Kojinių gamybai panaudoti perdirbti plastiko buteliai
2020.10.20
Temos: Pardavimai, Startuolis.
Kiekvieną dieną išmetama milijonai plastiko buteliukų ir tik 38 proc. jų perdirbama. Ekspertai daro prielaidas, kad po 30 metų vandenynuose bus daugiau plastiko nei žuvų. Milžiniška plastiko problema tapo ypač skaudi, tad prekių ženklo „Ūkai“ komanda rado galimybę situacijai gerinti. Pasirodo, perdirbtus plastiko butelius galima panaudoti net kojinių gamybai!
Dveji įdirbio metai
Prieš dvejus metus prekių ženklo „Ūkai“ įkūrėja Darija Ilevičiūtė-Zaveckienė kartu su savo vyru Karoliu Zavecku pradėjo internetinį kojinių verslą. Pagrindinė verslo idėja buvo kurti stilingas, modernias, estetiškas kojines kasdienai. Jie sukūrė prekių ženklą, įkvėptą pastelinių spalvų, grafikos, abstrakcijų. Todėl ir pasivadino „Ūkais“.
„Laikui bėgant supratome norintys, kad parduodamas gaminys prisidėtų prie švaresnės Žemės, kad būtų tvarus, ekologiškas ir turėtų didesnę pridėtinę vertę. Po ilgų paieškų atradome verpalus, pagamintus iš perdirbto plastiko butelių. Ir po daugelio testų, bandymų atrinkome kojinių sudėtį, kuri garantuoja komfortą kojoms, puikų dėvėjimąsi ir kokybę. Kad dar stipriau prisidėtume prie plastiko mažinimo, „Ūkų“ komanda planuoja bendradarbiauti su tarptautine kompanija „Plastic Bank“, – pasakoja D. Ilevičiūtė-Zaveckienė.
Šiuo metu komanda gali pasidžiaugti tolesniu savo žingsniu – „Kickstarter“ kampanijos atidarymu. Nuo spalio 20 d. startuojančia kampanija tikimasi pritraukti kuo daugiau dėmesio inovatyviam produktui ir požiūriui į mūsų planetos apsaugą.
Kojinės iš plastiko butelių
Pašnekovė pasakoja, kad su kiekviena kojinių pora vienas plastiko buteliukas perdirbamas su RPET verpalais ir 50 plastiko buteliukų, remiant organizaciją „Plastic Bank“. Kojinės nėra 100 proc. pagamintos iš plastiko, tačiau didžioji dalis sudėties yra būtent tai.
„Tiksli kojinių sudėtis: 42 proc. perdirbti plastiko buteliukų ir perdirbtos medvilnės verpalai, 35 proc. organinė medvilnė, 20 proc. poliamidas, 3 proc. elastanas“, – atskleidžia pašnekovė.
Tvarumas ne tik gamybos procese
Prekių ženklo „Ūkai“ komanda kiekvieną žingsnį stengiasi optimizuoti ir jį padaryti kuo tvaresnį. Visos siuntimo, dovanų dėžutės, atvirukai, etiketės yra pagaminti iš perdirbto popieriaus. Planuoja rinktis standartinį Lietuvos pašto siuntimą, kuris yra šiek tiek lėtesnis, bet tiki, kad tvaresnis.
„Bendradarbiavimas su „Plastic Bank“ ne tik mažina plastiką vandenynuose, bet ir kuria naujas darbo vietas, geresnę sveikatos, išsilavinimo sistemą vargingai gyvenančioms bendruomenėms Azijoje. Kojines gaminame Lietuvos gamykloje, kur darbuotojai turi saugias darbo sąlygas, gauna sąžiningus atlyginimus“, – džiaugiasi D. Ilevičiūtė-Zaveckienė.
Partnerius rinkosi atsakingai
Pašnekovė pastebi, kad kiekvienas pirkėjas, įsigydamas kojinių porą, labai prisideda prie taršos mažinimo. Be to, komanda atsakingai pasirinko gamybos partnerius.
„Perdirbti plastiko verpalai yra gaminami gamykloje, kuri nenaudoja chemikalų, vandens, naudoja tik saulės energiją. Todėl su kiekviena pora kojinių pirkėjas sumažina: energijos 0,725 kWh, chemikalų 0,015 kg, CO2 0,3 kg, vandens 0,194 litro, Žemės ploto 0,0325 m2.
Dar yra kur tobulėti
„Ūkų“ komanda pripažįsta, kad nėra tobula ir dar tik žengia pirmuosius žingsnius link tvarumo.
„Turime tikslą tapti kuo ekologiškesni kiekviename žingsnyje. Mūsų planuose iš jau padėvėtų kojinių gaminti kitus gaminius – jau pradėta komunikacija su VGTU mokslininkais šiuo klausimu. Norime gaminti skalbimo maišelius, apsaugančius nuo mikroplastiko išsiskyrimo, gaminti batus iš perdirbtų medžiagų, tokių kaip bananų lapai. Turime didelį norą edukuoti visuomenę, bendradarbiauti su sporto komandomis, muziejais bei Vyriausybe“, – atvirauja D. Ilevičiūtė-Zaveckienė.
Pašnekovė pabrėžia, kad, norint tikslingai prisidėti prie Žemės gerovės, labai svarbu ne tik įsigyti atitinkamus produktus, bet ir tinkamai juos prižiūrėti: „Norime daug daugiau naudos nei žalos. Ir tvirtai tikime, kad perdirbimas yra mūsų ateitis, o ne auginimas naujų medžiagų. Mokomės iš pasaulinių pavyzdžių, tad kviečiu pažiūrėti į sėkmingą „Adidas“ kampaniją, kuri sportbačiams naudoja perdirbtus plastiko buteliukus.“
Kad skalbiant poliesterinį daiktą išsiskirtų kuo mažiau mikroplastiko, „Ūkai“ rekomenduoja:
- skalbti ne karštesniame nei 40 °C temperatūros vandenyje;
- naudoti skalbimo maišelius, apsaugančius nuo mikroplastiko.
- skalbimo mašinose įsidėti specialius filtrus;
- skalbti kuo rečiau.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.