Ar teisėta namų valdoje kabinti išorinę reklamą be aplinkinių gyventojų sutikimo?

Žinių bazė

2014.05.25

Name gyvename 3 šeimos. Netoli visų namo yra gan didelis ūkinis pastatas, kuris priklauso dviems šeimininkams. Viename ūkinio pastato gale vienas namų gyventojas pasikabino išorinę reklamą(turi verslą, augina gėles ir jas pardavinėja). Ar galėjo pasikabinti reklamą be aplinkinių gyventojų sutikimo? Ar galėjo užsiimti gėlininkyste be aplinkinių gyventojų sutikimo?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Publikavimo data: 2014-05-25 16:52

Verta paminėti, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.37 straipsnio 1 dalis apibūdina nuosavybės teisės esmę – tai teisė savo nuožiūra,...

Publikavimo data: 2014-05-25 16:52

Verta paminėti, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.37 straipsnio 1 dalis apibūdina nuosavybės teisės esmę – tai teisė savo nuožiūra, nepažeidžiant įstatymų ir kitų asmenų teisių ir interesų, valdyti, naudoti nuosavybės teisės objektą ir juo disponuoti. Jei nekilnojamasis daiktas priklauso vienam asmeniui, jokie sutikimai iš aplinkinių asmenų nėra privalomi, tačiau, žinoma, išorinė reklama privalo būti įrengta laikantis teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

Leidimą įrengti išorinę reklamą išduoda, leidimo galiojimą sustabdo, jį atnaujina ar panaikina savivaldybių verslo licencijavimo ir leidimų skyriai pagal savivaldybių nustatytas taisykles ir išorinės reklamos reikalavimus nustatančius teisės aktus. Reikalavimą gauti asmenų sutikimus norint įrengti išorinei reklamai ant nekilnojamojo daikto nustato Lietuvos Respublikos reklamos įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 4 punktas. Jame nurodoma, kad asmuo neturi teisės įrengti išorinę reklamą, jeigu neturi žemę, statinius ar kitus objektus, ant kurių ji įrengiama, nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdančio asmens sutikimo. Jei reklama įrengiama ant bendrojo naudojimo objektų, siekiantis įrengti išorinę reklamą asmuo, turi gauti butų ir kitų patalpų savininkų daugumos sutikimą, jeigu butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos įstatuose ar jungtinės veiklos sutartyje nenumatyta kitaip. Taigi, Lietuvos Respublikos reklamos įstatymas nustato analogišką reikalavimą, kaip ir Lietuvos Respublikos civilinis kodekso 4.88 straipsnio 1 dalis, kurioje nurodoma, kad daiktas (turtas), esantis bendrosios jungtinės nuosavybės teisės objektu, valdomas, naudojamas bei juo disponuojama tik esant bendraturčių sutikimui. Jei nekilnojamojo turto dalis asmeniui priklauso bendrąja daline nuosavybės teise, papildomo sutikimo iš asmens, kuriam priklauso kita nekilnojamojo turto dalis, gauti nereikia. Jei išorinė reklama yra įrengta nesilaikant išorinės reklamos įrengimo taisyklių ir reikalavimų, atsakinga savivaldybės administracijos institucija gali asmeniui skirti baudą nuo vieno iki dešimties tūkstančių litų, t.y. nuo 289,62 iki 2896,20 eurų (Lietuvos Respublikos reklamos įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 4 punktas, 24 straipsnio 4 dalis).

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 straipsnyje įtvirtinta kiekvieno žmogaus teisė laisvai pasirinkti verslą. Iš pateikto situacijos aprašymo nėra aišku, kokia forma asmuo vykdo ekonominę veiklą: veikia kaip fizinis asmuo, vykdantis individualią veiklą, ar juridinis asmuo. Asmuo turi teisę prekiauti savo nuosavybėje, kitam asmeniui priklausančioje teritorine, jei yra gavęs atitinkamus sutikimus ir leidimus vertis tokio pobūdžio veikla. Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse netiesiogiai nurodyta, kad tiek fiziniam asmeniui užsiimant individualia veikla, tiek veikiant juridiniam asmeniui, nėra privalu iš kitų asmenų gauti sutikimą veikos vykdymui, jeigu ji vykdoma tam asmeniui nuosavybės teise priklausančioje teritorijoje. Tačiau jeigu veikla vykdoma ne jam nuosavybės teise priklausančioje teritorijoje arba teritorijoje, kuri priklauso keliems asmenims, sutikimą veiklos vykdymui asmuo privalo gauti.

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.