Švenčių organizavimas ir dekoravimas: kokią verslo formą geriau pasirinkti?

Žinių bazė

2014.07.23

Norėčiau verstis švenčių organizavimu bei dekoravimu: ar tiks individuali veikla pagal pažymą, ar reikia steigti kitą įmonę? Verslo liudijimas netinka. UAB per brangu.

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Publikavimo data: 2014-07-23 11:44

Individualios veiklos pažyma – tai dokumentas, kuris patvirtina, kad asmuo yra įregistravęs vykdomą veiklą savo gyvenamosios vietos VMI ir gali...

Publikavimo data: 2014-07-23 11:44

Individualios veiklos pažyma – tai dokumentas, kuris patvirtina, kad asmuo yra įregistravęs vykdomą veiklą savo gyvenamosios vietos VMI ir gali verstis pažymoje nurodyta veikla. Pagal išduotą individualios veiklos pažymą, galima vykdyti bet kokio pobūdžio veiklą, išskyrus nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą bei išskyrus tą, kuriai teisės aktai numato reikalavimą įsteigti juridinį asmenį. Klausime nurodomai veiklai vykdyti nėra privaloma steigti juridinį asmenį. Taigi, švenčių organizavimo ir dekoravimo veiklą galima vykdyti turint individualios veiklos pažymą.  Svarbu atkreipti dėmesį į pagrindinius mokėtinus mokesčius užsiimant ekonomine veikla pagal individualios veiklos pažymą:

5 % arba 15 % gyventojų pajamų mokestis (GPM) nuo gautų apmokestinamų pajamų, šis mokestis yra mokamas kartą per metus;
28,5 % valstybinio socialinio draudimo įmoka (VSD) įmoka mokama nuo pusės gautų apmokestinamųjų pajamų ir yra mokama kartą per metus;
27 eurų privalomojo sveikatos draudimo įmoka (PSD). PSD įmokos mokamos kiekvieną mėnesį.

Norint steigti juridinį asmenį ekonominei veiklai vykdyti galimi įvairūs pasirinkimai. Dažniausiai sutinkama juridinio asmens forma – uždaroji akcinė bendrovė, tačiau galimos ir kitos juridinio asmens formos. Paminėtinos kelios aktualiausios juridinių asmenų formos: individualioji įmonė, mažoji bendrija. Individualiajai įmonei, priešingai nei uždarajai akcinei bendrovei, nėra taikomas minimalaus įstatinio kapitalo dydžio reikalavimas. Taigi, individualiajai įmonei įsteigti ir veiklai pradėti reikalingas mažesnis startinių investicijų dydis. Svarbu atkreipti dėmesį, jog tais atvejais, kai prievolėms vykdyti neužtenka individualiosios įmonės turto, už tokios įmonės prievoles atsako savininkas savo asmeniniu turtu.

Mažoji bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, todėl bendrijos nariai neatsako savo asmeniniu turtu. Steigiant mažąją bendriją nariai turi sumokėti įnašą. Pažymėtina tai, kad pagal Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymo 8 str. mažosios bendrijos nario įnašas yra nariui nuosavybės teise priklausantis turtas (pinigai, daiktai ir pan.), perduotas mažajai bendrijai. Šio įnašo minimalaus dydžio įstatymai nenustato. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujai Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo (toliau – SDĮ) pataisoms buvo panaikinta socialinio draudimo įmokos lengvata savarankiškai dirbantiems asmenims – mažųjų bendrijų, individualiųjų įmonių, ūkinių bendrijų nariams. Naujos įstatymo nuostatos įpareigoja savarankiškai dirbančius asmenims kasmet sumokėti apie 870 eurų socialinio draudimo įmokų nuo asmeniniams poreikiams priskiriamų sumų. Pastarosios per mėnesį negali būti mažesnės nei minimali mėnesinė alga – 300 eurų. SDĮ 9 str. numato pareigą mažosioms bendrijoms mokėti socialinio draudimo įmokas už jų narius.

Siekiant tinkamai įvertinti, kokią veiklos formą pasirinkti, svarbu įvertinti savo finansinius išteklius, veiklos pobūdį ir sudėtingumą, papildomo personalo veikoje samdymo būtinybę, galimas veikloje kilsiančias rizikas, veiklai keliamus kokybės ir saugos standartus bei mokestinius pasirinktos veiklos formos aspektus.

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.