Lietuva gali!

Verslas

2013.08.28

Autorius: Karolina Kondratjevaitė

Temos: , , .

Lietuva gali!

Ilja Laursas, Edmundas Jakilaitis, Aivaras Čičelis, Robertas Dargis, Dovydas Varkulevičius, Vladas Bumelis BFL ir asmeninio archyvo nuotr.

Antradienio popietę Ruperto „Menų inkubatoriuje“ buvo pristatytas jau kitą savaitę LRT žiūrovus prie ekrano pakviesiantis verslo dokumentikos laidų ciklas „Lietuva gali“. SEB banko iniciatyva trečius metus iš eilės rengiamas projektas skirtas verslumui bei naujų darbo vietų kūrimui regionuose skatinti. „Šiandien Lietuvos rajonai – emigracijos židinys. Ar galime keisti šią tendenciją: mažus miestelius paversti traukos centru?“ – klausė laidos „Lietuva gali“ prodiuseris Edmundas Jakilaitis.

Trūksta žinių

„Tai ne tik įmanoma, aš tikiu, kad taip ir bus“, – optimistišką toną diskusijos pradžioje parinko didžiausio pasaulyje nepriklausomo mobiliųjų programėlių portalo „GetJar“ įkūrėjas Ilja Laursas.

Verslininko nuomone, lietuviams netrūksta nei idėjų, nei ryžto dirbti. „Labiausiai trūksta bazinių verslo žinių“, – pastebėjimais dalijosi I. Laursas.

Prieš keletą mėnesių vienoje verslo mokykloje lankęsis verslininkas nustebo, kai studentams uždavęs klausimą „Kuo skiriasi kreditas ir investicijos?“ atsakymą gavo vos iš kelių. „Neradome bendros kalbos“, – šyptelėjo I. Laursas.

Be žinių, verslininkas pasigenda ir ambicijų. „Verslo metabolizmas, ambicijos Lietuvoje menkos. Verslininkai renkasi 10–20 % metinį augimą. Tai labai mažai. Tinkamas augimo tempas turėtų būti 2–3 kartai per metus, ypač kai esi mažas“, – aiškina I. Laursas.

Anot verslininko, nors tokie augimo tempai toleruojami Lietuvos rinkoje, kur konkurencija nėra tokia stipri, pasaulinėje rinkoje jie nepasiteisintų.

Žinių stoką kaip esminę problemą įvardijo ir SEB banko viceprezidentas Aivaras Čičelis, ir „Verslios Lietuvos“ Verslo departamento direktorius Dovydas Varkulevičius. „Žmonėms trūksta žinių, todėl labai svarbu turėti mentorių, kuris pasidalytų savosiomis“, – sakė projekto metu net tris įmones konsultavęs A. Čičelis.

Jam antrino D. Varkulevičius. Jo nuomone, žinios tokios pat svarbios kaip ir finansiniai ištekliai. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje 18–24 metų jaunuoliai stokoja ne tik versle reikalingų žinių, bet ir elementarios gyvenimo patirties.

Investicijos traukia investicijas

Bendrovės „Biotechpharma“ vadovo prof. Vlado Bumelio įsitikinimu, stambių verslininkų investicijos provincijose galėtų tapti tuo postūmiu, kai įkūrus židinį aplink jį ima telktis visi norintys sušilti.

Nekilnojamojo turto kompanijos „Eika“ vadovas Robertas Dargis įsitikinęs, kad siekiant ugdyti verslumą neužtenka vien kūrybingų žmonių, reikalingas savivaldos įsikišimas: „Savivaldybės turi dirbti su versliais žmonėmis, išmanyti jų problemas, padėti jas spręsti.“

Projekto metu Mažeikiuose metalo konstrukcijų bendrovę konsultavusio verslininko nuomone, esminiai pokyčiai pasiekiami bendru darbu.

Savivaldos vaidmens svarbą kuriant motyvuojančią trauką įžvelgė ir iš Kretingos kilęs prof. V. Bumelis. „Norint, kad žmonės vyktų į miestelius, nereikia jų versti. Prievarta nieko nepasieksi, reikia motyvuoti. Pavyzdžiui, taikyti lengvatines priemones sklypui įsigyti. Nors labai gerbiu Klaipėdą, sakau: Klaipėda turi būti pramoninis, o Palanga – kurortinis Kretingos rajonas.“

Visas verslas panašus

Šiais metais iš pateiktų paraiškų rengėjai atrinko penkis naujas įmones įkūrusius ir skirtinguose rajonuose bei srityse (nuo natūralaus aliejaus iki rąstinių namų statybos) veikiančius verslininkus.

Jiems į pagalbą vyko penki visuomenei gerai pažįstami verslo lyderiai. Paklausti, kaip sekėsi konsultuoti įmones, užsiimančias veikla, visiškai kitokia nei jų pačių, verslininkai nesutriko.

„Bet kokios dvi verslo įmonės yra daug labiau panašios nei skirtingos, – sakė I. Laursas, projekto metu dirbęs su rąstinių namelių statybos verslu užsiimančiu verslininku. – Visas verslas turi tą patį tikslą – generuoti pajamas.“

Su I. Laurso išsakytomis mintimis sutiko ir prof. V. Bumelis, globojęs dviračius pardavinėjančią įmonę: „Verslo organizavimo principai visur tokie patys. Be to, dviračiai ir biotechnologijos visai nenutolę.“

„Kurdamas įmonę pradedu nuo vertybių, – patirtimi dalijosi V.Bumelis – Labai svarbu suprasti, ką tu nori pasiekti. Įmonė turi žinoti, kokia ji nori būti po 5–10 metų. Lengviausias būdas – surašyti savo tikslus lape. Kai turi tikslą – gali jo siekti. Kai nežinai, ko nori, neturi kur eiti. Verslas prasideda ne nuo materialių dalykų, o nuo galvos.“

Laidą „Lietuva gali“ matysite kiekvieną trečiadienį iškart po „Panoramos“ per LRT televiziją.

Ekspertai

Dovydas Varkulevičius

Dovydas Varkulevičius

CEO / InformDebtor

Ilja Laurs

Ilja Laurs

Įkūrėjas, valdybos pirmininkas / „Nextury Ventures”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.