Ką svarbu žinoti prieš galvojant savo įmonės pavadinimą?
2013.05.28
Temos: Marketingas.
Verslininkai linkčioja galvomis tvirtindami, kad tinkamai parinktas įmonės pavadinimas jiems atnešė sėkmę. Atneš ir jums – kartoja unisonu ir siūlo būti išradingiems, nebijoti išsiskirti ir rizikuoti. Vis dėlto verta atsiminti, kad lazda turi du galus, o ir sėkmė labai nepastovi. Ir nors istorijų apie prastus pavadinimus gerokai mažiau (skubama juos kuo anksčiau pakeisti), siūlome patikrinti saviškį pagal šiuos kriterijus. Tikėkimės, mūzos nesupyks.
Teisinė bazė
Pavadinimo verslui suteikimas reglamentuotas įstatymais. Civilinio kodekso nuostatos numato, kad pavadinimas neturi prieštarauti viešajai tvarkai ar gerai moralei ir klaidinti visuomenės dėl <…> panašumo į kitų juridinių asmenų pavadinimus, žinomesnių Lietuvos visuomenei užsienio įmonių, įstaigų ir organizacijų vardus, prekių ir paslaugų ženklus. Pažymima, kad pavadinimas turi būti sudarytas laikantis lietuvių bendrinės kalbos normų ir negali būti sudarytas tik iš tiesioginę veiklos daiktų ar paslaugų rūšį nurodančio bendrinio žodžio (žodžių) arba tik iš vietovardžio, arba tik iš kitokio žodžio, neturinčio skiriamojo požymio.
Kadangi Civilinis kodeksas pateikia tik tam tikras pavadinimo sudarymo gaires, detalesnės taisyklės yra įtvirtintos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimu „Dėl įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių patvirtinimo“ (taisykles galite rasti sekdami nuoroda). Laikydamiesi šių reikalavimų išvengsite nemalonių procedūrų ir administracinių nuobaudų.
Originalumas
Sugalvoję pavadinimą būtinai patikrinkite, ar toks pavadinimas dar nėra įregistruotas VĮ Registrų centro Juridinių asmenų registre. (ar pavadinimas nėra įregistruotas, galite patikrinti sekdami nuoroda. Įdomu tai, kad įstatymais numatyta galimybė rezervuoti, t. y. laikinai (šešiems mėnesiams) įtraukti į duomenų bazę, savo verslo pavadinimą.
Taigi pateikę tam tikros formos prašymą Juridinių asmenų registrui galėsite apsaugoti savo pavadinimą dar iki verslo įkūrimo.
Universalumas
Verslui pavadinimą suteikiate ne vieniems metams, todėl būkite lankstūs. Rinkitės pavadinimus, sudarytus tik iš lotyniškos abėcėlės raidžių, atsisakydami lietuviškųjų nosinių ir š, č, ž garsų. Taip ne tik palengvinsite bendravimą su užsieniečiais, bet ir išvengsite situacijų, kai verslui išaugus vietos rinkos marškinėlius tenka keisti pavadinimą.
Be to, pasirinkę tarptautinei rinkai priimtiną pavadinimą turėsite galimybę kurti savo verslo pavadinimą atitinkantį internetinį portalą. Taip informacija apie jus bus lengvai pasiekiama klientams, o tai svarbu atsižvelgiant į tobulėjančias informacines technologijas ir jų augančią įtaką mūsų kasdienėms reikmėms patenkinti.
Vis dėlto universalumas – ne tik visiems pažįstamos raidės. Sugalvoję pavadinimą patikrinkite, kokią reikšmę jis turi kitose kalbose. Taip išvengsite nesusipratimų ir dviprasmiškų situacijų, jei paaiškės, kad žodis kelia neigiamas emocijas.
Ir dar – kurdami pavadinimą pagalvokite apie savo klientus. Nekomplikuokite pavadinimo taip, kad klientams tektų jo skiemenuoti ar net tarti paraidžiui. Diskomfortas mažina norą minėti įmonės pavadinimą, o juk taip prarandama galimybė naudotis geriausia kada nors sugalvota reklama – iš lūpų į lūpas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.