A.Bakas: konkuruoti galime idėjomis ir inovacijomis
2013.05.27
Temos: Finansai, Vadyba, Verslo pradžia.
Keliaudamas į susitikimą su „Worapay“ projekto vadovu Aurimu Baku supratau, kad palikau namuose piniginę. Teko lipti iš troleibuso ir žingsniuoti karštyje. Po pokalbio galvojant, kaip reikės grįžti, šmėkštelėjo mintis, kad būtų puiku, jeigu „Worapay“ veiktų jau dabar. „Worapay“ programėlė – tai platforma, leidžianti mobiliuoju telefonu tvarkyti savo banko sąskaitą, atsiskaityti parduotuvėse ir t. t.
A. Bakas sako, kad pagrindinė idėja yra tiesiog pateikti žmonėms nestandartinių būdų, kaip galima leisti savo pinigus. Su verslininku pasikalbėjome apie elektroninių pinigų pranašumus ir globalias „Worapay“ ambicijas.
Ieško lankstesnių atsiskaitymo būdų
Bakas sako, kad „Worapay“ idėjos esmė – suteikti žmonėms laisvę ir daugiau nestandartinių galimybių leisti pinigus. Pasak jo, keista, kad šiais laikais mes dažniausiai atsiskaitome grynaisiais.
„Gyvename XXI a., bet daugelyje valstybių atsiskaitome tokiais pačiais būdais kaip ir prieš šimtą metų, t. y. daugiausia grynaisiais pinigais. Lietuvoje 80 proc. transakcijų atliekama grynaisiais pinigais. Tokiose šalyse kaip Italija ar Graikija šis skaičius siekia 90 proc. Tik Skandinavijoje 25–30 proc.
Taigi trūksta inovacijų, gyvename kaip akmens amžiuje. Mes įsivaizduojame, kad galime nestandartiniais scenarijais padėti žmonėms taupyti laiką. Tarkim, žmogus restorane dar kramtydamas paskutinį kąsį gali telefonu užsisakyti sąskaitą, užuot laukęs, kol padavėja ją atneš. Dabartinės technologijos įgalina mus sukurti tokius nestandartinius scenarijus“, – teigia verslininkas.
Bakas sako, kad „Worapay“ nėra elektroninė piniginė ar konkurentas bankams, atvirkščiai, bankai matomi kaip didžiausi partneriai.
„Iš esmės mes kuriame platformą, kurią naudoja bankai. Esame infrastruktūros įmonė, kuri bankams sukuria tam tikrą sistemą, per kurią įgalinama aibė nestandartinių atsiskaitymo metodų. Tie metodai yra, pvz., atsiskaityti restorane pačiam sėdint prie staliuko. Su „Worapay“ aš galėsiu gauti į telefoną sąskaitą ir ją apmokėti. Užuot laksčiusi su čekiais, padavėja gaus iš mūsų analitinį įrankį, per kurį gali stebėti ne tai, ir ką aš užsisakiau vakar ar užvakar. Tai platforma, kuria mes sujungiame bankus, prekybininkus ir vartotojus, tai yra daug nestandartinių atsiskaitymo scenarijų. Šias funkcijas mes sudedame ne tik į „Worapay“ platformą, bet ir į banko programėlę, kitų virtualiųjų piniginių programėles“, – dėstė jis.
Verslinininko teigimu, jau pavyko užmegzti ryšį su beveik visais Lietuvos bankais. Jų reakcija paprastai būna teigiama ir tik laiko klausimas, kada prasidės aktyvus bendradarbiavimas.
„Viskas yra labai neblogai. Per pusmetį mums pavyko sutarti su beveik visais bankais Lietuvoje. Iš esmės mes esame bankų draugai, padedantys mažinti grynųjų pinigų skaičių rinkoje. Tai yra vienas iš jų tikslų. Būtent tam mes ir kuriame infrastruktūrą“, – sakė A. Bakas.
Ambicijos – globalios
Ne taip seniai „Worapay“ komanda pabaigė programėlės beta versijos bandymus. A. Bakas džiaugėsi, kad viskas pavyko puikiai ir buvo sulaukta teigiamų atsiliepimų iš vartotojų.
„Viskas puikiai pavyko. Gavome nemažai atsiliepimų, jie teigiami ir įdomūs. Vartotojams įdomios tokios inovacijos, apie kurias mes kalbame. Taigi lieka laukti galutinio paleidimo. Per bandymus mus pastebėjo daugelis prekybininkų, bankų, tad matome, kad produktu domimasi ir apie jį pradeda kalbėti vis daugiau žmonių“, – teigė jis.
Žmonės mokėjimo kortelėmis paprastai nepasitiki dėl vienos priežasties – nelabai matai, kiek pinigų išleidi, ir gali lengvai prarasti saiką. „Worapay“ išspręstų ir šią problemą. Programėlė pateiks sąskaitos likutį ir dar daugiau – leis lengvai pervesti ar skolintis pinigus.
„Čia galima matyti savo banko sąskaitos likutį. Tarkim, batai kainuoja 150 litų, o aš turiu tik 120 litų. Suformuoju užklausą žmonai ar kam nors kitam ir prašau paskolinti man likusius. Per keliasdešimt sekundžių ar kelias minutes gauni pinigus ir gali nusipirkti tuos batus. Taigi yra daugybė paprastų situacijų, kuriose galime padėti ieškoti paprastesnių sprendimų“, – kalbėjo A. Bakas.
Būtent paprastumą ir lankstumą jis išskiria kaip pagrindinius siekius plėtojant „Worapay“. Kita vertus, programėlė turi būti tokia efektyvi, kad galėtų būti naudojama didelių įmonių, bet suprantama kiekvienam.
„Popierinius pinigus žmonės naudoja todėl, kad nėra elektroninės priemonės, kuri įgalintų elektroninius pinigus panaudoti visomis vertikalėmis ir horizontalėmis. Turbūt dar negreit ateis tas laikas, kai žmonės išvis neturės grynųjų pinigų, bet lanksčiomis priemonėmis mes galime juos paskatinti naudoti elektroninius. Dabar grynaisiais galime atsiskaityti visur, kortelėmis tik kai kur. O mes stengiamės kurti sistemą, kurią būtų galima lengvai plėsti ne tik pas didžiuosius prekybininkus, bet ir kurią lengvai perkąstų paprastas, smulkusis prekybininkas“, – kalbėjo verslininkas.
„Worapay“ veikti pradės dar šiemet. Tiek pirmieji atsiliepimai, tiek investuotojų susidomėjimas rodo, kad programėlė gali paplisti visame pasaulyje. Projektas turi globalių ambicijų, kurios gali pasiteisinti.
„Tiek aš, tiek mano partneriai jau esame paragavę tarptautinio verslo, todėl norisi kurti produktą, kurį būtų galima pritaikyti pasauliniu mastu. Jau turime investuotojų, kurie tuo labai domisi. Lietuvoje nėra naftos ir dujų, tad konkuruoti galime inovacijomis ir technologijomis. „Worapay“ yra vienas iš tų lietuviškų pavyzdžių, kai norima šį tą sukurti remiantis idėjomis, inovacijomis ir lankstumu“, – sakė A. Bakas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.