...

Lietuvos startuolių laukia šviesi ateitis

Verslas

2020.02.23

Autorius: Reda Aleliūnaitė

Temos: , .

Lietuvos startuolių laukia šviesi ateitis

Ką tik praūžus programos „Futurepreneurs“, orientuotos į tvarų verslą ir startuolių veiklą, renginiui, turėjome galimybę susitikti su pagrindine šio renginio pranešėja Charlotte Danielsson. Ji yra „Silicon Vikings“, Baltijos ir Šiaurės šalių tinklo, kuris jungia startuolių verslą su Silicio slėniu, vadovė.

Paklausta apie įspūdžius iš renginio, ekspertė pasidžiaugia: „Smagu matyti jaunus žmones, kurie šioje programoje gali plėtoti savo susidomėjimą verslu ir antrepreneryste. Net jei tai, ką jie sukurs dabar, ir netaps dideliu projektu, visi pagrindai, kuriuos jie susidėlios, tikrai padės kuriant ir kažką vystant ateityje.“ Ch. Danielsson mano, kad tokių programų galėtų būti daugiau net ir JAV, ypač centrinėje šalies dalyje.

Suderino verslo ir teisės sritis

„Silicon Vikings“ vadovė turi išsilavinimą politikos mokslų, ekonomikos ir teisės srityse. Daug metų dirbusi su teisine veikla, ji nutarė prisidėti ir prie verslo vystymo. „Pasirinkau teisę, tačiau vis tiek likau šalia verslo, dirbau su startuoliais. Teikiau teisines konsultacijas, tačiau jos visada yra labai konkrečios ir apibrėžtos, tokia jau yra ši sritis. Supratau, kad noriu pagelbėti verslams ir kitaip“, – teigia Ch. Danielsson.

Link verslo ją pastūmėjo ir tai, kad tekdavo matyti startuolių nesėkmes, kai kurie iš jų gaudavo nevykusius patarimus iš verslo konsultantų. „Sulaukti naudingų patarimų iš tų, kurie supranta vietinės rinkos taisykles, ypač svarbu startuoliams iš užsienio šalių“, – pabrėžia ekspertė.

Šiaurės šalys turi gerą įvaizdį Silicio slėnyje

Ch. Danielsson palankiai vertina Lietuvos padėtį Šiaurės šalių startuolių rinkoje: „Žinoma, startuolių ekosistema Skandinavijos regione yra labiau išsivysčiusi, tiesiog ji pradėta vystyti gerokai anksčiau. Pokyčiai visada vyksta, o Lietuvos startuoliai gali gerokai šoktelėti į viršų. Žinoma, labiau išsivysčiusios šalys gali ir užmigti ant laurų, analogiškai taip nutinka su didelėmis išsivysčiusiomis įmonėmis ir startuoliais. Didelės įmonės jaučiasi patogiai ir nepastebi netikėtai išnyrančių naujokų ir konkurentų.“

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad Lietuva priklauso Šiaurės šalims, o tai padeda sukurti gerą įvaizdį Silicio slėnyje. „Skandinavijos ir Baltijos šalys yra matomos kaip vienas regioninis blokas, todėl ne taip svarbu, kuri iš šių šalių lyderiauja“, – įžvalgomis dalinasi „Silicon Vikings“ vadovė.

Pirmasis vienaragis suteikia didesnį tarptautinį pripažinimą

Reaguodama į tai, kad praėjusių metų pabaigoje platforma „Vinted“ tapo pirmuoju Lietuvos vienaragiu, jos rinkos vertei pasiekus daugiau nei 1 mlrd. eurų, Ch. Danielsson sutinka, kad Lietuvos startuolių laukia šviesi ateitis. „Tai galiu teigti po šios viešnagės, kurios metu pamačiau labai daug entuziazmo. Faktas, kad Lietuvos startuolis pasiekė vienaragio lygį, šaliai suteikia didesnį pripažinimą tarptautiniu mastu.“

Ekspertė pastebi, kad Lietuvoje puikiai vystomos elektroninės finansų technologijos (angl. fintech), jos manymu, tai ir reikia komunikuoti tarptautiniu mastu: „Jei Silicio slėnis įsimins jūsų siunčiamą žinią, ją užfiksuos ir kitos šalys. Taigi su tinkama komunikacija Lietuvos startuoliams taps paprasčiau pasiekti tarptautinį lygmenį, o vienaragių atsiras ir daugiau.“

„Startup World Cup“ suteikia startuolių augimui pagreitį

Ch. Danielsson taip pat yra viena iš „Startup World Cup“ organizatorių, šį konkursą pradėjo organizuoti „Pegasus Tech Ventures“, viena iš Silicio slėnio kompanijų. „Prieš trejetą metų manęs jie paprašė organizuoti šį konkursą Šiaurės šalyse. Konkursų skaičius didėja, o laimėtojams suteikiama galimybė varžytis tarptautiniame konkurso finale, kuris vyksta Silicio slėnyje. Tai puiki proga ne tik dalyvauti konkurse, bet ir apsižvalgyti, kaip viskas vyksta pačiame įvykių židinyje“, – teigia „Silicon Vikings“ vadovė. „Praėjusiais metais trys Šiaurės šalių startuoliai didžiajame konkurse pateko į 12-uką – tai puikus rezultatas“, – teigia ekspertė.

Antrepreneriai nesirenka saugaus gyvenimo kelio

„Silicon Vikings“ vadovė per savo karjerą matė daugybę sėkmės istorijų, kaip pati pripažįsta, jų tikrai nereitinguoja pagal sėkmės mastą, žmonių požiūris yra tai, kas įstringa labiausiai. „Vienos verslininkės požiūris man tikrai įsiminė. Ji tuo metu studijavo mediciną, ketino tapti gydytoja, didžioji jos šeimos dalis taip pat buvo gydytojai. Galima sakyti, jos laukė tiesus kelią į sėkmingą karjerą. Paklausta, kodėl pradėjo vystyti elektroninę medicinos technologijų kompaniją, ji atsakė žinanti, kad visą laiką buvo teisingame kelyje ir galėjo nuspėti, kas bus toliau: šeima, karjera, pensija, mirtis. Daliai žmonių gali atrodyti, kad tai tikrai labai patogus gyvenimo būdas, bet jai tai atrodė labai baisu“, – juokiasi Ch. Danielsson. – Ji nenorėjo žinoti, kas bus rytoj, ji norėjo iššūkių!“

Ekspertės manymu, dauguma verslininkų taip pat turi tokį požiūrį, jis netgi yra privalomas: „Saugus gyvenimo kelias nėra įdomus, daug įdomiau yra nežinoti, koks bus rytojus.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.