIT Health) iniciatyva su partneriais organizuotos sveikatos srities kūrybinės dirbtuvės (angl. hackathon) „Hospiton. Pharma“, šiemet sprendusios aktualiausius šių dienų farmacijos iššūkius. Renginyje savo idėjas vystė ir komisijai pristatė 11 komandų, trys iš jų pasidalijo 2 tūkst. eurų prizų fondą, o viena apdovanota specialiuoju prizu.

„Komandų aktyvumas ir įsitraukimas parodė, kad toks renginys yra labai reikalingas. Šia sritimi susidomėję jauni specialistai ir studentai turi daug dirbti, kad mokslą paverstų verslu. Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavusios komandos demonstravo tam potencialą. Jos sėkmingai integravo įvairių sričių funkcijas, kurioms atlikti reikia daugiapusiškų įgūdžių. Idėjos buvo plėtojamos jungiant skirtingas disciplinas ir žinias: farmaciją, programavimą, logistiką, dirbtinį intelektą ir panašiai. Linkime toliau vystyti savo turimas idėjas – jos gali tapti sėkmingo verslo pradžia“, – įvertino Daina Kleponė, „Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė ir viena iš idėjas vertinusių komisijos narių.

Pirmasis hakatonas

Tai pirmasis sveikatos srities hakatonas, dedikuotas išskirtinai farmacijos sričiai. Per tris dienas susibūrusios komandos, sudarytos iš farmacijos, IT, medicinos, biomedicinos inžinerijos, programavimo, chemijos, dirbtinio intelekto, medžiagų fizikos ir nanotechnologijos, chemijos inžinerijos ir kitų sričių specialistų, sprendė farmacijai aktualius iššūkius. Aptartos vaistininkų vaidmens aktualizavimo į pacientą orientuotoje sveikatos sistemoje, šiuolaikinių farmacijos įrankių kūrimo panaudojant sveikatos duomenis, vaistų prieinamumo gerinimo problemos.

„Sveikatos duomenų valdymas yra pasaulinė problema, o sveikatos sistemos inovacijų sėkmė didžiąja dalimi priklauso nuo to, kaip šalys spręs šią problemą. Farmacijos įrankių pacientams ir  vaistininkams kūrimas panaudojant sveikatos duomenis  yra būtinas, siekiant suteikti informaciją laiku ir objektyvią. Efektyvus vaistų pristatymas yra dar vienas šiandieninis iššūkis, todėl inovatyvūs ir aktualūs sprendimai labai reikalingi. Žmogaus sveikata, sveikatos sistemos efektyvumo gerinimas yra visų mūsų tikslai“, – sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto farmacijos fakulteto dekanė, prof. dr. Ramunė Morkūnienė.

Prof. dr. Ramunė Morkūnienė taip pat pasidžiaugė, kad į „Hospiton. Pharma“ įsijungė visas būrys LSMU Farmacijos fakulteto doktorantų ir studentų, būsimųjų vaistininkų. „Matome, koks svarbus vaistininkas sveikatos sistemoje, kokie kyla iššūkiai, kuriuos turi įveikti vaistininkai, kad užtikrintų saugios ir efektyvios farmacinės paslaugos suteikimą pacientui. Labiausiai džiugino žibančios renginio dalyvių akys – jų net kaukės negalėjo paslėpti“, – sakė ji.

Pasiūlė inovatyvų sprendimą

„Hospiton. Pharma“ nugalėtojais tapo Kauno technologijos universiteto studentų komanda „Medfast“, pasiūliusi sukurti mobilių vaistų atsiėmimo punktų tinklą Lietuvoje. Tokie punktai veiktų visą parą, juose būtų galima įsigyti vaistus, gauti nuotolinę vaistininkų konsultaciją.

„Svarstėme, kad Lietuvoje yra nepakankamas vaistų prieinamumas, ypač nuo miestų nutolusiose vietovėse. Taip pat trūksta vaistininkų ir visą parą dirbančių vaistinių. Todėl kilo idėja sukurti automatinį vaistų įrenginį, kuris užtikrintų žmonėms nuotolines konsultacijas su vaistininku ir galimybę įsigyti vaistų bet kuriuo paros metu. Be to, būtų efektyviau panaudojamas vaistininkų darbo laikas, jie turėtų galimybę vienu metu aptarnauti net keletą punktų“, – pasakojo vienas „Medfast“ komandos narių Aidas Mazaliauskas.

Komandos nariai apskaičiavo, kad tokio įrenginio išlaikymas kainuotų daug mažiau nei įprastos vaistinės, o pacientai galėtų įsigyti vaistų ar kitų medicininių prekių net ir tose Lietuvos vietose, kur vaistinių niekada neplanuojama įrengti.

„Renginio metu supratome, jog genialiausios idėjos yra paprasčiausios idėjos. Taip pat įgijome naujų žinių, susitirpinome komandinio darbo įgūdžius ir susipažinome su įdomiais žmonėmis. Norėtųsi, jog tokių renginių būtų kuo daugiau“, – sakė Aidas Mazaliauskas.

Antrąją vietą kūrybinėse dirbtuvėse užėmė „Krospiton“ komanda, sugalvojusi išmaniąją termostatinę dėžę gabenti vakcinoms. Idėjos autorių vertinimu, tokia dėžė sudarytų sąlygas tinkamai, saugiai ir skaidriai gabenti ir išdalyti vakcinas. Išmanioje dėžėje būtų palaikoma tinkama temperatūra vakcinai gabenti, jos vieta būtų sekama per atstumą, ji galėtų būti naudojama daug kartų.

Trečią vietą pelnė komanda „Nomex“, pristačiusi mobiliąją programėlę. Joje pacientui patogiu būdu būtų pateikiama visa informacija apie vartojamus vaistus: periodiškumą, vartojimo instrukciją, galiojimo laiką.

Skatinamuoju prizu apdovanota jauniausia komanda „Maesk“, sudaryta iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos trečiokų. Jų idėja – savaime suyrančios veido kaukės su aktyvintos anglies filtrais, kurias būtų galima naudoti daug kartų, jos būtų tinkamos alergiškiems vartotojams.

Išdalinti piniginiai prizai

Pirmos, antros ir trečios vietos laimėtojai išsidalijo atitinkamai 1000 eurų, 700 eurų ir 300 eurų piniginius EIT Health – sveikatos inovacijų bendruomenės įsteigtus prizus. Visos apdovanotos komandos yra pakviestos dalyvauti gyvybės mokslų forume „Life Sciences Baltics“, kuris kitąmet Vilniuje vyks rugsėjo 22-23 dienomis.

Daugiau nei 50 dalyvių talkino 15 mentorių iš LSMU, Kauno technologijų universiteto, Vilniaus universiteto, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, Lietuvos biotechnologijų asociacijos, vaistų platinimo įmonių, farmacijos ir kitų sričių kompanijų.

„Džiaugiamės, kad renginyje dalyvavo  tikrai daug komandų ir vyko intensyvus darbas. Dalyviai pateikė daug puikių idėjų farmacijos sričiai“, – sake mentorė, LSMU Farmacijos fakulteto, Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros profesorė Loreta Kubilienė. Ji atkreipė dėmesį, kad farmacija yra viena labiausiai teisiškai reglamentuojamų sričių, tad svarbu atlikti “namų darbus” – patikrinti idėjos inovaciją ir jos teisinį reglamentavimą.

Pristatytas idėjas renginio komisija vertino pagal tokius kriterijus kaip idėjos inovatyvumas ir unikalumas, komercializavimo potencialas, idėjos išbaigtumas, komandos sudėtis ir finalinis pristatymas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.