Iš mažų dalių surinkta idėja
2014.05.05
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Norite sukurti pelningą ir reikalingą verslą? Raskite nišą, kurioje didiesiems rinkos dalyviams dirbti neapsimoka. Jums tai gali tapti pagrindine veikla ir verslu. Tuo įsitikinęs vienintelės šalyje gamybos valdymo ir planavimo sistemos „Horas MPM“ kūrėjų kolektyvas – klaipėdiečiai Nedas Rušinskas (28 m.), Donatas Kreišmontas (29 m.), kėdainietis Mindaugas Steponavičius (37m.) ir vilnietis Algirdas Šimkūnas (25 m.).
Veikti pastūmėjo patirtis ir stipri komanda
Patirties verslo pasaulyje turintys vyrai suprato – to, kuo užsiėmė iki šiol, jiems negana, norisi kurti ir diegti savo produktą. Tad nors jau turėjo dvi veikiančias įmones, įkūrė dar vieną – UAB „Technologiniai valdymo sprendimai“.
„Supratome, kad norint rimtai plėtoti verslą reikia turėti gerą produktą. Teikdami konsultavimo paslaugas buvome padarę daug šaunių IT sprendimų gamybos įmonėms, matėme, kad tie sprendimai išties pasiteisino. Turėjome vieną labai galingą klientą, kuris sakė, kad reikia geros gamybos planavimo ir valdymo programos. Kartu jos ieškojome, tačiau niekaip neradome gero sprendimo už priimtiną kainą. Tada su Nedu nutarėme sukurti individualią gamybos planavimo sistemą. Supratome, kad klientas niekuo nerizikuoja, o mes turime galimybę sukurti jam reikalingą produktą. Tad pasikvietėme keletą gabių programuotojų ir pabandėme tą riešutą perkąsti. Taip kilo idėja sukurti gamybos planavimo sistemą“, – pasakoja M. Steponavičius.
„Mūsų gamybos planavimo ir valdymo sistema paremta matematiniais metodais ir algoritmais, todėl ją naudojančios įmonės turi tik atsispausdinti programos sudarytus planus ir juos išdalyti darbuotojams. Tuose planuose aiškiai nurodyta, ką, kada ir kur darbuotojas turi daryti, todėl ir darbuotojui aišku, kaip dirbti, ir vadovai supranta, kas vyksta gamybos sektoriuje“, – programos veikimo principus aiškina D. Kreišmontas.
„Kaip tai galima technologiškai padaryti, sugalvojo taikomosios pektroskopijos mokslų daktaras mano brolis Raimundas. Jis pirmasis suprato, kad gamybos planavimą galima parengti matematinėje platformoje – tuomet nereikės rankinio planavimo, nes visos įmonės su tuo labai vargsta.
Raimundas vienai įmonei tokią sistemą sukūrė, kitai įmonei tai padarė Nedas. Įmonių našumas šoktelėjo fantastiškai. Tuomet atsirado dar viena įmonė, kuriai reikėjo viso komplekso tokio tipo paslaugų, ir mes nusprendėme imtis šio darbo. Nedas pradžioje abejojo, nes niekada to nebuvome darę. Kita vertus, mes nuolat imamės naujų dalykų. Tad nutarėme, kad padarysime ir tai. Nedas pasikvietė į pagalbą puikų programų kūrėją Donatą ir visa tai įgyvendino“, – pasakoja M. Steponavičius ir džiaugiasi jaunu komandos nariu, galinčiu didžiuotis ne tik neeiliniais sugebėjimais, bet ir ekonomisto, chemijos inžinieriaus išsilavinimu – dviem bakalauro ir dviem magistro diplomais, kurių dalį įgijo Danijoje.
M. Steponavičius pasakoja ilgai dirbęs su įmone, kurioje nebuvo tokios gamybos planavimo sistemos, tačiau ji buvo tiesiog būtina, todėl ilgainiui susikūrė viziją, kaip sistema turėtų atrodyti. Tuomet liko suderinti jau taikytus sprendimus ir savo viziją, N. Rušinsko žinias ir programuotojo D. Kreišmonto darbą. Idėja tarsi buvo surinkta iš mažų dalelių: „Tai, ką padarėme, yra produktas, kuriuo didžiuojamės. Jis ir universalus, ir patogus, ir praktiškas. O apmokyti juo dirbti labai paprasta.“
Klientų antplūdis privertė pristabdyti pardavimą
Pernai liepą dirbti pradėję vyrai pasakoja taip įsibėgėję, kad ne vienai įmonei stipriai paspartino gamybą ir pasiekė etapą, kai neužtenka žmogiškųjų resursų norint aptarnauti klientus. Bendraminčiai šiek tiek baiminasi, kad gali augti greičiau, nei ras stiprių ir tinkančių naujų komandos narių.
Įmonės vadovas N. Rušinskas pasakoja: „Ši programa labai lanksti, nes galima pasirinkti, su kokiais resursais norima dirbti, kokiu laiku, greičiau ar lėčiau – priklausomai nuo poreikio. Žinoma, įmonei pradėjus naudoti šią programą atsiranda vadinamieji norų sąrašai – kaip, kas, pagal užsakovus, turi būti, kad būtų dar geriau dirbti. Tad susiformavo tokia praktika, kad jie mums duoda sąrašą, mes tobuliname produktą ir per kelis mėnesius planą įgyvendiname nemokamai. Jei vienam klientui taip geriau, tai didelė tikimybė, kad ir kitiems to gali prireikti.
Yra ir kitas variantas, jei reikia radikalių pakeitimų arba patobulinimų reikia labai greitai. Tuomet deramės individualiai.“ Komandos lankstumas ir programos originalumas, pasak jo, ir traukia klientus. Mat jų sistema gali naudotis plataus spektro ir dydžio gamybos įmonės.
„Turime daug sėkmės istorijų, t. y. įmonių, kuriose jau įdiegta ši sistema. Potencialūs klientai gali pasiskambinti esamiems, sužinoti, kaip viskas veikia, ar įmonė patenkinta mūsų darbu. Kaip pastebėjome, niekas apie mus nieko bloga dar nepasakė, priešingai, visiems patinka, kad sistemoje taip pat integruoti šiuo metu populiarūs „Lean“ įrankiai, leidžiantys brangiuose mokymuose įgytas žinias pritaikyti savo versle“, – džiaugiasi A. Šimkūnas.
N. Rušinskas prisimena džiugią situaciją, kai jų sukurta programa ypač paspartino įmonės veiklą: „Kai vienoje įmonėje įgyvendinome gamybos planavimo modelį, jiems rugpjūčio mėnuo buvo rekordinis, darbuotojai sulaukė premijų dar nesibaigus metams, o tai neįprasta. Taip nutiko pirmą kartą šios įmonės istorijoje.“
Anot M. Steponavičiaus, viena jų įmonės stiprybių yra sąlyginai nedidelė programos kaina. Mat ji net keletą kartų mažesnė nei artimiausių konkurentų, kurių produktai yra tarptautiniai, todėl pelnę solidų vardą, tačiau brangūs. Vyrai neslepia planų ir patys žengti į tarptautinę rinką – tai ketina daryti jau po metų.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.