...

Mūsų Lietuva yra kitokia nei jų

Verslas

2012.10.23

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , , .

Mūsų Lietuva yra kitokia nei jų

Paulius Valatkevičius Asmeninio albumo nuotr.

25 metai – tinkamas amžius imtis verslo. Vėliau atsiranda dideli įsipareigojimai, šeima, vaikai ir kitokių kliūčių. Bent jau taip mano iš Alytaus kilęs Paulius Valatkevičius, kuris žurnalisto darbą iškeitė į nuosavą veiklą. Su trimis partneriais spalio pirmoje pusėje jis pristatė naują interneto projektą dalinuosi.lt.

Jaunas vyras dirbti pradėjo būdamas trečiame studijų kurse. Tuomet mokslus Vilniaus universiteto Žurnalistikos institute jis derino su darbu naujienų portale lrytas.lt.

„Iš pradžių buvo labai gera ten dirbti, tačiau vėliau atslinko sunkmetis ir reikalai ėmė prastėti. Tad po kurio laiko palikau darbą „Lietuvos ryto“ redakcijoje ir prisidėjau prie „Pinigų kartos“ kūrėjų komandos“, – sakė pašnekovas.

Pasak jo, jau tuomet galvoje ėmė suktis pirmosios mintys apie verslą. Kadangi dirbant „Pinigų kartoje“ Pauliui teko rengti medžiagą, susijusią su verslu, o aplinkui radosi naujos interneto parduotuvės, jis taip pat mąstė apie panašų projektą.

Geriau pasidomėjęs Paulius suprato, kad tokios nuožmios konkurencijos sąlygomis, kokios vyrauja Lietuvos el. prekybos rinkoje, išgyventi būtų ypač sunku. Vaikinas atsisakė minties kurti el. parduotuvę ir po kurio laiko rado vertesnę dėmesio idėją, susijusią su daiktų dalijimusi.

„Viskas prasidėjo nuo automobilių dalijimosi paslaugos, kuri labiau priminė automobilių nuomą. Tuomet pamaniau, kodėl gi negalima dalytis ne tik automobiliais, bet ir kitokiais daiktais. Pavyzdžiui, aš niekada nepirkčiau žaidimų konsolės, tačiau vieną savaitgalį per metus su malonumu praleisčiau žaisdamas kompiuterinius žaidimus. Išeitis – nuoma. Su partneriais sutariau, kad tai yra perspektyvi idėja, todėl nutarėme ją plėtoti ir įgyvendinti“, – pasakojo pradedantysis verslininkas.

Prieš paleidžiant projektą norėjosi pasisemti patirties užsienyje, pažiūrėti, kaip verslas veikia kitose šalyse. Tad Paulius išvyko į Jungtinę Karalystę, Londoną, ir ten kaupė patirtį. Be to, vaikinui ten pavyko šiek tiek sutaupyti projekto dalinuosi.lt plėtojimui.

„Nors mūsų projekto kūrimo darbai buvo jau pradėti, mes, iniciatoriai, supratome, kad įgyvendindami jį po darbo į priekį judėsime gana lėtai, o lėšų verslui kurti dar neturėjome. Taigi išvykau į Londoną, kur įgyvendinau keletą tarptautinių projektų ir padirbėjau laikraščio „Tiesa“ redakcijoje. Tuo pat metu visi toliau kūrėme savo projektą ir į jį investavome“, – pasakojo Paulius.

Anot jo, dalinuosi.lt įgyvendinti prireikė maždaug metų dviejų mėnesių. Per tą laiką 4 partneriai į jį investavo apie 3000 Lt. Ir nors suma nėra didelė, Pauliaus teigimu, ji neatspindi tikrųjų investicijų masto.

„Įdėtas darbas ir paaukotas laikas yra neįkainojami“, – tvirtino projekto vienas įkūrėjų ir direktorius.

Nors, pasak Pauliaus, Jungtinėje Karalystėje verslo sąlygos yra palankesnės, atėjus laikui, kai dalinuosi.lt pasiekė finišo tiesiąją, jis nutarė grįžti į Lietuvą. Anot jo, mūsų šalyje yra ne tik gera infrastruktūra, bet ir daug talentingų, palyginti už nedidelį atlygį dirbančių aukštos kvalifikacijos specialistų. Be to, atsiradusi galimybė pradėti verslą įregistravus mažąją bendriją taip pat padrąsino imtis verslo.

„Iš tiesų pradinis mūsų kapitalas buvo mažesnis nei 10 000 Lt. Taigi jei nebūtų mažosios bendrijos juridinio statuso, būtume pradėję verslą gerokai vėliau. Na, o dabar dirbame su tiek, kiek turėjome. Kol kas to užtenka, nes visą darbo dieną dirbu tik aš. Kiti kolegos prisideda nuo darbo laisvu laiku“, – aiškino P. Valatkevičius.

Pasak jo, šiuo metu didžiausias dalinuosi.lt iššūkis – pritraukti žmonių bei įmonių, kurie norėtų skolinti įvairius daiktus. Dabar tinklalapyje jų galima rasti apie 155. Pradedant automobiliu ir baigiant grąžtu.

Kol kas realių nuomos sandorių, anot Pauliaus, dar nebuvo sudaryta, tačiau jis tuo nesistebi ir sako, kad pagyvėjimas įvyks tuomet, kai pasiūla pasieks maždaug 500 daiktų. Tuomet atsiras natūrali konkurencija, kainos taps patrauklesnės, o vartotojai turės didesnį pasirinkimą.

„Esame numatę, kad per pirmuosius savo veiklos metus pamatysime, kur viskas juda, ir tada nuspręsime, ką daryti toliau. Dabartinė patirtis nuteikia optimistiškai. Gauname paramą iš „Startup Nitro“ programos, mus konsultuoja įvairių sričių profesionalai, be to, tris mėnesius bus apmokama darbo vietos nuoma ne pelno siekiančiame jaunimo verslumo skatinimo centre „HUB Vilnius“, – džiaugėsi pašnekovas.

Paklaustas, kodėl pasirinkta darbo vieta būtent šiame centre, jaunasis verslininkas sakė, kad tai puiki vieta žengiantiems pirmuosius verslo žingsnius. Jo teigimu, ten jauni žmonės ne tik kuria projektus, bet ir dalijasi idėjomis, padeda vieni kitiems, mezga pažintis.

„Juk visų durų, kur galima pasibelsti ir ko nors paprašyti, nežinai. Ypač būdamas naujokas. Todėl pagalba yra itin vertinga“, – tvirtino Paulius.

Na, o tiems, kas dar neapsisprendė, ar nerti į verslo vandenis, pašnekovas linkėjo: „Nebijokite papasakoti apie savo idėją ne vien artimiesiems ar draugams, kurie dažniausiai tik giria tavo mintis, bet ir mažai pažįstamiems, labiau patyrusiems žmonėms. Galbūt esu naivus, tačiau manau, kad iš pirminių idėjų niekas nevagia. Turintys pinigų ir noro verčiau palaukia, kol jos bus įgyvendintos, o paskui sprendžia, ar verta įsigyti vieną ar kitą verslą. O tie, kas sako, kad Lietuvoje blogos sąlygos kurti verslą, greičiausiai mielai grįžtų ir į sovietinius laikus ir vis tiek burbėtų, kad viskas blogai. Manau, jaunesnių, nepriklausomoje Lietuvoje subrendusių ir pasaulio regėjusių žmonių matoma Lietuva yra kitokia nei daugelio vyresnių. Tad ir veiksmai turi būti ir yra kitokie.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.