...

Fizikas sukūrė akinius odontologams

Verslas

2018.09.19

Autorius: BZN start

Temos: , .

Fizikas sukūrė akinius odontologams

Aivaras Daukontas. Asmeninio albumo nuotr.

Su įprastais korekciniais akiniais sujungiami vaizdą didinantys optiniai elementai keičia požiūrį į odontologijoje ir chirurgijoje naudojamus akinius. Šis optinis prietaisas ne tik padeda įžiūrėti pačius mažiausius elementus paciento burnoje, bet ir neleidžia specialistų akims įsitempti bei pervargti. Tokius akinius projektuoja fizikas Aivaras Daukontas, įkūręs startuolį „Axicone“ Kauno mokslo ir technologijų parke. Chirurgijos ir odontologijos srityse naudojamų didinimo prietaisų naujove vadinamas gaminys sujungia technologijas, sveikatą ir madą.

 

Keičia požiūrį į didinamąją įrangą

Idėja įdiegti vaizdą didinančią optiką į bet kuriame optikos centre įsigytus korekcinius akinius ir taip sukurti specialų medikams skirtą produktą kilo Kaune gyvenančiam fizikui optometrininkui Aivarui Daukontui.

„Dažniausiai chirurgai ir odontologai naudoja ant veido dėvimas didinamąsias lupas, kurios labai pagerina naudotojo regėjimo aštrumą, o kartu ir atliekamų darbų kokybę. Visgi dėl savitos prietaiso konstrukcijos ir kiekvieno naudotojo anatominių bei regėjimo ypatybių tokį prietaisą maksimaliai pritaikyti asmeniniams poreikiams nelengva. Dirbdamas optikos srityje ir pasikalbėjęs su draugais odontologais supratau, kad sprendimo, kuris visapusiškai atitiktų šiuolaikiškų ir modernių medikų poreikius, kol kas rinkoje nėra“, – tikina jis.

Išnagrinėjęs šiuo metu siūlomų sprendimų specifiką ir pastebėjęs, kad įprastos didinamosios lupos turi nemažai pritaikymo apribojimų, fizikas optometrininkas ėmėsi bandyti sujungti medicinoje naudojamą optiką su korekciniais akiniais – taip ir gimė startuolis „Axicone“. Jaunas kūrėjas orientuojasi į individualiam naudotojui pritaikomą optinį prietaisą, atsižvelgdamas į naudotojo regėjimo parametrus, naudojimo aplinkybes, ergonominius ir ne mažiau svarbius estetinius poreikius.

„Siūlome labiausiai vartotojui individualizuotą tokio tipo produktą visoje rinkoje. Medicinos profesionalai gali pasirinkti jiems tinkančio ir patinkančio dizaino akinius iš visų akinių gamintojų ir pardavėjų siūlomo asortimento, o mes į juos integruojame vaizdą didinančią įrangą“, – sako kūrėjas.

Konkurentai nėra lankstūs

Nors pasaulinėje rinkoje optinių prietaisų gamintojai identiško sprendimo nesiūlo, panašius didinimo įrenginius gamina per 15 užsienio įmonių, iš kurių dominuoja trys didžiosios, veikiančios JAV: „Orascoptic“, „Designs For Vision“ ir „Surgitel“.

„Šie gamintojai siūlo išties didelį produktų asortimentą, taip pat didžiausią akinių, į kuriuos bus montuojama didinamoji optika, pasirinkimą – apie 7–10 skirtingų modelių, tačiau galimybės suderinti didinamuosius prietaisus su klientui išties tinkančiais ir patinkančiais akiniais, neapsiribojant keliais akinių modeliais, kol kas neturi nė vienas gamintojas. Arčiausiai to yra Vokietijos bendrovė „Zeiss“, tačiau jos siūlomi didinamieji prietaisai yra sumažinta įprastų prietaisų versija, o patys teleskopai ne įmontuoti į akinių lęšius, o tiesiog prie jų priklijuoti“, – pabrėžia A. Daukontas.

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusį startuolį šiuo metu sudaro pora komandos narių, optiniai prietaisai gaminami pagal asmeninius gydytojų arba jų darbdavių užsakymus. Startuolio pavadinimas „Axicone“ yra dar niekur nevartotas fiziko sugalvotas sudurtinis žodis, susidedantis iš angliškų žodžių „ašis“ ir „kūgis“ atitikmenų.

„Medikai patvirtins, kad pacientai darosi vis reiklesni paslaugų ir aptarnavimo kokybei, tikisi būtent jiems pritaikytų individualių sprendimų. Tad kodėl patiems medicinos profesionalams taikomi sprendimai turėtų būti kitokie?“ – svarsto startuolio įkūrėjas. Nors kaunietis tikisi klientus pasiekti per socialinius tinklus, tačiau jau dabar pastebi, kad daugiausia susidomėjusiųjų kreipiasi pagal kolegų rekomendacijas.

Tausoja regėjimą

Kauniečio komandos kuriami prietaisai ne tik pagerina odontologų ir chirurgų darbo efektyvumą, bet ir saugo jų regėjimą. Akys labiausiai atsipalaiduoja žiūrėdamos į tolį, todėl tokio tipo optiniai prietaisai projektuojami remiantis šiuo principu. Žiūrint iš arti, akys prisitaiko ir įsitempia, kitaip tariant, dirba. Kuo arčiau ir ilgiau žiūrime, tuo didesnis krūvis tenka mūsų akims. Epizodiškas žiūrėjimas iš arti savaime nėra blogai, tačiau tam tikrų sričių specialistai kone visą dieną dirba kruopštų darbą iš arti – tokiu atveju apkrova akims ypač didelė.

„Visos tokio tipo didinimo sistemos projektuojamos taip, kad akies raumenys kuo mažiau įsitemptų – sukuriamos panašios sąlygos, tarsi žiūrint į tolį. Tokiu atveju neigiamas įtempto darbo iš arti poveikis tampa daug mažesnis“, – pabrėžia A. Daukontas.

Šiuo metu startuolio siūlomą didinamąją įrangą naudoja odontologai, chirurgai, veterinarijos gydytojai, burnos higienos specialistai ir dantų technikai. Įmonė planuoja plėsti produktų asortimentą ir įvesti savo sukurtą medicinoje naudojamą apšvietimo sistemą, kuri taip pat turės nemažai pranašumų, palyginti su konkurentų produktais. Dar viena teleskopinių didinimo sistemų naudojimo krypčių yra ir silpnaregystės korekcija, kuria taip pat domisi medicinos pramonė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.