...

7 investuotojo patarimai startuoliams

Verslas

2015.09.02

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

7 investuotojo patarimai startuoliams

„Verslo angelų fondo I“ partneris - Arvydas Strumskis. BFL/Ingos Juodytės nuotr.

Startuoliai ir investuotojai – tarsi dvi tos pačios monetos pusės. Vieni negalėtų egzistuoti be kitų. Štai kodėl tiems, kas gerai pažįsta savo kolegas, atsiveria nepalyginamai daugiau durų. Ko investuotojai laukia ir tikisi iš startuolių? Savo patarimais startuoliams pasidalijo „Verslo angelų fondo I“ partneris Arvydas Strumskis.

1. Genialumas slypi paprastume

Labai didelė dalis verslo modelių ir idėjų yra per sudėtinga. Aš labai pasigendu paprastumo. Jeigu kas nors paprasta ir veikia, klientai tuo naudojasi. Kai verslo modeliai ir idėjos sudėtingi, įtraukia daug operacijų, pradedi jausti, kad ne viskas padaryta iki galo. Štai „Facebook“ – viskas jame labai paprasta. Vienas paspaudimas ir „patinka“. Viskas. „Google“ irgi viskas paprasta. Ką nors parašai, paspaudi mygtuką ir gauni atsakymą. Pridedi tam tikrą sumą pinigų ir tu jau paieškos rezultatų viršuje. Kaip sakoma, nėra ką galvoti (angl. no brainer). Kuo sudėtingesni procesai, tuo daugiau išteklių reikia tam, kad išsuktum savo verslo modelį. Šiais laikais viskas vyksta greitai, o paprastas procesas gali ir greitai augti. Sudėtingas vystosi lėtai. Intelektinis darbas labai gerai ir įdomu, bet investuotoją pritraukti į perdėtai sudėtingus procesus bus sunku. Juk visi sėkmingi Lietuvos verslai irgi paprastučiai. Pavyzdžiui, „Vinted“ – jokios fantazijos! Įdedi savo seną drabužį ir gali prekiauti. „Getshopin“ per labai trumpą laiką išveda mažus verslus į internetą. Tai vis paprastučiai procesai.

2. Ugdykite charakterį

Negali atskirti idėjos nuo žmogaus. Esu matęs puikių idėjų, bet iš karto buvo aišku, kad tas žmogus nėra pajėgus jas įgyvendinti. Tada nelabai yra į ką investuoti. Visais atvejais svarbiausia – charakterio ir idėjos derinys. Svarbiausia tai, ar žmogus turi pakankamą charakterį, kad įgyvendintų savo idėją. Juk idėjos įgyvendinimas yra ne techninių įgūdžių, o charakterio klausimas. Jeigu idėja gera, ją įgyvendinti padės ir kiti žmonės. Tačiau tam reikia charakterio, gebėjimo daug ir sutelktai dirbti.

3. Darbą reikia padaryti iki galo

Sėdėti prie kompiuterio ir žaisti „Angry Birds“ anaiptol nėra darbas. Kurti idėjas irgi keistas darbas. Juk darbą reikia padaryti iki galo. Viena blogiausių mūsų savybių – nesugebėjimas pabaigti pradėto darbo. Vieni viską meta, kiti pradeda daryti nebe tai, kas buvo sutarta. Man tai pats įdomiausias dalykas. Ima žmogus ir sugalvoja, kad visi kiti nieko nežino ir nesupranta, o jis padarys geriau. Tačiau juk buvo susitarta. Kai persigalvoji, pamanai, kad perdarysi viską geriau, išeina chaosas.

4. Išmokite bendradarbiauti

Žmonės apskritai nemėgsta klausytis. Daug maloniau kalbėti. Man irgi. Klausymas yra labai specifinis dalykas. Klausytis turi išmokti abi pusės. Nėra taip, kad startuoliai turi tik klausyti ir tada daryti. Reikia išmokti bendradarbiauti. Bendradarbiavimas pagrįstas prielaida, kad prieš mane sėdintis žmogus nėra paskutinis kvailys. „Verslo angelų fonde I“ pastebime, kad lyg ir sutari, bet startuolis kažkodėl nutaria, kad tas angelas (tegu praeityje ir uždirbęs) iš tikrųjų nieko nesupranta, todėl geriau nedaryti to, kas sutarta. Tai jau bėda. Laikytis susitarimų labai svarbu. Aišku, lankstumas irgi turi būti.

5. Išmokite redaguoti patys save

Viskas labai paprasta – reikia viską užsirašinėti. Turi ant popieriaus matyti savo idėjos plėtojimo procesą. Reikia atsisėsti ir tiesiog viską surašyti ranka, o ne kompiuteriu. Tam net yra speciali technika – minčių žemėlapiai. Viską surašai, o tada pradedi trinti tai, kas nereikalinga. Kodėl Steve’as Jobsas prie vieno ar dviejų pristatymo puslapių dirbdavo po savaitę? Jis, kiek girdėjau, buvo genijus, bet net ir jis taip ilgai sėdėdavo prie kiekvienos skaidrės. O štai mes viską greitai sumetame ant popieriaus ir sakome, kad jau padaryta. Viskas veikia ne taip. Reikia mąstyti, kartotis, susikaupti. Tik tada tai pradeda veikti.

6. Išnaudokite ir savo, ir kitų patirtį

Per pastaruosius 10 tūkst. metų žmonija išbandė daugybę technikų. Jos veikia ir jų galima išmokti. Jos pakelia žmogų į kitą lygį. Darbo principai, bylojantys, kad atsisėdus prie darbo nereikia blaškytis, kad svarbus tik tas darbas, kurį darai dabar, tikrai veikia. Mūsų didžiausia problema yra atidėliojimas. Neva rytoj bus šviesesnė ir geresnė diena, tada viską ir padarysiu. Nieko tu nepadarysi. Tačiau tai tik viena dalis. Kita dalis yra patirtis, galinti atsirasti tik iš klaidų. Kai savo patirtį susiejame su žmonijos patirtimi, gauname iš tikrųjų neblogų rezultatų.

7. Nuolatos mokykitės

Daug pasiekę žmonės paprastai daug skaito. Skaitymas yra vienas tų įgūdžių, kuriuos turime lavinti. Ir kalbama ne apie reklaminių pranešimų skenavimą, o apie nuoseklų, metodišką skaitymą – mokymąsi. Aplinka nuolat keičiasi, todėl ir mums reikia įgyti vis naujų žinių. Knygų, žurnalų skaitymas yra kritinis sėkmės veiksnys. Aišku, nereikia užsiskaityti, bet kasdien tam skirti bent pusvalandį labai svarbu. Kartais koks startuolis lyg ir pristato puikią idėją, kurią pateikia kaip visišką naujieną, bet apie tai jau esi girdėjęs prieš kokius trejus ar ketverius metus. Tai kelia nuostabą, nes supranti, kad tie žmonės nestebi to, kas vyksta pasaulyje.

2015 m. rugsėjo 3–4 d. vyksiančiame Vilniaus inovacijų forume „Innovation Drift“ patarimais ir patirtimi apie inovacijų kūrimą su startuoliais dalysis ekspertai ir investuotojai iš Lietuvos bei užsienio. Tarp jų – investicinio fondo „Blue Lime Labs“ įkūrėjas Peras Molleris, „Nextury Ventures“ valdybos pirmininkas Ilja Laursas, verslininkas, futuristas Nicklas Bergmanas. Startuoliams skirta sesija organizuojama rugsėjo 4 dieną. Tai bus baigiamoji projekto „Inovatyvaus verslo kūrimo skatinimas“ (INOVEKS) dalis. Jo metu įkurta 70 įmonių, 115 darbo vietų, pritraukta viena rizikos kapitalo investicija, septynios projekto įmonės verslo plėtojimo patirties sėmėsi užsienio akceleratoriuose.

Projektas INOVEKS finansuojamas iš Europos regioninės plėtros ir Europos socialinio fondų lėšų.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Ilja Laurs

Ilja Laurs

Įkūrėjas, valdybos pirmininkas / „Nextury Ventures”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.