Tapti samdomu darbuotoju niekada ne vėlu
2012.04.26
Temos: Darbuotojai, Vadyba.
Sėkmės lydimų verslininkų darbas ir tai, ką jie gali sau leisti, yra daugelio susižavėjimo objektas. Vienas iš tų, kurie nuo vaikystės verslininkus laikė sektinu pavyzdžiu, yra Andrius Čepkus. 26-erių verslininkas šiandien turi ne vieną verslą. Kaip jam pavyko ir koks tas sėkmės kelias, pradėkime nuo pradžių.
Andrius užaugo medikų šeimoje ir turi jaunesnį brolį, kuris šiuo metu studijuoja Danijoje. Andrius, baigęs S. Daukanto gimnaziją, studijas tęsė Vilniaus universitete. Tiesa, pasak Andriaus, gimnazija buvo ta vieta, kur jis, kaip ir daugelis bendraklasių, subrendo kaip asmenybė ir išmoko laisvai svajoti, siekti savo tikslų.
„Dauguma bendraklasių dabar yra ką nors pasiekę žmonės. Kas turi savo verslą, kas tapo ir už gerus pinigus parduoda paveikslus, o kas dainuoja. Pavyzdžiui, Daiva Starinskaitė, buvusi „Saulės kliošo“ vokalistė, taip pat buvo klasės draugė. Nuolat supant tokiems žmonėms atsiranda ypatinga atmosfera, kuri įkvepia visam likusiam gyvenimui“, – pasakojo Andrius.
Jo teigimu, pradėtos studijos Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultete labai nesužavėjo. Juoba kad tuomet Andrius jau dirbo visą darbo dieną kaip samdomas darbuotojas, todėl laiko dieninėms studijoms likdavo nedaug. Po pusmečio jaunuolis šiuos mokslus metė. „Nejaučiau malonumo ir poreikio studijuoti MIF, nors gerais balais baigiau gimnaziją ir mokėti už studijas nereikėjo. Visgi vėliau atradau tai, kas sudomino, – ekonomiką. Šios srities studijas ir baigiau“, – aiškino pašnekovas.
Įveikęs mokslus Andrius dirbo įvairiose bendrovėse. Tą etapą jis vertina kaip laiką, kurį skyrė praktiniams įgūdžiams tobulinti ir specifinėms žinioms įgyti. Tai tęsėsi iki pat 2008 m. Tuomet Andrius dirbo vienoje reklamos agentūroje, kuri kylant ekonomikos krizės bangai nutarė nutraukti veiklą. Tad vaikinas liko be darbo.
„Aš jau iki tol senokai galvojau apie savo verslą, tik vis rasdavau pasiteisinimų, sulaikančių nuo pirmo žingsnio. Likus be darbo ir gavus išeitinę kompensaciją aplankė nušvitimas, kad atsirado proga pagaliau įgyvendinti savo svajonę. Tadėl su draugu sudėjome išeitines išmokas, kurių kaip tik pakako įstatiniam kapitalui, ir įkūrėme bendrovę „digitouch!“, – prisiminė Andrius. Kad būtų lengviau, draugai pasidalijo atsakomybę ir pradėjo plėtoti verslą. Nors verslo plano neturėjo, pasak pašnekovo, jo net ir nereikėjo – vis tiek rinkoje viskas greitai keičiasi ir ką nors prognozuoti labai sudėtinga, o kartais net netikslinga.
Kaip ir pradžioje, Andrius rūpinasi vadyba ir naujų klientų paieška, o kolega yra atsakingas už kūrybą ir techninį projektų įgyvendinimą.
Andriaus ir jo komandos darbas buvo tikrai sėkmingas, nes, pašnekovo teigiamu, bendrovė kasmet augo dvigubai, o investicijos atsipirko per pirmus kelis mėnesius įgyvendinus porą stambesnių projektų.
Be to, kad vadovauja interneto sprendimų bendrovei, A. Čepkus yra „Lyderystės ir verslo akademijos“ vienas įkūrėjų. Ten kartu su Tomu Jociumi jis stengiasi žmonėms padėti rasti savo kelią ir tikslus. Derinti dvi verslo sritis nėra paprasta. Kartais vieną reikia aukoti dėl kitos ir atvirkščiai, tačiau kol kas, pasak Andriaus, pavyksta susidoroti su krūviu. Tiesa, buvo laikas, kai teko atsisakyti dar vieno plėtojamo verslo. Tai buvo interneto parduotuvė intymo.lt, kuri siūlė moterišką apatinį trikotažą.
„Tai buvo nedidelis, bet vykęs projektas. Prieš porą metų sulaukiau labai gero pasiūlymo, o kadangi turėjau ką veikti ir be parduotuvės, nutariau jį priimti. Tad naujiems šeimininkams e. parduotuvę perleidau už sutartą sumą“, – paminėjo Andrius. Jo teigimu, dabar dėlioti darbotvarkę daug paprasčiau dar ir dėl to, kad interneto sprendimų bendrovės darbuotojai įpratę veikti savarankiškai. Vadovas neprivalo jų prižiūrėti, kad būtų pasiekti geri rezultatai.
„Lengviau, nes jaučiu didelį žmonos palaikymą. Ji supranta, kad tai, ką darau, man svarbu ir teikia džiaugsmą. Be to, jei kiek nors laiko darbas ir pavagia iš šeimos, aš jį stengiuosi kompensuoti laisvalaikiu, kurį leidžiame kartu. Kadangi dirbu daug, tai ir poilsis turi būti kokybiškas, ne prie televizoriaus. Stengiamės daug keliauti ar bent važiuojame į sodybą“, – pasakojo Andrius.
Jo teigimu, verslininko statuso lemiamos pareigos ir privilegijos gali būti prieinamos daugeliui, reikia tik ryžtis pradėti veikti. „Jeigu žmogus ilgai dvejoja ir niekaip neapsisprendžia, ar įgyvendinti verslo idėją, patarčiau paimti lapą popieriaus ir vienoje jo pusėje surašyti blogiausius įmanomus dalykus, kurie gali nutikti nepavykus verslui. Šalia blogybių verta prirašyti tai, kiek laiko reikės norint ištaisyti padėtį ir atsidurti ten, kur buvote iki nesėkmės. Kitoje lapo pusėje reikėtų surašyti gerus dalykus, kurie atsiras nusišypsojus sėkmei. Manau, toks metodas padėtų apsispręsti ir atsikratyti nesėkmės baimės“, – patarimą „bzn start“ skaitytojams davė A. Čepkus ir pridūrė, kad išbandyti jėgas verslo pasaulyje tiesiog būtina, nes samdomu darbuotoju tapti niekada nėra vėlu.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.