...

Ką reiktų įmonėms žinoti apie kalėdinius vakarėlius ir dovanas darbuotojams?

Verslas

2019.12.19

Autorius: Ulijona Bertašiūtė

Temos: , .

Ką reiktų įmonėms žinoti apie kalėdinius vakarėlius ir dovanas darbuotojams?

Jurgita Navikienė Asmeninio albumo nuotr.

Kalėdiniu laikotarpiu įmonėms kyla aibė klausimų – ar kolektyvo kalėdinis vakarėlis yra reprezentacinis arba kokias dovanas gali įmonės dovanoti savo darbuotojams? Pavyzdžiui, darbuotojams dera dovanoti bilietus į teatrą, maistą ir pan., tačiau Alkoholio ir Tabako kontrolės įstatymai draudžia dovanoti alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius. TaigI, mokymų įmonės „Count line“ lektorė Jurgita Navikienė, išsamiau pasakoja ne tik apie kalėdines dovanas bei renginius, bet ir kaip visa tai įmonės turėtų apskaityti savo buhalterijoje.

Neleidžiami atskaitymai

Kuo skiriasi reprezentacinis renginys nuo kalėdinio vakarėlio? Reprezentacinio renginio išlaidos skirtos naujiems verslo ryšiams su kitomis įmonėmis arba fiziniais asmenimis užmegzti arba esamiems verslo santykiams pagerinti.

„Tuo tarpu kalėdiniame vakarėlyje dalyvauja įmonės darbuotojai ir šeimos. Taigi reprezentaciniu renginiu negali būti laikomas įmonės vakarėlis, kuriame dalyvauja tik darbuotojai, akcininkai, savininkai bei įmonių grupei priklausančių kitų įmonių atstovai ar akcininkai”,- pasakoja mokymų įmonės „Count line“ lektorė Jurgita Navikienė.

Kaip teigia personalo specialistai, tokie vakarėliai ir išvykos labai sveika kolektyvo tarpusavio santykiams gerinti, kai atsipalaidavę kolegos bendrauja neformalioje aplinkoje.

Tačiau tokių vakarėlių metu patirtos įmonės išlaidos nemažina apmokestinamojo pelno, nors, kaip ir minėta, šie vakarėliai sutvirtina darbuotojų kolektyvą. Taip pat tokių vakarėlių išlaidų dokumentuose išskirtas pirkimo PVM nėra atskaitomas. Išimtis yra tik tose įmonėse, kuriose galioja kolektyvinės sutartys ir tokie vakarėliai yra ten paminėti.

„Dažniausiai pasitaikančios išlaidos kalėdinių darbuotojų vakarėlių organizavimo metu: salės nuoma, išlaidos renginio vedėjui, maitinimui, nealkoholiniams ir alkoholiniams gėrimams. Visa tokių vakarėlio išlaidų suma, kartu su pirkimo PVM, yra laikoma neleidžiamais atskaitymais, apskaičiuojant pelno mokestį”,- sako pašnekovė.

Ką įmonės gali dovanoti?

Įmonės savo darbuotojams kalėdiniu laikotarpiu įteikia įvairiausias dovanas – nuo saldumynų iki elektros prietaisų ar abonementų į sporto klubus, netgi kvietimų pasilepinti grožio ar SPA procedūromis. O mokesčių aplinka šiuo atveju yra palanki įmonėms.

„Dar praėjusiais metais įsigaliojo Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPMĮ) pakeitimas, kuriame įteisinta 200 eurų neapmokestinamų dovanų iš darbdavio suma. Atsiradus perviršiui, pastarasis pridedamas prie darbuotojo algos ir yra apmokestinamas. Taip pat ir „Sodros“ įmokos nėra skaičiuojamos nuo materialių dovanų vertės. Dar labai svarbu tai, jog įmonės turi įteiktų darbuotojams dovanų sumą per metus deklaruoti Valstybinei mokesčių inspekcijai. Nepamirškite to”,- atskleidžia J. Navikienė.

Tam, kad dovanų rinkimas darbuotojams vyktų sklandžiai, pašnekovė primena keletą sąlygų, kurias reikėtų žinoti:

  1. Alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių dovanoti negalima, nes tai daryti draudžia Alkoholio ir Tabako kontrolės įstatymai. O ir vartoti alkoholinius gėrimus bei rūkyti jau nebemadinga arba nereikėtų skatinti šių sveikatai žalingų įpročių;
  2. Darbuotojams labai tinka dovanoti materialias dovanas – žąsis, kalakutus, saldumynus ir t.t. Dovanos  vertė turi būti apskaičiuojama kartu su PVM;
  3. Tinka ir dovanų kuponai bei bilietai į koncertą, teatrą, sporto varžybas;
  4. Jeigu darbdavys darbuotojui padovanoja piniginę dovaną (banko pavedimu ar grynaisiais pinigais), tuomet nuo tokios padovanotos pinigų sumos teks apskaičiuoti ir „Sodros“ įmokas. Todėl piniginių dovanų ne taip dažnai ir pasitaiko. Netgi yra tokia nuomonė – kad pinigus dovanoja tik „neturintys fantazijos“.

Apie reprezentacines kalėdines dovanas verslo partneriams

Ne mažiau svarbu prieš Kalėdas pasilabinti ir su verslo partneriais – aptarti praėjusių metų rezultatus, suplanuoti kitų metų sandorius ir jų kainas, pasirašyti sutartis dėl tolesnio bendradarbiavimo.
„Tokie susitikimai pagal verslo etiketą dažniausiai neapsieina be reprezentacinių dovanų. O jų įvairovė taip pat didelė – nuo arbatos, kavos rinkinių, maisto paketų, iki pačios įmonės gaminamos ar prekiaujamos produkcijos. Taigi, apie reprezentacines dovanos reikėtų žinoti:

  1. Draudžiama dovanoti alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius;
  2. Reprezentacinė dovana turėtų „reprezentuoti“ įmonę, kurios atstovas tą dovaną įteikė. Pavyzdžiui, tinka dovanoti įmonės gaminamą ar prekiaujamą produkciją;
  3. Jeigu įteikiama specialiai įsigyta verslo dovana, kartu su ja turėtų būti įteikta ir informacija apie įmonę (dovanos teikėją) – lankstinukas, katalogas ir pan.;
  4. Neapmokestinama ir nedeklaruojama įmonės įteikta verslo dovana – iki 100 eurų vertės kartu su PVM. Brangesnės dovanos apmokestinamos kaip pajamos natūra, vadinasi, įteikiant tokią dovaną, kitos įmonės atstovui teks sužinoti ir jo asmens kodą;
  5. Tiek šiais, tiek kitais metais ne visa reprezentacinių dovanų vertė mažina apmokestinamąjį pelną ir galima atskaityti pirkimo PVM, bet tik 50 proc. nuo įteiktos dovanos vertės”,- vardija lektorė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.