...

Žemės ūkio technikos finansavimas: auga poreikis ir galimybės

Verslas

2020.06.15

Autorius: Emilija Zareminaitė

Temos: , , .

Žemės ūkio technikos finansavimas: auga poreikis ir galimybės

V. Žegužauskas Asmeninio albumo nuotr.

Pasaulį apėmusi pandemija neabejotinai lėmė daugybę pokyčių verslui. Ekspertai pastebi, kad žemės ūkio sektorius šį laikotarpį kol kas vertina dvejopai: viena vertus, krizė ūkius palietė nestipriai ir jie netgi tikisi geresnių sąlygų darbuotojų samdos srityje, kita vertus, šis metas neišvengiamai pakoregavo atsiskaitymo terminus, lėmė nestabilias produkcijos supirkimo kainas. Neatsižvelgdami į padarinius, dauguma verslininkų šiuo metu jau turi ruoštis rudeniniam derliaus nuėmimui, t. y. įsigyti techniką, formuoti apyvartinių lėšų rezervą. „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas pastebi, kad šiemet galima tikėtis didesnio ūkininkų aktyvumo planuojant investicinius projektus. Tokias tendencijas patvirtina ir pastaruoju metu augantis finansavimo sutarčių skaičius, todėl planuojantieji užsitikrinti finansavimą neturėtų delsti.

Didėja poreikis finansuoti žemės ūkio techniką

„Mūsų duomenys rodo, kad iš ūkininkų gaunamų paraiškų ir pasirašytų finansavimo sutarčių skaičius, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, nesumažėjo. Kaip tik paraiškų gavome ir sutarčių dėl žemės ūkio technikos finansavimo pasirašėme daugiau. Tačiau būtina paminėti, kad praėjusiais metais ūkiai neskubėjo investuoti į techniką ir žemės ūkio technikos pardavimai buvo kur kas mažesni, palyginti su ankstesniais laikotarpiais. Žinoma, kai kurie ūkiai vis dar stebi situaciją, kaip viskas vystytis su pandemija, ir kiek pristabdė investicijas“, – komentuoja V. Žegužauskas.

Kokį finansavimą pasirinkti?

Finansavimo produktų pasirinkimas pirmiausia priklauso nuo kliento poreikio. Pasak „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovo, jeigu ūkis naudojasi ES parama, gauna subsidijas, paprastai jis finansuojamas paskolos forma.

V. Žegužauskas kviečia nepamiršti galimybės pasinaudoti Žemės ūkio paskolų garantijų fondu: „Tai padeda ūkininkui išspręsti ne tik trūkstamo užstato problemą skolinantis, bet ir suteikia galimybę gauti palūkanų kompensavimą.“

Dar viena galima finansavimo priemonė, kuri irgi gana populiari, yra „Kredito linija ūkininkams“, kai paskola suteikiama per kelias dienas, be jokių užstatų, atsižvelgiant į ūkininkų gautinų paramos išmokų apimtis.

Finansavimas gamintojo ar pardavėjo vardu

„Jei tai investicija į techniką be dalyvavimo ES projekte, rekomenduočiau lizingo produktą, kuris yra paprastas ir greitas, nereikia užstato ir papildomų išlaidų. Pavyzdžiui, mes turime platų finansavimo paslaugų partnerių tinklą. Tai reiškia, kad ūkininkas gauna finansavimą iškart pirkdamas techniką, niekuo papildomai jam rūpintis nereikia, – sako V. Žegužauskas. – Šiuo atveju mūsų ir technikos pardavėjo darbo principas paremtas partneryste, siekiant ūkininkams pasiūlyti produktą su finansavimu ir užtikrinant paprastą procesą: ūkininkas gali gauti finansavimą norimam įsigyti turtui, neišvažiuodamas iš savo kiemo ir neatitrūkdamas nuo darbų. Tai pridėtinė vertė klientui: operatyvumas ir paprastumas, vienas kontaktinis asmuo – techniką parduodantis vadybininkas.“

Kitaip tariant, finansavimo paslauga yra gaunama gamintojo ar technikos pardavėjo prekių ženklo vardu. „Toks modelis leidžia ūkininkus aptarnauti prekių ženklo atstovų, kurie padeda ūkininkams greitai ir paprastai įforminti sandorį, vardu. Tokie susitarimai suteikta galimybę išskirtinėms nuolaidoms turtui ir finansavimui, operatyviam procesui, kas taip pat užtikrina paslaugų kokybę – greitą finansavimo sprendimą, patogų sutarčių pasirašymą pas turto pardavėją“, – papildo pašnekovas.

Pildant finansavimo paraišką, kuo daugiau tikslumo

Verslininkams, kurie nusprendžia norimą įsigyti turtą finansuoti ne lizingo būdu per prekių pardavėjus, o kreipdamiesi į finansų įstaigą, V. Žegužauskas visų pirma pataria atidžiai užpildyti dokumentus, o esant neaiškumų dėl kreditavimo sąlygų, eigos ar dokumentų pildymo konsultuotis su finansų įstaigos vadybininku.

Kaip viena dažniausiai pasitaikančių klaidų, kuri trukdo ūkininkams gauti finansavimą operatyviai ir sklandžiai, įvardijama būtent netinkamas dokumentų užpildymas.

„Patarimas klientams – atidžiai pildyti paraišką, nepraleisti reikiamų pateikti dokumentų, kur reikalaujama pateikti pasirašytus, nes gaištamas kliento laikas taisant, pateikiant papildomai ar tikslinant. Tokiu būdu finansavimo teikimo terminas tik prailgėja“, – įžvalgomis dalinasi „Luminor“ banko Verslo klientų skyriaus vadovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.