...

Andrius Samaitis: „Verslo sėkmė neturi būti matuojama vien pinigais!“

Verslas

2013.03.19

Autorius: Jana Saifulinaitė

Temos: .

Andrius Samaitis: „Verslo sėkmė neturi būti matuojama vien pinigais!“

Andrius Samaitis Asmeninio albumo nuotr.

„Siekiame, kad žmonės maitintųsi ir gyventų sveikiau. Ne tik prekiaujame švariais produktais, bet ir propaguojame sveiką gyvenimo būdą“, – sako 2009-aisiais atidarytos vienos didžiausių ekologiškų ir natūralių produktų parduotuvių „Biosala“ įkūrėjas bei vadovas 49-erių vilnietis Andrius Samaitis.

Vaikystės prisiminimuose – ekologiškas maistas

„Nuo mažens esu pripratęs prie ekologiško maisto. Kartu su mumis gyvenusi močiutė buvo daržininkė. Ir aš pats darže dirbdavau, – pasakojo A. Samaitis ir pridūrė, kad prieš 13 metų mirus močiutei pajuto didelį ekologiško maisto trūkumą: – Maitindamasis maistu iš masinių chemizuotų fermų (kuris sudaro, matyt, 99 procentus prekybos centruose esančių prekių), po metų pajutau, kad esu alergiškas, niežti odą, suvalgius kai kurių vaisių prasideda sloga ir imu čiaudėti. Uždaviau gydytojui klausimą: „O kas bus, jei nekreipsiu dėmesio, pasitepsiu tepalais, išgersiu tablečių ir toliau gyvensiu kaip gyvenęs, valgydamas pesticidų, hormonų ir antibiotikų užterštą maistą?“

Išgirdau, kad, matyt, alergija vis sunkės, visą odą padengs šašai, gali nuslinkti plaukai, augti svoris, sunkėti kvėpavimas ir išsivystyti astma ar vėžys.“

Vyras sako tuomet prisiminęs 64-erių nuo plaučių vėžio mirusį senelį. „Jis turėjo didelį sodą ir labai mėgo vyšnias, kurias dažnai puolė kenkėjai, vabzdžiai, varnėnai. Siekdamas apsisaugoti nuo jų jis dažnai purkšdavo medžius chemikalu DDT (DDT tuo metu buvo garbinamas kaip efektyvus pesticidas, nekenkiantis sveikatai) – varnėnai nebelesdavo vyšnių. Tik po keliolikos metų mokslininkai nustatė, kad DDT sukelia vėžį, ir jį uždraudė naudoti. Tiesa, senelio tai neprikėlė. Vengdamas tokio pat likimo pradėjau ieškoti švarių ekologiškų produktų“, – pasakojo A. Samaitis.

Prekybininku ir rinkodarininku save vadinantis vyras prasitarė vaikystėje svajojęs nuolat keliauti: „Ir vaikystės svajonę iš dalies įgyvendinti pavyko, mat darbo reikalais tenka nemažai keliauti. O ir laisvalaikiu dažnai važinėju, apžiūriu Lietuvos upes, miškus. Man rūpi, kad jie būtų gausūs, švarūs ir pilni žuvų bei žvėrių!“

Svarbu išmanyti sritį, kurioje kuriamas verslas

Samaitis, 10 metų vadovavęs didmeninės prekybos įmonei „Vilandra“, kuri atstovauja „Haribo“, „Lindt“, „Listerine“, „Neutrogena“, „o.b.“, „Carefree“, „Vileda“, „Wilkinson Sword“, „Lirene“ bei kitiems tarptautiniams produktams ir tiekia juos Lietuvos bei kitų Baltijos šalių prekybos tinklams ir vaistinėms, sakė pastaruosius keliolika metų esantis būtiniausių prekių rinkodarininkas, prekybininkas ir vadovas.

Jo teigumu, parduotuvės „Biosala“ verslo idėja gimė kilus ekologiškų produktų bangai Lietuvoje. „Pradžioje į verslo idėją žiūrėjome atsargiai. Vėliau įsitikinome, kad parduotuvės, kuriose neklaidžiodamas vienoje vietoje gali rasti beveik visus šviežius ir ilgai galiojančius produktus, kurių reikia kasdien, itin reikalingos“, – džiaugdamasis, kad visi palaikė šią idėją, pasakojo vyras.

„Ar šis verslas reikalingas pirkėjams? Ar jis pasiūlys geresnių prekių už priimtiną kainą? Ar mums patiems yra įdomus? Ar toks verslas bus reikalingas ir po 5–10 metų?“ – tai klausimai, į kuriuos, anot A. Samaičio, reikėjo atsakyti jau verslo pradžioje.

Jis akcentuoja, kad verslo pradžioje tikėtis uždarbio nelabai realu. „Juk reikia 1–3 metų, kad verslas įsivažiuotų. Reikia laiko, kad geriau suprastume, ko reikia, ir tai radę išmoktume produktyviau dirbti. Kuo geriau išmanai sritį, kurioje kuri verslą, tuo greičiau galima išplėtoti veiklą ir pasiekti lūžio tašką“, – mintis dėsto parduotuvės „Biosala“ vadovas.

Tiesa, anot verslininko, prekybos verslas tik atrodo paprastas – iš tikrųjų viskas gana sudėtinga. „Ir sunkumų būta, ir stresinės situacijos dažnos. Jas įveikti padeda vidinė jėga, kurią suteikia tikslo žinojimas, bendradarbiai, šeima bei artimieji, kurie nuramina, paguodžia, pataria, jei nesiseka“, – sako vyras.

Būtina įvertinti situaciją rinkoje

Verslo planas, anot parduotuvės „Biosala“ vadovo, yra būtinas. „Jis gali tilpti ir į vieną puslapį – svarbiausia, kad būtų gerai įvertinta situacija rinkoje. Reikia kelti tam tikrus klausimus: ar tikrai siūlomos prekės ar paslaugos reikalingos vartotojams? Ar tinkama jų kaina ir gerai apgalvota bei numatyta, ko reikės, kad prekes ar paslaugas galima būtų pasiūlyti vartotojams? Kiek bus išlaidų ir kiek reikės investicijų iš pradžių ir vėliau?

Taip pat svarbu numatyti pagrindinius etapus ir finansavimo šaltinius. Aš nemėgstu didelių verslo planų, bet svarbiausi dalykai turi būti gerai apgalvoti. Reikia remtis surinkta informacija, jog vėliau netektų gailėtis, kad dėl nenumatytų priežasčių trūksta lėšų ar pardavimas ne toks, kokio tikėtasi.

Verta pasikalbėti ir su jau dirbančiais toje pačioje ar gretimoje srityje – jie jau patyrę, gali patarti. Žinoma, visko neįmanoma numatyti, bet čia ir įdomumas – kaip smagu, kai pasiseka!“ – teigė A. Samaitis.

Verslininkas pasakojo, kad kuriant parduotuvę investicijų pareikalavo prekybos ir IT įrangos įsigijimas, nuoma, prekių pirkimas bei nuostolių, kurių yra verslo pradžioje, kai kasdienės išlaidos atlyginimams, energijai, nuomai ir kitkam viršija pajamas, padengimas.

Dabar veikia trys „Biosalos“ parduotuvės. Anot A. Samaičio, kiekvienai parduotuvei reikėjo investuoti nuo 200 iki 300 tūkstančių litų. „Beje, 2011-aisiais buvome atidarę parduotuvę Vilniuje, Žukausko g., o 2012 metais Klaipėdoje, pietiniame rajone, tačiau vietos buvo pasirinktos nesėkmingai, todėl po metų parduotuves uždarėme“, – atskleidė verslininkas.

Įmonės komunikacija su klientais – kelias į sėkmę

Dabar UAB „Biosala“ dirba 15 darbuotojų. A. Samaitis atskleidė, kad vadovų paieška ir atranka vykdoma kartu su profesionalais, kitais atvejais į juos nesikreipiama.

„Atrenkant darbuotojus atsižvelgiama į asmenines savybes, išsilavinimą ir darbo patirtį“, – sakė jis ir pažymėjo, kad vadovui efektyviai dirbti padeda mokėjimas matyti visą verslo vaizdą ir sugebėjimas susikoncentruoti į tai, kas tuo metu svarbiausia.

Anot jo, vadovui itin svarbu įsivardyti ir spėti laiku padaryti pačius svarbiausius darbus ar pasiekti, kad pavaldiniai tai padarytų. „Mano paties darbo diena trunka 8, kartais 9 ar 10 valandų. Didieji laiko vagys – nereikšmingi darbeliai, kurie nėra labai reikalingi. Mokėjimas atsirinkti reikalingiausius darbus vadovui yra labai svarbus, – tvirtino A. Samaitis ir pabrėžė, kad komanda svarbiausius tikslus aptaria kartą per metus, o rezultatus ir pagrindinius darbus – kartą per mėnesį: – Kas savaitę aptariami einamieji reikalai, o parduotuvių vadovės su konsultantėmis kasdien kalba apie dienos darbus. Naudojame ekselio lenteles svarbiausiems darbams susirašyti ir savikontrolei.“

Verslininkas sakė, kad dauguma klientų gyvena netoli parduotuvių Vilniuje ir Kaune, todėl siekiant juos prisivilioti rūpinamasi parduotuvių vitrinomis. „Parduotuvės yra labai judriose ir gerai matomose vietose: Vokiečių gatvėje Vilniaus senamiestyje, Laisvės alėjoje Kaune, Europos prekybos centre. Plakatai ir vizualinė reklama irgi gerai veikia. Taip pat turime tinklalapį www.biosala.lt, paskyrą feisbuke, platiname elektroninį naujienlaiškį su ypatingais pasiūlymais, kartais reklamos ir straipsnių apie „Biosalą“ pasirodo spaudoje (ekologiškos kultūros žurnale „Greenas“, „Ozonas“) bei mamoms skirtuose žurnaluose, pavyzdžiui, „Tavo vaikas“, – kalbėdamas apie būdus komunikuoti su klientais pasakojo verslininkas.

Didelis ekologiškų produktų asortimentas

„Paklausa yra didelė. Ateina įvairių žmonių, kuriems svarbi jų ir jų vaikų bei artimųjų sveikata, mityba bei higiena. Vasarą, kai prasideda atostogų sezonas, prekyba kiek sulėtėja, bet dabar ji pačiame įkarštyje“, – sakė A. Samaitis.

Verslininko teigimu, „Biosala“ turi apie 200 tiekėjų: ekologinių ūkių savininkų, ekologiškų prekių gamintojų ir didmenininkų, kurie yra puikūs žmonės, mėgstantys savo darbą bei sveiką gyvenimo būdą ir siekientys pasidalyti tuo su kitais.

„Didelis džiaugsmas su jais bendrauti! Per tuos 3 metus susiklostė geri santykiai, atsirado pasitikėjimas, esame kaip sveikatos sala, – džiaugėsi verslininkas ir pabrėžė, kad savo klientams „Biosala“ siūlo apie 2 500 pavadinimų kasdienių prekių: nuo daržovių ir vaisių, pieno, sūrių, mėsos, duonos iki kruopų, padažų arbatų, medaus ir šokolado: – Pavyzdžiui, ekologiškas pienas ar sūris „Biosaloje“ kainuoja lygiai tiek pat, kaip paprastuose prekybos centruose, apie 4 litai už litrą, laisvai vaikštančių Baltuonių kalakutų mėsa, pavyzdžiui, apie 18 litų už 1 kg, ekologiški kiaušiniai apie 6–7 litus už 6 vienetus, ekologiškos morkos apie 4 litus už kg. Taip pat yra 1 000 pavadinimų sertifikuotos natūralios kosmetikos asortimentas bei ekologiškų higienos priemonių pasirinkimas. Kainos, pavyzdžiui, 18–45 Lt už 200–400 ml šampūno buteliuką.

Geri produktai nėra tokie pigūs kaip užauginti chemizuotuose ūkiuose, todėl pirkdami galvojame, ką gaminsime, kad neprisipirktume nereikalingų dalykų. Iš patirties žinau, kad tinkamai planuodami šeimos meniu (pirkdami tik tai, ko reikia artimiausių dienų patiekalams) pirkiniams išleidžiame ne daugiau negu didžiuosiuose prekybos centruose, nes neprisiperkame nereikalingų produktų, kurie sugenda. O nauda sveikatai yra akivaizdi: sveikas maistas, užaugintas be antibiotikų ir pesticidų, nesilpnina imuniteto. Tikėtina, kad tie, kas maitinasi sveikai, mažiau serga.“

Savo konkurentus jis vadina ekokolegomis ir teigia, kad su daugeliu jų palaikomi draugiški ryšiai. Verslininkas galvoja apie įkūrimą ekologinių produktų asociacijos, kuri propaguotų sveikus produktus bei sveiką gyvenimo būdą.

Verslui reikalingas tęstinumas ir tvarumas

„Verslo sėkmė neturi būti matuojama vien pinigais! Be pinigų verslo, akivaizdu, nebus, tačiau verslui svarbu tęstinumas ir tvarumas, – įsitikinęs A. Samaitis. – Siekdami verslo tęstinumo privalome išlaikyti pusiausvyrą: darnus verslas yra tvarus verslas. Kaip rodo pavyzdžiai, tie, kas rūpinasi vien savimi ir nesiskaito su pirkėjais, valstybe ar žaloja gamtą, anksčiau ar vėliau prieina liepto galą.“

„Biosalos“ vadovui verslas teikia malonumą ir padeda uždirbti pinigų, o tuomet padėti silpnesniesiems. Anot jo, uždirbdami pinigus, sąžiningai mokėdami mokesčius, išlaikome savo darbuotojus, išlaikome ir valstybę, o valstybė rūpinasi mumis.

„Geras jausmas! Šaunu, jei verslininkas dirba gerai ir sąžiningai, rūpinasi verslo darna ir tvarumu. Verslininkai nėra amžini, svarbu, kad jų uždirbti pinigai ar sukurtos vertybės padėtų tiems, kam jų reikia, kas mokės tuo naudotis kurdami ne tik savo, bet ir kitų žmonių laimę“, – teigė A. Samaitis, darbą laikantis vienu svarbiausių dalykų siekiant laimės.

Anot jo, taip pat būtina ugdyti save (dvasią, gerą širdį, mokėjimą suprasti kitus, rūpintis savo kūnu, kultūra ir t. t.), puoselėti santykius su šeima ir draugais bei rūpintis aplinka, miestu, valstybe ir pasauliu.

„Štai taip sukuriama pusiausvyra ir tampi laimingas! – teigė verslininkas ir pridūrė, kad itin svarbu, jog žmonės ieškotų to darbo, kuris jiems įdomus, kur suptų geri bendradarbiai: – Linkiu, kad jauni verslininkai ir ketinantys jais tapti nepamirštų, kad laikas yra vertybė, ir savo laiką skirtų svarbiausiems darbams, taip pat mokslui, lavinimuisi. Besikeičiančiame pasaulyje būtina suvokti, kas svarbiausia, ir atkakliai to siekti, bet nepamiršti darnos bei pusiausvyros – tai būtina laimei ir tęstinumui. Gyvenimas yra pernelyg trumpas, kad jį švaistytume nesvarbiems dalykams!“

BIOSALA

37-1363677489-299519.jpg 37-1363677489-452753.jpg 37-1363677489-801402.jpg 37-1363677489-882151.jpg

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.