Moterys skolinasi šiek tiek atsargiau
2015.06.07
Temos: Finansai.
Moterys verslo pasaulyje, deja, vis dar sudaro mažumą. Tai patvirtina ir skaičiai. Tik maždaug kas dešimta verslo paskola išduodama moteriai. Ar verslininkių noras investuoti, rizikuoti stipriai skiriasi nuo versle besisukančių vyrų? Pagaliau ar moterys verslininkės yra kitokios bankų klientės? Visus šiuos klausimus uždavėme „Swedbank“ Verslo bankininkystės tarnybos vadovui Antanui Sagatauskui.
Kokia dalis paskolos prašančių verslininkų yra moterys? Kaip su metais keičiasi ši statistika?
Remiantis „Swedbank“ duomenimis, 2014 m. iš visų finansavimą gavusių bendrovių moterų valdomoms įmonėms suteiktas finansavimas sudarė 11,5 procento. Tokia pati tendencija buvo užfiksuota ir 2013 metais. Lyginant finansavimui suteiktas lėšas, moterims verslininkėms suteiktas finansavimas 2013–2014 m. sudaro apie 4 proc. viso verslo finansavimo portfelio.
„Moterys išsamiau ir konkrečiau paaiškina verslo esmę, yra labiau linkusios atskleisti savo verslo ypatumus, itin pabrėždamos konkurencinius pranašumus“A. Sagatauskas
Ar moterims verslininkėms išduodamų paskolų dydžiai skiriasi nuo bendro vidurkio?
Pastebime bendrą tendenciją, kad moterys skolinasi vidutiniškai apie 20 proc. mažesnes sumas nei kiti verslo klientai. Nevertinant stambiausių finansavimo sandorių, 2013 m. bendras finansavimo vidurkis vienai sutarčiai verslo klientui buvo apie 600 tūkst. eurų, o 2014 m. jis siekė beveik 400 tūkst. eurų. Atitinkamai moterų valdomoms įmonėms vienos finansavimo sutarties sumos buvo mažesnės: apie 500 tūkst. eurų 2013 m. ir apie 300 tūkst. eurų 2014 metais.
Kokius verslus dažniausiai pradeda moterys? Ar yra verslo sričių, kuriose jos vyrauja?
Atidžiau žvelgiant į praėjusių dvejų metų duomenis matyti, kad moterys verslininkės daugiausia dėmesio skyrė mažmeninės prekybos sričiai. Ši sritis sudarė 27 proc. užregistruotų veiklų. Kita dažna veiklos sritis – konsultacinė veikla ir mokymai (21 proc.). Restoranų veikla ir finansinės apskaitos paslaugos sudarė atitinkamai 17 proc. ir 15 proc. visų 2013–2014 m. moterų verslininkių užregistruotų veiklų.
Ar nagrinėdami paskolų prašymus pastebėjote ryškesnių skirtumų tarp verslininkų vyrų ir moterų? Gal moterys atsargesnės, kruopštesnės?
Esminių skirtumų nėra, galima išskirti tik kai kurias detales. Moterys išsamiau ir konkrečiau paaiškina verslo esmę, yra labiau linkusios atskleisti savo verslo ypatumus, itin pabrėždamos konkurencinius pranašumus. Kita detalė – neretai moterys verslininkės yra kruopštesnės, jos sutartu laiku pateikia ar patikslina reikiamą informaciją. Pastebime, kad moterys yra linkusios atsargiau skolintis, jei įmanoma, stengiasi verstis savo lėšomis.
Vis dėlto versle vyrų daugiau nei moterų. Kaip manote, kodėl taip yra?
Laikausi nuomonės, kad ir vyrų, ir moterų verslumą reikia nuolat skatinti. Daugelyje šalių, taip pat ir Lietuvoje, vyrų versle yra daugiau. Manau, kad sunku būtų įvardyti vieną priežastį. Šią situaciją galima bandyti aiškinti kultūrinių nuostatų ar visuomenės raidos istorija, tačiau ši tendencija keičiasi, moterys taip pat imasi verslo projektų, įgyvendina savo verslo idėjas ir tai yra sveikintina.
Kaip manote, ar toli diena, kai verslo pasaulyje vyrų ir moterų aktyvumas bus apylygis? Ko reikėtų, kad pasiektume šį rezultatą?
Esu tikras, kad tokia diena tikrai ateis. O pagrindinis dalykas, kurio reikia, – tai paskatinimas ir palaikymas, kurį turi jausti moterys, nusprendusios pradėti verslą. Be to, palaikymas turi būti juntamas ir šeimoje, ir visuomenėje.
Kaip manote, kokios priežastys vis dar trukdo moterims surizikuoti pradėti savo verslą?
Negalėčiau išskirti specifinių priežasčių, kodėl bijoma ar nedrįstama pradėti verslo. Baimės yra universalios – tai baimė patirti nesėkmę, suklysti ir panašiai.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.