Kuria erdvę laisvai samdomiems darbuotojams prisistatyti
2014.07.23
Temos: Darbuotojai, Vadyba.
Laisvai samdomų darbuotojų (angl. freelancer) pasaulyje nuolat daugėja. Visai nesunku suprasti kodėl. Naujosios technologijos suteikia sąlygas žmonėms dirbti nuotoliniu būdu, o galimybė gyventi ir atlikti užduotis savo grafiku daugybei žmonių pasirodo labai patraukli. Žinoma, daug žmonių, dirbančių įprastus darbus, į laisvai samdomus darbuotojus žiūri kiek kreivokai. Juk toks darbas yra nesaugus, o ir šiaip taip gyventi nelabai atsakinga. Tačiau toks požiūris neišvengiamai turės keistis. Laisvai samdomų darbuotojų ne tik bus – jų tik daugės. Tuo įsitikinęs ir naujo projekto „Kasgali.lt“ kūrėjas Mindaugas Slapšys. „Kas gali“ – tai interneto platforma ir mobilioji programėlė, kurioje įvairūs laisvai samdomi darbuotojai gali laisva forma prisistatyti ir būti daug lengviau surasti potencialių klientų.
Mintį padiktavo ir asmeninis poreikis
M. Slapšys sako, kad „Kas gali“ idėja atėjo pačiam dažnai galvojant, kur čia būtų galima surasti gerą laisvai samdomą darbuotoją. Ši užduotis būdavo tiesiog per sunki. „Idėja atsirado iš savo, draugų ir artimųjų poreikių. Būna, kad pačiam kažko reikia. Skambini kam nors ir klausi, ar šis žino, kas galėtų padėti. Tau irgi skambina dėl to paties. Taip viskas ir kaupėsi. Kartą prie durų pamačiau tokį popierinį skelbimėlį, kuriame buvo parašyta: „Mokau fizikos, chemijos. Rezultatai geri. Telefono numeris.“ Čia buvo vinis. Juk žmogus taip negali nei prisistatyti, nei gauti kažkokių atsiliepimų. Taip viskas ir kaupėsi per kelis etapus. Ir susikaupė“, – pasakoja jis.
Laisvai samdomo darbuotojo gyvenimo nesaugumas, pasak pašnekovo, visada išliks atviru klausimu, bet jo sukurtas projektas tikrai gali padėti surasti daugiau darbų ir geriau įsitvirtinti.
M. Slapšys
„Kas gali“ principas gana paprastas. Žmogus čia pristato save ir savo teikiamą paslaugą, o jo klientai vėliau gali pridėti atsiliepimų, į kuriuos vėliau kiti irgi gali atkreipti dėmesį. „Koncepcija yra visiškai mūsų, eksperimentinė. Pagalvojome apie tai, kaip žmogus renkasi. Svarbiausi vis dėlto yra du dalykai. Pirma, atsiliepimai ir rekomendacijos. Antra, paties žmogaus prisistatymas. Tas vaizdinis žmogaus prisistatymas yra jo paties kūrybingumo klausimas. Peržvelgęs žmonių anketas, gana greitai gali atsirinkti, su kuo tau norisi dirbti. Taigi šie kintamieji ir yra mūsų eksperimentinio projekto pagrindas. Nėra nieko, kas būtų padaryta kopijuojant ką nors užsienietiška“, – kalbėjo projekto kūrėjas.
Erdvė prisistatyti
„Kas gali“ visų pirma išsiskiria galimybe laisvai samdomam darbuotojui itin laisvai save pristatyti. Erdvės tam padaryti palikta daugiau nei pakankamai. „Ko gero, viso projekto esminis dalykas ir yra galimybė žmogui unikaliai prisistatyti. Žmonės, dirbantys su IT, gal ir šiaip skiria daug laiko savo puslapiui susikurti ir t. t. Tačiau žmonėms, kurie nuo technologijų yra toliau, tai gali tapti tikru galvos skausmu. Šį žingsnį mes jiems sutrumpiname. Mūsų projekte yra tik keli pagrindiniai privalomi dalykai, o toliau jau visiškai tavo reikalas, kaip tu prisistatysi žmonėms. Dabar erdvės žmogui prisistatyti palikta labai daug ir jis tai padaryti gali unikaliai“, – sako M. Slapšys.
Lietuvoje „Kas gali“ gimsta pačiu laiku. Laisvai samdomų darbuotojų pas mus sparčiai daugėja ir šis projektas tikrai gali prisidėti prie šios srities augimo. „Manau, kad Lietuvoje ji po truputį mezgasi. Ji po truputį ir augs, nes kelio atgal lyg ir nėra. Tai rodo visos pasaulinės tendencijos. Tai susiję ir su technologijomis. Žmonės gali dirbti tam tikrus darbus ir nuotoliniu būdu. Mūsų paslauga gali padėti žmogui išgryninti sau ir kitiems, ką jis nori daryti iš tikrųjų. Panašių įrankių vis daugėja įvairiose srityse“, – teigia pašnekovas.
Kas laisvai samdomą darbuotoją daro gerą?
Žinoma, vien tik buvimas sistemoje žmogui tikrai neužtikrins nuolatinio darbų srauto. Dėl to jam reiks pasistengti papildomai. Pavyzdžiui, darbus atlikti kokybiškai ir laiku. „Jeigu žmonės sako, kad tu dirbi gerai, tai kodėl ir man nepabandžius tuo įsitikinti? Jeigu atlikti darbai atitinka mano skonį, tai yra pliusas. Laisvai samdomą darbuotoją gerą padaro įsipareigojimų vykdymas. Jeigu sutarei, kad darbas bus atliktas pirmadienį, o kažką gauni tik ketvirtadienį… Dalis žmonių gal jau kiek per daug susitelkia į tą laisvės pojūtį ir pamiršta, kad turi vykdyti įsipareigojimus. Visiškas laisvės pojūtis gal išmuša ir disciplinos suvokimą. Tačiau viskas remiasi į atsiliepimus. Jeigu žmogus nedisciplinuotas, kas nors tai tikrai praneš“, – sako M. Slapšys.
Laisvai samdomo darbuotojo gyvenimo nesaugumas, pasak pašnekovo, visada išliks atviru klausimu, bet jo sukurtas projektas tikrai gali padėti surasti daugiau darbų ir geriau įsitvirtinti. „Tai labai susiję su pačiu atlikėju. Mes esame tik terpė ir negalime užtikrinti, kad visi žmonės, esantys sistemoje, bus nepakartojami profesionalai. Tačiau mes suteikiame galimybę prisistatyti. Kuo daugiau ir skaidresnės informacijos žmogus suteiks apie save, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus pasirinktas. Žinoma, to stabilumo laisvai samdomo darbuotojo gyvenime visada trūks. Tačiau dėl bendrų pastangų galimybės padidėja“, – teigia verslininkas.
Ambicija – užsienio rinkos
Pašnekovas neslepia, kad projektui Lietuva yra ir bandymų laukas. Su dideliu smalsumu žiūrima į užsienio rinkas ir anksčiau ar vėliau bus pamėginta į jas žengti. „Mes čia savotiškai atliekame ir socialinę misiją. Vis dėlto Lietuvoje ta rinka yra gana maža. Lietuva yra mūsų namų rinka, čia galime greičiausiai gauti naudotojų reakcijas, atsiliepimus. Kitas žingsnis bus didesni užsienio miestai, visų pirma Vakarų Europos šalyse. Jeigu mieste yra milijonas gyventojų, jis turi mums potencialo. Turime sau Lietuvoje išsikėlę tam tikrų tikslų. Per artimiausius keletą mėnesių matysime, ar juos įgyvendinsime, ir judėsime pirmyn“, – ateities planais dalijasi M. Slapšys.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.