Dėl patento nuosavybės

Žinių bazė

2020.11.03

Sveiki, su kolega sukūrėm iš esmės patobulintą matavimo įrenginį. Mintis gimė patobulinti esamą matavimo įrenginį ir eksperimentas pavyko, su kolega matėm problemas. Darbdavys tai įvertino ir planuoja teikti paraišką patentuoti šį įrenginį kaip įmonės nuosavybę, išradimą. Jam kurti naudojomės įmonės įranga, eančiomis technologijomis, bet sumanymas yra mano su kolega. Ar tikrai aš su kolega kaip išradėjai neturime jokių teisių į patentą?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Kristina Vilkienė

Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras

Publikavimo data: 2020-11-11 10:02

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 10 str., teisė gauti patentą priklauso išradėjui arba jo teisių perėmėjui, arba darbdaviui, kai išradimas...

Publikavimo data: 2020-11-11 10:02

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 10 str., teisė gauti patentą priklauso išradėjui arba jo teisių perėmėjui, arba darbdaviui, kai išradimas yra tarnybinis. Išradimas gali būti tarnybinis, jeigu jis yra sukurtas pagal išradybinę veiklą numatančią darbo sutartį arba pasinaudojant sukaupta darbdavio patirtimi, jo technologijomis, įrengimais arba pagal konkretų pavedimą projektavimo, konstravimo, mokslinio tyrimo arba technologijų kūrimo metu (tarnybinius išradimus reglamentuoja Patentų įstatymo 11 straipsnis). Jeigu išradimą sukūrė asmuo, atliekantis mokslinio tyrimo, projektavimo, konstravimo ir kitus kūrybinio pobūdžio darbus pagal sutartį su užsakovu, kuris finansuoja atitinkamą darbą, teisė gauti patentą nustatoma šioje sutartyje. Išradimo bendraautoriai turi lygias teises gauti patentą, jeigu jie nėra susitarę kitaip. Jeigu turėtumėte papildomų klausimų, susijusių su išradimų patentavimu, su mumis galite susisiekti el. paštu info@vpb.gov.lt arba telefonu 8 5 278 0290.

Andrius Pranckevičius

Advokatas, vadovaujantis partneris / BALTICLAW

Publikavimo data: 2020-11-12 14:10

Remiantis Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 11 str. nurodytina, kad išradimas laikomas tarnybiniu - jei jis sukurtas darbo sutarties, kuri numato...

Publikavimo data: 2020-11-12 14:10

Remiantis Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 11 str. nurodytina, kad išradimas laikomas tarnybiniu - jei jis sukurtas darbo sutarties, kuri numato išradybos veiklą, vykdymo metu, arba kai yra konkretus pavedimas, projektavimo, konstravimo, mokslinio tyrimo arba technologijų kūrimo metu, arba naudojantis sukaupta darbdavio patirtimi arba jo technologijomis ir įrengimais. Tarnybinio išradimo atveju teisė į patentą, t.y. teisė jį registruoti, priklauso darbdaviui, nebent darbdavys atsisakytų teisės gauti patentą arba per 4 mėnesius nepraneša išradėjui apie ketinimą pasinaudoti šia teise. Pažymėtina ir tai, kad minėtas LR patentų įstatymas numato, kad darbdavys, gavęs tarnybinio išradimo patentą, privalo išradėjui mokėti autorinį atlyginimą, kurio atlyginimo dydis priklauso nuo išradimo ekonominės vertės ar kitos naudos, kurią darbdavys gali gauti panaudojęs šį išradimą. Įstatymas numato, kad autorinio atlyginimo ir jo mokėjimo sąlygos turi būti nustatomos darbdavio ir išradėjo pasirašomoje autorinio atlyginimo sutartyje. Jeigu darbdavys nevykdo autorinio atlyginimo mokėjimo sutarties reikalavimų arba tokia sutartis nesudaroma, išradėjas turi teisę kreiptis į teismą, kad būtų pripažintas tarnybinio išradimo patento savininku. Kita vertus, pažymėtina, kad LR patentų įstatymo 11 str. 5 d. numatyta, kad autorinis atlyginimas nemokamas, jeigu darbuotojo darbo sutartyje yra numatytas išradimų kūrimas ir už tai jam buvo arba yra mokamas sutartas padidintas atlyginimas. Be to, minėto įstatymo 11 str. 8 dalyje numatyta, kad darbdavys ir darbuotojas gali susitarti, kad teisė gauti patentą, teisė į patento paraišką arba teisė į patentą priklauso sukūrusiam išradimą darbuotojui. Šiuo atveju autorinis atlyginimas darbuotojui nemokamas, nebent susitarta kitaip. Darbdavio ir darbuotojo teisės ir pareigos, susijusios su tarnybiniais išradimais, išskyrus autorinio atlyginimo mokėjimą, pasibaigia patentui netekus galios arba po metų nuo darbo santykių nutraukimo. Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog tai yra bendro pobūdžio konsultacija – siekiant geriausių rezultatų, siūlytume pasikonsultuoti su teisininku.

Daugiau atsakymų

Ekspertai

Andrius Pranckevičius

Andrius Pranckevičius

Advokatas, vadovaujantis partneris / BALTICLAW

Kristina Vilkienė

Kristina Vilkienė

Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.