...

Kaip tinkamai pasiruošti ir parduoti verslą?

Verslas

2020.02.19

Autorius: Kamilija Linkutė

Temos: , .

Kaip tinkamai pasiruošti ir parduoti verslą?

Irmantas Gelūnas

Labai dažnai pasakojama, kaip reikia įkurti ar išlaikyti verslą, tačiau mažai kalbama apie vieną taip pat labai svarbų aspektą – verslo pardavimą. Kaip reikia pasiruošti bei įvykdyti teisinį verslo pardavimo procesą, pasakoja advokatų kontoros „Primus Derling“ partnerė, advokatė Giedrė Dailidėnaitė.

Pasiruošimas pardavimo procesui

Verslo pardavimas yra išskiriamas į kelis pagrindinius etapus: pasirengimą, potencialių pirkėjų paiešką, derybas su potencialiais pirkėjais ir sandorio sudarymą bei sutarties įvykdymą.

Nusprendus parduoti savo verslą, pirmiausia reikėtų tinkamai pasiruošti pardavimo procesui. Pasak pašnekovės, labai svarbu suprasti, ką būtent ketinate parduoti: ar tai bus įmonės akcijos, įmonės verslo dalis ar įmonės turtas, nes nuo to priklausys, kokios sutartys turėtų būti sudarytos.

„Būtinai reikia žinoti ir suprasti, ką parduodate, ar yra kokių problemų, kokios yra verslo naudos. Šiuos tikslus pasiekti padeda finansinis, mokestinis bei teisinis įmonės patikrinimas (auditas), kurį organizuoja pats pardavėjas. Tokiu atveju pardavėjas pasiruošia deryboms su pirkėjais ir gali sustiprinti savo pozicijas derybų metu“, – dėsto pašnekovė.

Parduodant verslą svarbu įvertinti, koks sandoris yra priimtiniausias bei lengviausiai įgyvendinamas. Būtina įvertinti ir mokestinius sandorio aspektus, taip pat nustatyti verslo vertę, paprasčiau tariant, pardavimo kainą. Kainai nustatyti pasitelkiama daugybė būdų, tačiau vienas populiariausių – EBITDA, vertinant įmonę 2–5 metais.

Be to, reikėtų pasirūpinti sutvarkymu ar parengti įmonės dokumentus (finansines ataskaitas, įvairių finansinių rodiklių ataskaitas, įmonės korporatyvinius dokumentus ir pan.) ir paruošti juos potencialių pirkėjų peržiūrai (patikrinimui).

Rizikos prieš pardavimo procesą

„Svarbu iš anksto įvertinti, kokie papildomi reikalavimai keliami sandoriui sudaryti (pavyzdžiui, ar nereikia kreiptis dėl leidimo koncentracijai, kitų leidimų, konsultacijų su darbuotojais, kreditorių sutikimų ir pan.). Pardavėjui svarbu atsiminti, kad jis po verslo pardavimo išlieka atsakingas už tai, ką pardavė. Todėl sutartyje būtina kiek įmanoma susiderėti, kad tokia pardavėjo atsakomybė būtų kuo siauresnė“, – pataria pašnekovė.

Taip pat labai svarbu įvertinti pirkėjo finansines galimybes sumokėti pardavimo kainą, apsidraudžiant, kad sumokėjimas įvyks, jei mokėjimas yra atidėtas. Advokatė pataria daug dėmesio skirti ir tinkamam kainos nustatymui, nes pardavimas turi vykti rinkos kaina, siekiant išvengti mokesčių administratoriaus dėmesio sandorio vertei ir jos koregavimo.

Ką reikėtų prisiminti ieškant pirkėjų?

Norint surasti potencialius verslo pirkėjus, kartais tenka pasitelkti ir asmeninius kontaktus, ir naudotis profesionalų teikiamomis paslaugomis (turinčių suinteresuotų investuotojų ar pirkėjų kontaktus). Jei nusprendžiama viešinti informaciją apie tai, kad verslas parduodamas ir ieškoma pirkėjų, reikėtų būti itin atsargiems, nes verslas yra nenutrūkstamas procesas, o klientai bei darbuotojai gali būti itin jautrūs tokiai informacijai, kaip ketinimas parduoti verslą.

„Svarbu, kad, ieškodami pirkėjų ir pradėdami pokalbius, pardavėjai nepamirštų apsaugoti savo verslo. Tad, prieš suteikiant bet kokią informaciją, reikėtų su potencialiais pirkėjais pasirašyti ketinimų protokolą bei konfidencialumo sutartį. Konfidencialumo sutartis apsaugotų nuo neteisėto pirkėjui atskleistos informacijos panaudojimo, o ketinimų protokole jau reikėtų įsivardyti: kokiais etapais vyks pardavimo procesas ar pasirengimas jam bei jų terminus. Tai apimtų ir pirkėjo atliekamo patikrinimo terminus bei apimtį, derybų terminą (iki kada šalys sieks susitarti dėl galutinių sąlygų); ar pirkėjui suteikiamas išimtinumas, t. y. laikotarpis, per kurį pardavėjas neieškos kitų pirkėjų; konkretizuojama sandorio struktūra ir pan. Po ketinimų protokolo (kartais net ir vietoj jo) sudaroma preliminarioji sutartis arba jau sudaromos pagrindinės sutartys“, – vardija advokatė.

„Prieš suteikiant bet kokią informaciją, reikėtų su potencialiais pirkėjais pasirašyti ketinimų protokolą bei konfidencialumo sutartį.” G. Dalidėnaitė

Pardavimo teisinė procedūra

Pardavimo teisinės procedūros priklauso nuo sandorio struktūros. Dažniausiai teisinėje praktikoje pasitaikanti procedūra yra akcijų pardavimas. „Akcijos parduodamos sudarant notariškai tvirtinamą sandorį. Sandoris gali būti sudaromas ne notariškai, jei uždarosios akcinės bendrovės akcijų apskaita (akcininkų asmeninės vertybinių popierių sąskaitos) perduotos tvarkyti juridiniam asmeniui, turinčiam teisę atidaryti ir tvarkyti finansinių priemonių asmenines sąskaitas. Labai dažnai, kai planuojama parduoti uždarosios akcinės bendrovės akcijas, kad sandoris būtų sudaromas ne notariškai, akcininkų asmeninių vertybinių popierių apskaitos tvarkymas perduodamas tokiu būdu“, – teigia pašnekovė.

Advokatė ragina atsižvelgti į sutarties reikalavimus, kurie turi būti įgyvendinami iki verslo pardavimo. Pavyzdžiui, atlikta investuotojo patikra, siekiant atitikti nacionalinio saugumo interesus. Siekiant išvengti nemalonumų pardavimo metu, svarbiausia tinkamai pasiruošti ir gebėti suvaldyti patį procesą. Tam, be abejonės, padeda teisininkai, kurie geba organizuoti visą procesą ir dažnai veikia ne tik kaip teisinių patarimų teikėjai, bet ir kaip paties projekto vadovai.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.