...

Kokią įtaką verslo pradžiai turi amžius?

Verslas

2013.11.22

Autorius: Vilija Andrulevičiūtė

Temos: .

Kokią įtaką verslo pradžiai turi amžius?

Kokią įtaką verslo pradžiai turi amžius? dreamstime.com nuotr.

Jaunystė neretai suteikia pranašumą imantis įvairios veiklos. O kas svarbiau verslo pasaulyje – jaunatviškas maksimalizmas ar gyvenimo patirtis? Amžiaus įtaką verslo pradžiai aptarėme su „Amatininkų užeigos“ savininke irena Maroziene ir „Startup Highway“ vadovu Roku Tamošiūnu.

Jaunystė – rizikos kompanionė

Statistikos departamento duomenimis, statistinis Lietuvos verslininkas yra 45– 49 metų. Kita vertus, „Global Entrepreneurship Monitor“ (GEM) tyrimas, kurį Lietuvoje inicijavo Ūkio ministerija, o organizavo „Versli Lietuva“ ir Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykla, atskleidė, jog mūsų šalis yra viena iš turinčių daugiausia jaunų verslininkų (nuo 18 iki 24 metų).

„Startup Highway“ vadovo teigimu, jaunų verslą pradedančių žmonių bendruomenė per pastaruosius penkerius metus stipriai išaugo, į verslą suka vis daugiau jaunuolių: „Per šį laiką atsirado verslaus jaunimo tradicija ieškoti mokytojų, verslo angelų finansavimo, kontaktų įvairiuose renginiuose. Anksčiau nebuvo įpročio burti komandą, kamavo daug baimių, kad kas nors gali pavogti idėją. Per pastaruosius metus susiformavo nauja verslo kultūra.“

Šiuo klausimu linkusi pritarti verslininkė I. Marozienė. Anot jos, jaunatviškas maksimalizmas, energija šiandienos sąlygomis yra itin reikalingi.

„Tie žmonės dažniau ir daugiau rizikuoja, nes neturi ko prarasti. Paprastai jie dar neįsipareigoję šeimai, neturi daug materialaus turto, tad į viską žiūri paprasčiau. Taip pat jaunas žmogus kur kas greičiau prisitaiko prie kintančių sąlygų, geriau orientuojasi aplinkoje“, – sakė verslininkė.

Vis dėlto jaunystė ir energija, anot R. Tamošiūno, nėra viskas. Jaunas žmogus paprastai stokoja patirties, kompetencijos, tad jo kelyje pasitaiko kur kas daugiau klaidų.

„Klaidų daroma neišvengiamai ir daug, tačiau tuo pat metu įgyjama patirties. Aišku, viskas priklauso ir nuo asmeninių savybių. Nors manoma, kad jauni žmonės yra atviresni idėjoms, rizikai, negalima teigti, jog tarp jų nėra savęs ribojančių“, – atkreipė dėmesį „Startup Highway“ vadovas.

Brandesnį linkę analizuoti

Anot I. Marozienės, brandesnio amžiaus žmonės dažnai turi daug įsipareigojimų, todėl negali stačia galva nerti į rizikingą verslą.

„Vyresni žmonės yra linkę pasverti verslo idėjos pranašumus ir trūkumus, todėl neretai veikia lėčiau ir taip sumažina rizikos faktorius. Kita vertus, pažįstu brandžių verslininkų, kurie ne mažiau energingi nei jaunimas“, – sakė pašnekovė.

R. Tamošiūnas paakino, kad greitis kaip tik gali būti būdingas vyresniame amžiuje. „Jaunas žmogus gali turėti nepakankamai žinių ir pasirinkti netinkamą taktiką, jam gali trūkti verslo

kontaktų, tad jis ilgiau užtruks. O vyresni žmonės paprastai turi ir žinių, ir pažinčių, todėl gali greičiau veikti, – teigė R. Tamošiūnas. – Tą patį pasiekti vyresniam žmogui užtrunka trumpiau, nes dirbdamas kaip specialistas jis jau susikūrė kontaktų tinką.“

Kita vertus, vyresni žmonės paprastai yra konservatyvesni. Kaip teigė R. Tamošiūnas, jaunas žmogus, pamatęs, jog verslas nesiseka taip, kaip norėtųsi, be didesnio diskomforto gali ryžtis drastiškiems pokyčiams, o vyresni žmonės atsargiau vertina, ar reikia permainų, nėra linkę imtis kardinalių pokyčių.

Optimalaus amžiaus nėra

Neretai jaunystė yra vienas ryškiausių „startupų“, susijusių su informacinėmis, komunikacijų technologijomis, bruožų ir pranašumų. Kol kas būtent ši sritis laikoma viena perspektyviausių Lietuvoje, į ją dažniausiai žvalgosi rizikos kapitalo fondai, linkę dirbti su jaunais žmonėmis, kurie yra atviri, plataus mąstymo, užmojų, o ir blogų įpročių dar turi mažiau.

Kita investuotojų dėmesį Lietuvoje patraukianti sritis yra aukštosios, biotechnologijos, kur, anot R. Tamošiūno, praverčia patirtis ir žinios, įgyjamos su amžiumi.

I. Marozienės ir R. Tamošiūno teigimu, baziniai verslo principai visose srityse yra tie patys, tad vienareikšmiškai išskirti, kur jaunystė ar branda turi pranašumą, neįmanoma.

Anot I. Marozienės, svarbiausia yra turėti reikiamų gebėjimų. Kai kurie jų yra prigimtiniai, kiti gali atsirasti ilgainiui, tačiau tai nėra genetiškai užprogramuota vienam ar kitam amžiaus tarpsniui, tad nuo metų skaičiaus priklauso mažiausiai.

„Manau, verslą reikia pradėti tuomet, kai nėra mobilumą apribojančių veiksnių, tačiau jau baigus studijas, kai sukaupta tam tikrų žinių, įgūdžių, atsiradęs kontaktų tinklas, suvokimas, kaip veikia verslo pasaulis“, – sakė R. Tamošiūnas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.