...

Kaip pasirinkti tinkamą komandos formavimo būdą?

Verslas

2015.03.18

Autorius: Gražina Vincel

Temos: , .

Kaip pasirinkti tinkamą komandos formavimo būdą?

Kaip pasirinkti tinkamą komandos formavimo būdą? flickr.com nuotr.

Norėdami tinkamai suformuoti savo komandą, vadovai pirmiausia turėtų atsakyti į klausimą, kokia bus komandos veiklos misija ir prasmė – kodėl, kaip ir ką ji darys? Taip pat svarbu apsispręsti, koks komandos tipas geriausiai padės siekti užsibrėžtų tikslų: ilgalaikė ar trumpalaikė, uždara ar atvira, plokščia ar hierarchinė komanda? Tuomet būtina nuspręsti, kaip bus priimami sprendimai, organizuojamas komandos darbas, kaip ir kada reikės bendrauti. Tokias pagrindines vadovams tenkančias užduotis išskiria Viktorija Matusevičiūtė, „OVC Consulting“ konsultantė.

„Komandos nariai galės veiksmingai prisidėti prie bendro rezultato ir pasitikėti vieni kitais tik tuomet, kai žinos, ko iš jų tikimasi. Svarbu, kad komandos narių įgūdžių ir kompetencijų derinys būtų pakankamai įvairus, kad apimtų visas funkcijas, kurių reikia iškeltiems komandos tikslams pasiekti. Taigi, norint surinkti stiprią komandą su tikrai įvairia patirtimi, tikriausiai reikės samdyti tokius žmones, kurių kompetencijų vadovas net negali įvertinti pats“, – sako ji.

Į darbą bei kolektyvą darbuotojus įvedame palengva, nes tenka išmokti nemažai darbo subtilybių. Padalinių vadovai rūpinasi kolektyvo renginiais, komandinėmis išvykomis ir pobūviais, kurie svarbūs palaikant įmonės mikroklimatą.

E. Pučkorius

Komandos formavimo klaidos

Nėra gerai, kai sprendimų vadovas ieško vienas, o ne kartu su kitais komandos nariais, tvirtina pašnekovė ir priduria, jog vadovas turėtų vadovauti pavyzdžiu, o ne diktuoti, taip pat klausti savo komandos narių, o ne vienas priimti sprendimus, suteikti reikiamas priemones ir nustatyti laiko ribas. Todėl viena dažniausiai pasitaikančių klaidų yra vadovo nedalyvavimas formuojant komandą. „Didesnėse organizacijose darbuotojas gali būti priskiriamas projekto komandai, o jo tiesioginis vadovas net nežino komandos tikslų ar to, kiek darbuotojas turės skirti tam laiko“, – dėsto pašnekovė.

Be to, klystama pasirenkant netinkamą komandos sudėtį. Kaip teigia V. Matusevičiūtė, svarbūs ne tik komandos narių įgūdžiai ir patirtis, bet ir jų asmenybių suderinamumas, motyvacija dirbti komandoje, todėl komanda gali būti silpna ir todėl, kad ją sudaro pernelyg panašūs žmonės ir nėra toleruojami skirtumai. Konsultantė pabrėžia, kad būtent skirtumai yra komandos stiprybė. Taigi vadovui svarbu kurti komandinę dvasią, kad komandos nariai ją toleruotų, vertintų ir atskleistų savo skirtumus bei stiprybes, siekdami komandos tikslų.

Kitas iššūkis iškyla tada, kai komandos narių elgesys neatitinka norimų komandos vertybių ir susitarimų. V. Matusevičiūtės teigimu, visi nariai turi gerai suprasti, kokį konkretų elgesį reiškia komandos vertybės: „Pavyzdžiui, jei mūsų komandos vertybės yra bendradarbiavimas, inovatyvumas ir pagarba, ką tai reiškia komandos nariui? Didesnė tikimybė, kad komandos narių elgesys atitiks komandos vertybes, kai aiškiai įvardysime ir nuosekliai stiprinsime konkretų elgesį, tarkime, laiku perduoti informaciją kitiems komandos nariams, atvirai dalytis ir kelti naujas idėjas, nevėluoti į susitikimus, kalbėti po vieną ir pan.“

Anot konsultantės, klaidinga manyti, kad visas susikaupusias komandos problemas bus galima užglaistyti vienu renginiu. Svarbus tęstinumas bei nuolatinis vadovo dėmesys komandos problemoms spręsti ir svarbiems dalykams aptarti. Reikia nepamiršti tinkamai pasirinkti komunikacijos kanalus, užtikrinti grįžtamąjį ryšį tinkamu laiku ir forma.

Keli komandos formavimo būdai

Pramoginiai renginiai komandoms labiau orientuoti į pačią veiklą ir trumpalaikę smagią patirtį nei į ilgalaikį pokytį. Tinka, kai norima įkvėpti komandą, sustiprinti jos dvasią, bendrumo jausmą.

Komandos formavimo seminaruose daugiau dėmesio skiriama įgūdžiams lavinti, patirčiai įprasminti ir perkelti į darbines situacijas. Tokius seminarus veda profesionalūs organizacijų konsultantai.

Kompleksiniai komandos stiprinimo sprendimai orientuoti į ilgalaikį nuostatų ir elgesio pokytį bei tęstinį jo palaikymą. Komandos nariai, įgyvendindami renginio metu sutartus dalykus ir įveikdami specifinius komandos iššūkius darbe, konsultuojasi su profesionaliais organizacijų konsultantais. Nuostatoms ir elgesiui keisti ar reikiamiems įgūdžiams įgyti pasitelkiamos kompleksinės priemonės: mokymai, ugdomasis vadovavimas, vidinių trenerių ugdymas, motyvacinės sistemos, struktūros pokyčiai ir kt.

Kaip komanda formuojama praktikoje?

UNO Parks“ sudaro keturios nuotykių parko komandos ir centrinė būstinė, todėl pagrindinis įmonės iššūkis formuojant stiprią komandą yra sezoniškumas ir būtinybė kasmet formuoti komandas skirtinguose nuotykių parkuose, pasakoja Edmundas Pučkorius, „UNO Parks“ projektų vadovas.

„Kiekvieną pavasarį komandas sudarome beveik nuo nulio. Šiuo metu itin svarbus vyriausiojo instruktoriaus ir padalinių vadovų, kurie turi sukaupę didelę dalį įmonės praktinės patirties, indėlis. Į darbą bei kolektyvą darbuotojus įvedame palengva, nes tenka išmokti nemažai darbo subtilybių. Padalinių vadovai rūpinasi kolektyvo renginiais, komandinėmis išvykomis ir pobūviais, kurie svarbūs palaikant įmonės mikroklimatą. Įsibėgėjus sezonui atliekame trumpalaikius darbuotojų mainus tarp nuotykių parkų, kad darbuotojai galėtų vieni kitus pažinti“, – komandos formavimo ypatumus vardija jis.

Bendrovė taip pat teikia konsultavimo paslaugas, organizuoja komandos formavimo renginius, kurių programos yra dviejų dalių: užduotys ant žemės ir trasose, įrengtose medžiuose. E. Pučkoriaus teigimu, dažniausiai įmonėse pasitaikantys iššūkiai yra organizacinis bendravimas ir padalinių atskirtis, kolegos dažnai linkę nepasitikėti vieni kitais, todėl pasitikėjimui atsirasti reikia laiko arba emocinio sukrėtimo.

„Užduotis ant žemės ir laipiojimą medžiuose pakreipiame taip, kad visą komandą švelniai išvestume iš komforto zonos. Vieni susidoroja lengviau, kiti – sunkiau, tačiau jie skatinami veikti kaip komanda, visi sėkmingai įveikia bet kokias užduotis. Drąsesni padeda atsargesniems, o atsargesni kaip tik prilaiko drąsesnius. Kartu įveikę baimes ir sukrėtimus žmonės pradeda megzti tvirtus asmeninius ryšius. Vienas įsimintiniausių projektų buvo nestandartinės varžybų programos sudarymas perduodamai įmonės taurei laimėti. Dalyviams reikėjo ne tik atlikti užduotis, bet ir labai gerai strategiškai apgalvoti savo veiksmus bei kiekvieno komandos nario vaidmenį, norint siekti tikslų ir pergalės“, – pasakoja pašnekovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.