...

Nuo gidės praktikos iki kelionių žurnalo ir tinklalaidės

Verslas

2020.10.05

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , .

Nuo gidės praktikos iki kelionių žurnalo ir tinklalaidės

Dalia Smagurauskaitė Asmeninio albumo nuotr.

Vilniuje gyvenančios Dalios Smagurauskaitės (36), prieš pat karantiną kartu su drauge Astra Petkūnaite (33) pradėto leisti internetinio kelionių žurnalo bei tinklalaidės „LĖTAI apie pasaulį“ bendraįkūrėjos, įsitikinimu, elektroninių žurnalų rinka Lietuvoje dar tik kuriasi ir jos pilnėjimą turbūt dar labiau pagreitins pandemija – kai viskas persikelia į internetą. „Yra keli stiprūs rinkos senbuviai, bet kelionių tematikos elektroninis žurnalas turbūt esame pirmas“, – pabrėžia ji.

Pirmiausia tai, kas įdomu – istorijos ir meno studijos

Nors D. Smagurauskaitei, baigusiai Švenčionėlių gimnaziją, ypač gerai sekėsi humanitariniai mokslai – istorija, lietuvių kalba ir literatūra, užsienio kalbos, ji tuo metu svajojo apie architektūros studijas, net lankė akademinio piešimo pamokas kitame mieste. Visgi, paaiškėjo, kad be tiksliųjų mokslų į architektūrą neįstos ir svajones teko šiek tiek pakeisti. Dėl to šiandien visiškai nesigaili, nes yra įsitikinusi, kad viskas priklauso nuo požiūrio. 

„Studijavau kultūros istoriją ir antropologiją Vilniaus universitete, o magistro studijas baigiau Vilniaus dailės akademijoje – meno istoriją ir teoriją. Taigi tam tikra prasme vietoj architektūros pasirinkau jai artimą sritį – istoriją ir meną. Žinau, kad buvo skeptiškai į tokias studijas žiūrinčių žmonių, nes prieš beveik dvi dešimtis metų geriausi abiturientai tarsi privalėjo studijuoti teisę, verslo administravimą ar politikos mokslus. Aš norėjau studijuoti tai, kas man buvo labai įdomu, teikė malonumą, o bakalauro studijos tikrai buvo įdomios, suteikiančios plataus spektro kultūrinį išsilavinimą. Be to, jau tada maniau, kad studijų programa tikrai nenulems viso gyvenimo“, – pasakoja vėliau į žurnalistiką pasukusi keliautoja ir rašytoja.

Kelionių žurnalistika

Pabandžiusi įvairių pirmųjų darbų jau per mokyklines vasaros atostogas ir studijas, vėliau D. Smagurauskaitė persikėlė gyventi į Italiją ir ten pirmiausia tapo gide Senuosiuose rūmuose (it. Palazzo Vecchio) įsikūrusiame muziejuje. Gyvendama Italijoje ji rašė straipsnius Lietuvos žiniasklaidai, o grįžusi gyventi į Vilnių pasinėrė į kelionių žurnalistiką ir rašymą apskritai. Rašė portalams, žurnalams, išbandė ir darbą nacionalinio transliuotojo portale. Tačiau, pasak jos, visą laiką norėjo susitelkti tik į kokybišką, lėtąją žurnalistiką, dirbti tokioje vietoje, kurioje turėtų laiko išanalizuoti temą, gilintis, sukurti įtraukiantį tekstą. 

Dviejų draugių projektas – „LĖTAI apie pasaulį“

Panašių idėjų turėjo žurnalistė ir kelionių vadovė Astra Petkūnaitė. „Jau buvome pažįstamos, ne kartą susitikome, kalbėjomės apie tai, kokio projekto norėtume, kokie būtų mūsų tikslai, kokias vertybes jis propaguotų. Aš norėjau leisti kelionių istorijų žurnalą, o Astra jau kurį laiką galvojo apie tinklalaidę. Taip nusprendėme, kad mūsų projektas „LĖTAI apie pasaulį“ bus sudarytas iš dviejų dalių, žurnalo ir tinklalaidės. Turėdamos idėjos apmatus, nusprendėme, kad gana šnekėti – laikas veikti. Na, ir turbūt pirmas darbas, kurį padarėme, tai nusipirkome domeną, – pačią pradžią prisimena D. Smagurauskaitė. – Idėją suformulavome ir ėmėmės ją įgyvendinti 2019 m. rudenį, pirmąjį numerį ir laidą turėjome po maždaug 4–5 mėnesių. Astra tuo metu išvyko į Aziją, tad pasitarimai ir planavimas jau tada vyko nuotoliniu būdu, prisitaikant prie skirtingų laiko juostų ir darbo ritmų. Buvo labai įdomi ir vertinga patirtis, kaip organizuoti darbą, pasiskirstyti užduotis ir viską spėti laiku.“

Pirmasis numeris – prieš pat karantiną

Turbūt kurioziškiausias nutikimas buvo tas, kad pirmasis elektroninio žurnalo apie keliones numeris išėjo 2020 m. kovą, vos savaitė prieš šalyje paskelbiant karantiną. Panašiu metu eterį pasiekė ir pirmoji tinklalaidė. Dabar tai pasakodama kūrėja šypsosi: „Įsivaizduokite – visas pasaulis užsidarė, o mes pradėjome kelionių istorijų projektą! Neneigsiu, kad buvo kilusių įvairių minčių, juk tikėjomės pajamų iš reklamos ir bendradarbiavimo projektų, jau buvo suplanuotos kelionės į užsienį su partneriais. Tačiau turizmo paslaugų įmonės arba visai nutraukė veiklą, arba maksimaliai sumažino išlaidas, kitos įmonės apie reklamą taip pat kalbėjo atsargiai.“

Skaitytojų ir klausytojų reakcija į projektą buvo tokia teigiama, kad projekto sumanytojos suprato, kad visko mesti paprasčiausiai negali – žmonės noriai skaito jų parengtas istorijas, klausosi laidų, todėl nutarė, kad krizė bus geriausias laikas pradėti.

Keliauti lėčiau, pamatyti daugiau

„LĖTAI apie pasaulį“ tikslas – papasakoti unikalias istorijas, paskatinti keliauti lėčiau, aplankyti mažiau lankomas vietas. D. Smagurauskaitės nuomone, žurnalo tekstai turi išliekamąją vertę, juos galima skaityti šiandien arba po metų ir lygiai taip pat pasisemti idėjų, įkvėpimo. „Pasakojame apie vietas ir žmones, jų vidines ir tikras keliones po pasaulį. Taip pat noriu populiarinti ir lėtąją žurnalistiką – kai svarbiau ne straipsnių kiekis, o jų kokybė, jie rengiami ne paskubomis. Tad ir projekto pavadinimas iliustruoja visas šias idėjas“, – sako ji ir priduria, jog labai įdomu ieškoti temų kiekvienam žurnalo numeriui – rasti ypatingų vietų, žmonių, sugalvoti, kaip viską įdomiai papasakoti ir pateikti vizualiai. Už visas puikias apipavidalinimo idėjas yra nepaprastai dėkinga dizainerei Aurelijai Sukackei, jos rankose (ir kompiuteryje) gimsta nuostabūs žurnalo puslapiai. 

Elektroninis žurnalo formatas pasirinktas sąmoningai, dar nenujaučiant pandemijos. „Skaitmeniniame amžiuje norėjosi suteikti prieigą prie žurnalo – kuris, beje, yra visiškai nemokamas, – iš bet kurios pasaulio vietos, bet kuriuo metu“, – paaiškina savo apsisprendimą. Visus žurnalo numerius galima rasti svetainėje www.letai.lt.

Be provokuojančių antraščių

Elektroniniam žurnalui kurti jau suburta puikių autorių, specialistų grupė, vengiama provokuojančių antraščių. „Tad pas mus užsukęs skaitytojas gali atsipalaiduoti ir mėgautis tekstais, semtis idėjų, gauti žinių, grožėtis nuotraukomis, – pataria D. Smagurauskaitė. – Na, o tinklalaidėje Astra kalbina tolimiausiuose pasaulio kampeliuose gyvenančius lietuvius, tiesiogiai susiduriančius su kitomis kultūromis ir tradicijomis. Tinklalaidžių sukurta daugybė, tačiau vėlgi – kokybiška, kelionių ir gyvenimo patyrimų tema tikrai neišplėtota tiek, kad jaustume konkurenciją.“

Vienu didžiausių elektroninio žurnalo formato privalumų D. Smagurauskaitė vadina tai, kad jo neriboja popierinės spaudos tiražai, ribotas buvimo pardavimo vietose laikas, juos galima atsisiųsti ir turėti savo kompiuteryje ar telefone. Tai patogu skaitytojams ir patrauklu reklamos užsakovams. 

Antra priežastis, kodėl pasiteisina tokia forma – interaktyvumas. Žurnale yra aktyvių nuorodų, puslapiuose net gali būti videosiužetų, taip pat patogus grįžimas į turinį vienu paspaudimu ir t. t. Trečioji priežastis, žinoma, yra mažesnės sąnaudos, nes nebelieka spaudos darbų ir platinimo išlaidų.

Viliasi turizmo rinkos atsigavimo

Projekto autorės, pradėjusios kūrybinę veiklą, sako kasdien besimokančios: nuo to, kaip organizuoti darbą, kaip bendrauti su partneriais iki techninių dalykų ir net matematikos. Nors piniginės investicijos nebuvo didelės, daugiausia investuota savo asmeninio laiko, jos tiki pasakymu, kad verslas pradeda atsipirkti po poros metų, tad panašaus rezultato tikisi ir pačios. Ne mažiau viliasi ir dėl kito dalyko – kad kitais metais turizmo rinkoje prasidės atsigavimas.

D. Smagurauskaitė norintiems pradėti savo verslą ar projektą pataria užrašyti idėją, jos įgyvendinimo etapus ir pradėti dirbti. „Gali būti baisu, nežinosite kaip, tačiau tik bandydami, darydami, nebijodami klausti, galėsite pasiekti rezultatą. Man atrodo, kad nereikia laukti idealių aplinkybių, idealaus rezultato, daug svarbiau pradėti ir tobulėti darant. Negaliu pažadėti, kad bus lengva, tačiau tikrai bus įdomu ir verta!“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.