...

Pasaulio startuolių idėjos pandemijos metu. Ką galime išnaudoti?

Verslas

2020.04.03

Autorius: Reda Aleliūnaitė

Temos: , , .

Pasaulio startuolių idėjos pandemijos metu. Ką galime išnaudoti?

Užklupus COVID-19 pandemijai, visuomenei tenka prisitaikyti prie karantino sąlygų kūrybiškais būdais. Ir idėjos bei sprendimai visiškai žemiški, tačiau jie klesti. Galų gale tokia ištikusi pasaulinė grėsmė visą pasaulį sutelkė imtis kitokių sprendimų, kurie bus naudingi ne tik pandemijos metu, bet ir vėliau. Tad galėsime gyventi saugiau ir patogiau. Svarbu idėjas imti iš rinkos poreikių ir pamėginti jas spręsti kūrybiškai ir inovatyviai. Kokių kovos su pandemija idėjų ir sprendimų siūlo pasaulio startuoliai?

Startuoliai ir inovatoriai tiesia ranką medikams

Trimačio spausdinimo technologijos šiuo metu tikrai gali praversti kilniems tikslams. Įkvėptas kolegų Italijoje, Ukrainos startuolis „Revel Laboratory“ 3D spausdintuvu gamina vožtuvus dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatams. Izraelyje įsikūrusi įmonė „Soapy“, sujungusi specialią augalinės kilmės medžiagą ir naująsias technologijas, pristatė naują muilą rankų plovimo įrenginiams, kuris, jų teigimu, gali pražudyti net stipresnius virusus nei koronavirusas. Technologijų startuoliai „Sonovia“ ir „Argaman“ sukūrė antimikrobinę medžiagą veido kaukėms, kuri greičiausiai ne tik stabdo, bet ir naikina virusą. Be to, keletas startuolių Izraelyje vysto nuotolinius pacientų priežiūros prietaisus. „Datos“ ir „EarlySense“ sukurti prietaisai padeda medikams nuotoliniu būdu stebėti pacientų kvėpavimą, o „Temi“ sukurti robotai jau naudojami Pietryčių Azijos ligoninėse. Jie pristato maistą ar matuoja pacientų temperatūrą, sumažindami ligoninės personalo kontaktą su virusu apsikrėtusiais asmenimis.

Nors dažnai viešai girdime, kad be kitų metų vakcinos nuo COVID-19 nebus, „MIGAL Galilee Research Institute“ Izraelyje intensyviai dirba su vakcinos, skirtos naminiams paukščiams nuo koronaviruso apsaugoti, performavimu ir pritaikymu žmonės. „MagBiosense“ ruošia testus, kurie pagal seilių mėginį per 30 minučių galės diagnozuoti, ar asmuo užsikrėtė virusu. Tai daro ir Kanados startuolis „Spartan Biosciene“, perkuriantis DNR analizatorius į prietaisus, galinčius ištirti dėl koronaviruso per 30 minučių. Izraelio mokslininkai taip pat pristatė aparatą „CoughSync“, kuris padeda pacientams, prijungtiems prie plaučių ventiliatorių, valydamas plaučiuose susikaupusį sekretą. Bendruomenė Izraelyje rūpinasi ne tik fizine, bet ir emocine sveikata: nuotoliniu būdu suteikiama emocinė pagalba, o „Innonation“ siūlo streso valdymo kursus medikams.

Nuotoliniai testai ir inovatyvūs technologijų sprendimai

Startuoliai Kanadoje užpildo išties įvairias verslo sritis. „Hypercare“ sukūrė programėlę, kuri padeda slaugos namams patogiai ir be fizinio kontakto komunikuoti, o startuolis „Maple“ vysto platformą, leidžiančią gydytojams pacientų apžiūras vykdyti vaizdo pokalbiais. Informacinių technologijų startuoliai, tarp jų ir „BlueDot“, pasitelkdami dirbtinį intelektą bei algoritmus, renka ir sistemina informaciją apie COVID-19, o paskui perduoda ją ekspertams. „Think Research“ sistemina informaciją apie naujausias rekomendacijas, susijusias su virusu, ir aiškiai bei glaustai pateikia ją medicinos darbuotojams, taip taupydami jų laiką. Dirbtinį intelektą pasitelkia startuolis „Cyclica“, tiriantis rinkoje esančius vaistus ir ieškantis baltyminių medžiagų, galinčių įveikti koronavirusą.

Išmaniosios technologijos gali padėti užtikrinti ir higienos priežiūrą, kuri šiuo metu yra aktuali apsisaugojimo priemonė. Tyrimai nustatė, kad ant išmaniųjų telefonų gali būti 10 kartų daugiau bakterijų nei ant tualeto sėdynių, todėl Kanados startuolis „CleanSlate UV“ naudoja ultravioletinius spindulius, kurie naikina bakterijas, esančias ant mobiliųjų įrenginių.

Išmaniosios apyrankės ir kitos nišos

Išmanias ir inovatyvias idėjas siūlo ir Šveicarijos organizacijos. Jos vysto technologijas ir medicinos, ir paslaugų srityse. Startuolis „Akenza“ sukūrė sistemą, kuri padeda maitinimo įstaigoms ir parduotuvėms apskaičiuoti, kiek žmonių yra viduje. „Ava Women“ su nuolaida siūlo įsigyti apyrankių, kurios skirtos originaliai stebėti moteriškąjį ciklą, bet taip pat matuoja kūno temperatūrą, seka kvėpavimo ir širdies ritmus, todėl gali būti naudojamos ir pacientams stebėti.

Platformoje „Farmy“ vartotojai gali įsigyti maisto iš regionų ar ekologiškų ūkių, o „LuckaBox“ pristato maisto prekes į namus rizikos grupėje esantiems asmenims. Startuolis „Sonect“ karantino metu siūlo pristatyti grynuosius pinigus į namus, kad nereikėtų ieškoti bankomatų lauke – jie atvyksta tiesiai į namus.

Lietuvos verslas gali užpildyti dar daug verslo nišų

zivile glaveckaite bznstartNr. 1 žinių centro augančiam verslui „bzn start“ įkūrėja Živilė Glaveckaitė pastebi, kaip Lietuvoje startuoliai imasi inovatyvių idėjų ir sprendimų. Jie stebi įvykius bei sprendimus ir žiūri, kaip gali prisidėti prie pasaulinių problemų sprendimo. „Tačiau ne vien tik startuoliai gali imtis inovatyvių sprendimų, juos puikiai gali įgyvendinti ir verslas tos srities, kur sukaupta patirtis. Tarkime, maitinimo paslaugų verslai tenkina šiuo metu į namus pristatomo maisto poreikį, tačiau daugybė namų ir šeimų šia paslauga pasinaudoti negali, nes jų vietovės niekas neaptarnauja. Tačiau jie linkę nuvažiuoti kartą per savaitę į didmiestį apsipirkti ir gali pasiimti šviežių pusgaminių, tinkamų užšaldyti. Taip pat galybė buitinių paslaugų nišų – skalbimas išsinešti. Panašiai kaip prekių pristatymo punktuose, galėtų būtų dėžės, surenkančios drabužius skalbti ar valyti, o atsiėmimas vyktų ten pat. Ir daugelis kitų, kurie padėtų spręsti monotoniją namie, užimtumą, šeimos problemas“, – dalinasi mintimis Ž. Glaveckaitė ir linki verslams sunkmečiu nepristigti idėjų bei kūrybiškumo, persiorientuoti ir nelaukti, kol padės valdžia. 

Ekspertai

Dr. Živilė Glaveckaitė

Dr. Živilė Glaveckaitė

„bzn start” įkūrėja, vadovė. / UAB „Glaveckaitė Media”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.