Kartais reikia nusiimti rožinius akinius. Startuolio klaidos.

Verslas

2015.03.10

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Kartais reikia nusiimti rožinius akinius. Startuolio klaidos.

Programėlės „Pinaloc“ kūrėjas - Jokūbas Laukaitis. Asmeninio albumo nuotr.

Vienas pirmųjų tekstų, kuriuos man teko rašyti žurnalui „BZN start“, buvo apie jauno verslininko Jokūbo Laukaičio sukurtą programėlę „Pinaloc“. Produkto idėja – suteikti vartotojams galimybę susieti jų nuotraukas su konkrečiomis vietomis ir taip virtualioje erdvėje sukurti asmeninį pasaulio žemėlapį. Vis dėlto „Pinaloc“ taip ir nebuvo lemta iššauti. Nepraėjus nė metams J. Laukaitis nusprendė, kad su projektu bus geriau atsisveikinti. Kodėl jis nusprendė žengti tokį žingsnį? Kokias savo klaidas dabar – praėjus kiek daugiau nei porai metų – jis mato? Pagaliau ko išmoko? Viso to ir paklausėme verslininko.

Trūko kelių esminių dalykų

J. Laukaitis teigia gana aiškiai matantis priežastis, kodėl projektas „Pinaloc“ nepasiteisino. „Kai jį uždarėme, savo tinklaraštyje paskelbiau įrašą, kuriame išvardijau pagrindines priežastis:

1) produktas nesprendė didelės žmonių problemos (buvo neaišku, kodėl reikėjo naudoti būtent jį, o ne tokias programėles kaip „FourSquare“ ar „Instagram“);

2) neturėjome aiškios tikslinės rinkos;

3) neturėjome aiškaus verslo modelio, tad išsilaikyti patiems neįmanoma, o su investuotojais šnekėti ypač sudėtinga“, – prisimena jis.

Žmonėms, nusiėmusiems rožinius akinius, akivaizdu, kad daug geriau anksčiau baigti projektą, negu investuoti geriausius savo gyvenimo metus darant tai, kas neturi ateities (arba jos tikimybė labai menka). Ir verslas neturi būti jūsų kūdikis. Idėjų bei galimybių bus daug ir nuolatos.

J. Laukaitis

Pašnekovas pastebi ir savo strateginių klaidų, kurių tuomet nepavyko išvengti. „Taip, jų buvo pilna! Daugiau nei pusę metų kūrėme produktą net nežinodami, ar jo žmonėms reikia; neturėjome gero verslo modelio; neturėjome geros vartotojų pritraukimo strategijos. Trumpai tariant, kūrėme projektą, o ne verslą“, – teigia verslininkas.

Sprendimas nutraukti darbą su „Pinaloc“ gal ir nebuvo labai malonus, bet neišvengiamas, teisingas ir pačiu laiku atliktas žingsnis. „Konkretaus įvykio nebuvo, tiesiog natūraliai pasidarė akivaizdu, kad dabartinis produktas neauga tokiu greičiu, kad apsimokėtų su juo daug darbuotis, o idėjų keisti kryptį neturėjome. Labai smagu nebuvo, tačiau komanda tam tikra prasme džiaugėsi, nes visi labai daug išmokome ir patyrėme. Dar dabar visi palaikome ryšį vieni su kitais, retkarčiais susitinkame ir esu tikras, kad anksčiau ar vėliau dirbsime kartu“, – teigia J. Laukaitis.

Arba nuleidi rankas, arba pasimokai

Verslininkas pabrėžia, kad kurti projektą ir pradėti verslą – tai du labai skirtingi dalykai. Vis dėlto reikia laiku susiprasti ir padaryti atitinkamas išvadas. „Reikia nusiimti rožinius akinius, spręsti egzistuojančias problemas ir uždirbti pinigų. Per daug jaunų ir ambicingų žmonių dirba su tais dalykais, kurie neturi ateities. Kai kurie paskui nuleidžia rankas, o kiti pasimoko ir juda toliau“, – teigia jis.

Tiesa, neretai tuos rožinius akinius būna labai sunku nusiimti. Kai kam taip ir neatsiranda ryžto, tad jie toliau svajoja apie per naktį užgriūvančią sėkmę. „Visi nuolat kalba apie tai, kaip šaunu gauti investiciją ir didelį (popierinį) įmonės įvertinimą; kaip šaunu turėti milijonus vartotojų ir nieko neuždirbti dešimt metų, o paskui per naktį tapti milijardo dydžio korporacija; kaip šaunu sukurti mobiliąją programėlę ir po kelerių metų ją parduoti už keliolika milijardų dolerių („What’s App“). Taip, visi tie dalykai smagūs, tačiau sėkmės tikimybė yra viena iš dešimčių, gal net šimtų, tūkstančių“, – perspėja pašnekovas.

Nesėkmės pripažinimas sau pačiam gali tapti puikiu atspirties tašku ir dar geresne pamoka ateičiai. „Žmonėms, nusiėmusiems rožinius akinius, akivaizdu, kad daug geriau anksčiau baigti projektą, negu investuoti geriausius savo gyvenimo metus darant tai, kas neturi ateities (arba jos tikimybė labai menka). Ir verslas neturi būti jūsų kūdikis. Idėjų bei galimybių bus daug ir nuolatos“, – įsitikinęs J. Laukaitis.

Motyvacijos niekada nepritrūko

Nesėkmė kai kuriems žmonėms gali būti tokia skaudi, kad paskui daugiau nieko nebesinori. Tačiau tik ne J. Laukaičiui. „Pinaloc“ istorija jį tik įkvėpė dirbti dar entuziastingiau. „Oi, motyvacijos tikrai nepritrūko. Atvirkščiai. Norėjau padaryti daug daugiau. Tik uždaręs „Pinaloc“, jau tą patį mėnesį pradėjau dirbti su naujais projektais, kurių iki šiol buvo ne vienas ir ne du“, – sako jis.

Versle pašnekovas jau nuo penkiolikos metų. Kur slypi jo įkvėpimas, vidinis energijos užtaisas? Verslininkas tikina gyvenime besivadovaujantis viena taisykle, kuri ir veda į priekį. „Man atrodo gyvenime svarbiausia daryti tik tai, kas tau patinka. Kad ir kas tai būtų, kad ir kaip to žmonės nesuprastų, kad ir kaip tai būtų nepopuliaru. Vien todėl, kad gyvenimas yra per trumpas gyventi kitų žmonių gyvenimą. Verslo niekada nedariau todėl, kad norėjau turėti pinigų. Tiesiog tai yra kažkas, kas mane žavi ir niekada nenusibosta. Darymas to, kas patinka, ir atneša daug motyvacijos, užsidegimo, atkaklumo. Jeigu kuriame nors gyvenimo etape nuspręsiu, kad norėčiau dvejus metus gyventi kalnuose kokiame nors vienuolyne, tai ir darysiu“, – neabejoja J. Laukaitis.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.