...

Ten, kur išnyksta visos baimės

Verslas

2013.07.31

Autorius: Dario Malinowski

Temos: .

Ten, kur išnyksta visos baimės

Kalnuose, kaip ir jūroje, problemos, kurios neretai išauga iki katastrofų sausumoje, sprendžiamos čia ir dabar (nuotr. A.Čepkus) BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Žinomas italų kilmės alpinistas Reinholdas Messneris, įkopęs į visus aukštesnius nei 8 tūkst. metrų kalnus, nuolat pabrėžia, kad visos jo aplankytos pasaulio viršūnės buvo vien vidiniai kalnai, į kuriuos norėjo įkopti. Šiai nuomonei pritaria ir vilnietis Andrius Čepkus, kuris vidinių kalnų įveikimo patirtį stengiasi pritaikyti nuosavoje veikloje. 26-erių verslininkas tiki, kad kalnai ne tik didina pasitikėjimą savimi, bet ir moko būti nuolankiam bei ramia širdimi priimti likimo siunčiamus iššūkius.

Sek savo svajones!

Nuolat besišypsantis A. Čepkus tik iš pažiūros atrodo niekuo neišsiskiriantis. Smalsus, žvitrus žvilgsnis, kurio nesumaišysi su jokiu kitu, akimirksniu išduoda ieškotojo prigimtį ir pasako daug daugiau nei žodžiai. „Tiesiog gyvenu savo gyvenimą“, – šypteli neseniai su pusbroliu į Kilimandžarą įkopęs vyras, paklaustas apie laimės receptą.

Pašnekovas tvirtina iki keturiolikos niekuo neišsiskyręs, kol… „Staiga supratau, kad visas ikišiolinis gyvenimas buvo tik kitų žmonių valios ir norų vykdymo etapas, kurį įveikdamas praradau didžiąją dalį savo esybės ir nustūmęs į šalį visas vaikiškas svajones bei siekius nuklydau nuo kurso“, – atvirauja A. Čepkus.

Žengti savo keliu nebuvo paprasta, bet viduje įvykęs lūžis ir žinojimas, kad kelio pabaigoje laukia vidinė laisvė, suteikdavo jėgų atsikratyti visų abejonių ir atsilaikyti prieš aplinkinių kritiką. Įgyvendinęs paaugliškas svajones – pasidaręs tatuiruotę ir įsigijęs motociklą – netrukus vaikinas kibo į kur kas didesnius iššūkius.

Verslo pradžiai ir kelionės dangaus link

Sakoma, jog tikėjimas be darbų – lyg medis be vaisių ir kad šie du dalykai yra neatsiejami. Taip ir Andriaus gyvenime vien tikėjimo pasirinkta kryptimi neužteko. Jaunas vilnietis trokšte troško kuo greičiau įgyvendinti bent dalį idėjų, kurios sukosi galvoje. Nemaža jų dalis buvo susijusios su nuosava veikla, kurią A. Čepkus kartu su bičiuliu pradėjo netekęs darbo vienoje IT įmonių.

Pasak pašnekovo, susižavėjimas nuosava veikla apskritai atsirado dar paauglystėje. Ilgainiui tai tapo savotiška obsesija, nes noras būti verslininku, mėgautis tokio gyvenimo laisve tiesiog užvaldė. „Priešingai nei daugumą draugų, troškimą pasinerti į verslo vandenyną lydėjo ne mintys apie didelius pinigus, o tiesiog noras būti kūrybiškam, savo fantazijos neribojimas“, – pasakoja vienas UAB „digitouch!“ įkūrėjų ir savininkų.

Įdomi veikla pasipylė tarsi iš gausybės rago. IT sprendimai, prekyba apatiniu trikotažu ir maisto produktais, aibė kitų verslo krypčių, kuriose Andrius ieškojo laimės ir pripažinimo, geriausiai liudija jo neišsemiamus verslo fantazijos klodus.

Nors sėkmingų projektų, prie kurių kūrimo ir įgyvendinimo prisidėjo vilnietis, išties nemažai, didžiausią pasitenkinimą ir pasididžiavimą teikia prieš porą metų padėtas socialinis projektas „Vaikų svajonės“, kurio idėja Andriui ir jo pusbroliui Juliui Gregorauskui kilo kopiant į Monblaną. Nutrūktgalviškos kelionės metu gimęs sumanymas bent kiek praskaidrinti vaikų iš socialinės rizikos šeimų gyvenimą tapo puikia iniciatyva ir siekiamybe kitiems.

Patirtis kalnuose – receptas sėkmingam verslui

„Už kalnus geriau gali būti tik kalnai, kuriuose lig šiol nebuvai“, – taip dainavo šviesaus atminimo Vladimiras Vysockis. Nors kol kas įveiktų viršūnių sąrašas kuklus, vilnietis gali pasigirti įkopęs į du iš trijų žinomiausių ir sudėtingiausių pasaulio viršūnių.

Pasak vyro, neseniai įkėlusio koją į Kilimandžaro viršūnę, kalnuose įgyta patirtis labai praverčia kasdienėje veikloje: „Kalnų taisyklių pritaikymas versle leidžia daugumą dalykų padaryti sklandesnius, o sprendimus – veiksmingesnius ir teisingesnius.“

Tiesa, tai supras tik tas, kuris nebijo įvairių, ne visada malonių situacijų. „Kai pirmą kartą su pusbroliu kopėme į Monblaną, padarėme visas įmanomas klaidas, kurios galėjo akimirksniu pakeisti kelionės į šią klastingą viršūnę scenarijų. Nė akimirkos nepraradau savitvardos, nes žinojau, kad šalia manęs tinkamas žmogus, kuriuo galiu visiškai pasitikėti“, – aiškina A. Čepkus, lygindamas patikimo kelionės bendražygio turėjimą su atsakingos, geros komandos formavimu.

Kalnuose, kaip ir jūroje, problemos, kurios neretai išauga iki katastrofų sausumoje, sprendžiamos čia ir dabar. „Stovėdamas kelių tūkstančių metrų aukštyje ir žvelgdamas į kažkur tolumoje esantį melsvą horizonto rūką supranti, kad visos baimės, stresas, abejonės, lydinčios kasdienybėje, yra tik mūsų galvose ir kad jas lengva įveikti. Svarbu į jas pažvelgti kitaip“, – teigia verslininkas džiaugdamasis, kad grįžęs iš kalnų gali nesikrimsti dėl menkniekių.

Dar vienu svarbiu kelionių į kalnus aspektu A. Čepkus laiko psichologinį ir fizinį sustiprėjimą, charakterio grūdinimą. Vilnietis savo pavyzdžiu paliudija gajų tarp alpinistų posakį, kad kalnai keičia žmones, daro juos tyresnius, šviesesnius. Kalnuose išmokstama džiaugtis mažais laimėjimais, artinančiais prie išsvajoto tikslo, jausti atsakomybę už savo žodžius, palaikyti santykius ir laužyti vidinį augimą stabdančius stereotipus.

Pats kopimas, kaip ir pasirengimas jam, leidžia atsakingiau pažiūrėti į savo gyvenimą, asmeninį laiką, verčia efektyviau jį išnaudoti. „Rengdamasis kelionei į kalnus ne tik pradedi sveikiau maitintis, daugiau sportuoti, bet ir efektyviau dirbti, ieškoti būdų, iš kur gauti pinigų kelionei“, – pabrėžia jaunas verslininkas ir priduria, kad tai skatina būti kūrybiškam, keisti nusistovėjusius darbo modelius, nuolat siekti aukščiausių rezultatų tiek dirbant su klientais, tiek su savimi.

A. Čepkus įsitikinęs, kad į kalnus privalo išsiruošti ne tik verslininkai, ieškantys naujų iššūkių ir norintys išmokti dalykų, kurie praverstų dirbant. Viršūnės šaukia ir paprastus žmones, kurie nori suteikti daugiau prasmės savo gyvenimui, pajusti tikrąją jo esmę.

„Tik kalnai leidžia išgryninti gyvenimo tiesas, į kurias dažnai numojama ranka apačioje, – sako pašnekovas. – Suprasti, kad lygiai kaip kalnuose, gyvenime esame surišti nematoma virve su savo šeimos nariais, draugais, pavaldiniais. Tai neužmirštama ir todėl norisi grįžti, kad vėl pajustum ir išgyventum šį jausmą ir tikrąsias amžinas vertybes: draugystę, meilę, ištikimybę, pasiaukojimą bei pagarbą.“

Apie Everestą svajojantis verslininkas jau gyvena naujų kelionių nuotaikomis. Tiesa, šįkart jo žvilgsnis krypsta ne į paskendusias debesyse viršūnes, o į tolimos Kambodžos džiungles. Vietoje nenustygstantis vyras planuoja leistis į kelionę motociklu, kurios metu tikisi ne tik geriau susipažinti su egzotiška Azijos šalimi, bet ir pasisemti naujų žinių, kurios praverstų plėtojant nuosavą veiklą.

„Žinau, kad geriau už kalnus yra tik kalnai, – šypteli A. Čepkus. – Bet kartą atradęs savo svajones ir pradėjęs jas įgyvendinti, negaliu sustoti pusiaukelėje. Dėl to ir lekiu į priekį motociklu, vėjo aitvaru, slidėmis. Ten, kur tykoja iššūkiai ir laukia nauji potyriai.“

Kalnų taisyklės, praverčiančios plėtojant verslą

1. Turėk viziją. Kopdami į kalną koncentruojamės į galutinį tikslą – viršūnę. Kaip ir dauguma aukščiausių pasaulio viršūnių, ambicingi verslo planai gaubiami rūko ir debesų. Jei neturėsi aiškios vizijos, tikslo, tiesiog padrikai pasivaikščiosi kalno papėde ir grįšime nieko nepešę.

2. Mokykis iš kitų klaidų, bet nesileisk gąsdinamas. Istorijos apie tai, kaip kitiems nepasisekė kopiant į kalną, iš tikrųjų baugina. Ar tai reiškia, kad ir tau nepasiseks? Tas pats ir versle. Kiekvienas esame skirtingas ir, jei konkurentas bankrutavo, tai nereiškia, jog tave ištiks toks pat likimas. Tik reikia pasimokyti ir atitinkamai apsisaugoti. Tavo verslo istorija gali būti unikali, jei išvengsi kitų padarytų klaidų ir nebijosi drąsiai žengti į priekį.

3. Judėk lėtai. Žingsnis po žingsnio, lėtai ir atsargiai – geriausia judėjimo taktika tiek kalnuose, tiek versle. Nelėk strimgalviais ir nebandyk apžioti per daug. Pamatuok kiekvieną žingsnį, kad vėliau nebankrutuotum.

4. Tinkamai pasirink komandą. Komandinis darbas, verti pasitikėjimo komandos nariai yra neatsiejama verslo (ne)sėkmės dalis. Kalnuose visi surišti virve, tad turi eiti išvien, nepriartėti per arti, kad virvė neatlaisvėtų, bet ir neatsiskirti, kad neįsitemptų. Kiekvienas žingsnis turi būti suderintas. Verslo pasaulyje taip pat svarbu bendras darbas ir bendros pastangos siekti tikslo.

5. Būk budrus. Kadangi aplinkybės tiek verslo pasaulyje, tiek kalnuose gali pasitaikyti nepalankios (pūga, sniego griūtis, sužeidimai; nuostoliai, apgavystės, bankrotas), todėl privalai būti budrus.

Įspūdžiai iš kopimo į Kilimadžaro ir Monblano viršūkalnes

54-1375253265-714874.jpeg 54-1375253265-849328.jpeg 54-1375253265-952614.jpeg 54-1375253265-435939.jpeg 54-1375253265-216040.jpeg 54-1375253265-370727.jpeg 54-1375253265-484412.jpeg 54-1375253673-321327.jpeg 54-1375253673-604594.jpeg 54-1375253673-243097.jpeg 54-1375253673-811150.jpeg 54-1375253673-929400.jpeg

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.