...

Aš negaliu nekurti, o jie negali neturėti

Verslas

2012.03.29

Autorius: Audinga Satkūnaitė

Temos: , .

Aš negaliu nekurti, o jie negali neturėti

Lėlių kūrimas – užburiantis procesas. Matai, kaip po kruopelytę gimsta išsvajotas personažas. Asmeninio albumo nuotr.

Vaikystė – tai metas, kurio neįsivaizduojame be lėlių. Tačiau, pasirodo, galima ne tik žaisti su lėlėmis, bet ir jomis grožėtis. Su menininke autorinių lėlių kūrėja Jūrate Dovydėnaite kalbėjomės ne tik apie jos kūrinių išskirtinumą, bet ir apie tai, kaip lėlių kūrimo menas gali tapti verslu.

Rankų darbo lėlės – prieš žaislines

Menininkė teigia pirmą lėlę sukūrusi prieš septynerius metus, o informacijos apie jų kūrimą radusi internete. Pirmoji lėlė buvo tekstilinė, vėliau jas pradėjo lipdyti: „Tai atėmė daug laiko ir pastangų. Lietuvoje tuo metu nebuvo jokių lipdymo medžiagų, skirtų lėlėms, jų teko ieškoti užsienyje. Lėlių kūrimas mane taip užkabino, kad nepaleidžia iki šiol.“

J. Dovydėnaitė prisipažįsta, kad jai lėlė pirmiausia yra meno kūrinys: „Per lėles realizuoju save. Tai mano gyvenimo būdas. Lėlių kūrimas – užburiantis procesas. Matai, kaip po kruopelytę gimsta išsvajotas personažas.“

Savo vaikystės lėlių menininkė jau neatsimena. Geriausiai pamena pliušinį meškiuką, kurį jai mama parvežė iš Vokietijos. Todėl Jūratė vis dar jaučia sentimentus meškoms ir kartais siuva meškiukus.

Lėlių kūrėja prisipažįsta, kad rankų darbo lėlės jai atrodo mielesnės, nes lipdomos iš dūžtančių medžiagų. Aišku, jos netinka vaikų žaidimams, taigi niekada iš rinkos neišstums barbių. „Mano lėlės yra autorinis darbas, mano fantazijos vaisius. Niekas niekada negalėtų sukurti identiškos lėlės. Net ir aš pati. Tai vienetiniai darbai“, – sako menininkė.

Apskaičiuoti laiką, per kurį sukuriama viena lėlė, sunku. Tai priklauso ir nuo įkvėpimo, ir nuo galimybių: „Jei pagaunu įkvėpimą, lėlę padarau greitai – per 5 dienas, bet tuomet dirbu po 12–14 valandų.“ Moteris teigia jau sukūrusi iki 500 lėlių.

Lėlių šeimininkai – menui neabejingi žmonės

J. Dovydėnaitei sunku įvardyti savo kuriamų lėlių šeimininkus. Tai gali būti kolekcininkai, meno gerbėjai ar paprasti žmonės. Daugelis lėlių parduodamos per tarpininkus. „Manau, kad tai žmonės, neabejingi menui ir grožiui“, – svarsto kūrėja. Pasak autorinių lėlių meistrės, iš pradžių buvo sunku skirtis su savo kūriniais, bet pastaruoju metu viskas pasikeitė. Dabar malonu žinoti, kad jos lėlės puoš kieno nors namus, teiks džiaugsmą žmonėms, kurie nesugeba tokio kūrinio sukurti patys. „Prie lėlių nebeprisirišu, bet sukurtą lėlę laikau namuose tiek, kiek dar noriu su ja pabūti“, – neslepia J. Dovydėnaitė. Jos kuriamų lėlių pirkėjai ir gerbėjai išsiblaškę po visą pasaulį. Jų yra Amerikoje, Australijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Kazachstane, Baltijos šalyse, Skandinavijoje ir daugelyje kitų kraštų.

Lėlių kainos – nuo šimto iki kelių tūkstančių litų

J. Dovydėnaitė teigia, kad pradėjusi kurti lėles nebegalėjo sustoti, bet iš pradžių net negalvojo jų pardavinėti. „Manau, net jei niekas ir nepirktų, vis tiek jas daryčiau“, – sako autorė, bet pabrėžia, kad iš jos kuriamų lėlių galima uždirbti, jeigu to siekiama. Viena lėlė gali kainuoti nuo šimto iki kelių tūkstančių litų. Vis dėlto moteris lėlių pagal užsakymus nekuria, nes jos lėlės pirmiausia yra jos fantazijos vaisius, o ne užsakovo. Įvairūs užsakymai jai kaip kūrėjai nekelia jokio džiaugsmo.

Lėlių verslu J. Dovydėnaitė kol kas rūpinasi pati. Ji lipdo, perka reikalingas žaliavas, reklamuoja savo kūrinius, juos pardavinėja, ieško klientų. „Sunku derinti kūrybą ir viskuo rūpintis pačiai“, – atvirauja menininkė ir tikisi, kad ateityje jos lėlių verslas plėsis, nes turi nemažai idėjų, kaip tai daryti. J. Dovydėnaitė sako suprantanti žmones, kurie perka ar kolekcionuoja jos lėles. Jiems jos reikalingos kaip interjero puošmenos: „Jie tokie patys kaip aš – aš negaliu nekurti, o jie negali neturėti.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.