...

Ar galiu parduoti savo sumanytą idėją be patento?

Žinių bazė

2022.03.13

Esame su komanda sukūrę inovatyvų kompiuterinės programos sprendimą. Juo susidomėjo kita didelė įmonė. Norime ir svarstome jiems parduoti, tačiau norime ir apsaugoti savo teises. Tačiau jei sutariame dėl kainos, mes norėtumėme teisises perduoti tai įmonei ir užsiimti kita veikla. Tad klausimas, ar galime nepatentuoti ir kiek mes saugūs? Taip pat ar mūsų sukurta inovacija yra patentuojama?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Kristina Vilkienė

Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras

Publikavimo data: 2022-03-22 07:15

Sveiki. Idėjos nėra laikomos išradimais, todėl nėra patentuojamos, o kompiuterių programos pagal LR patentų įstatymo 4 straipsnį išradimais nelaikomos. Nebent...

Publikavimo data: 2022-03-22 07:15

Sveiki. Idėjos nėra laikomos išradimais, todėl nėra patentuojamos, o kompiuterių programos pagal LR patentų įstatymo 4 straipsnį išradimais nelaikomos. Nebent Jūsų sprendimas neapsiriboja įprasta kompiuterio ir programinės įrangos sąveika. Išradimo patentavimui turi būti gaunamas tolimesnis techninis efektas, t. y. išradimas turi apimti techninius požymius (technines priemones) arba požymius, kurie būtini techniniam rezultatui pasiekti. Daugiau informacijos apie išradimus rasite Valstybinio patentų biuro interneto svetainės skiltyje „Išradimų patentai“. Išradimo patentavimas nėra privaloma procedūra. Išradimas gali būti naudojamas rinkoje ir tuo atveju, jeigu jis nėra patentuotas. Tačiau patentuoti išradimą yra tikslinga, kadangi patentas suteikia išimtinę teisę į išradimą, pagal kurią tik patento savininkas turi teisę gaminti, parduoti ar kitaip naudoti savo išradimą. Konkurentai neapsaugotą naują produktą gali nukopijuoti ir jį vėliau parduoti. Patento suteikiama išimtinė teisė sudaro galimybes neleisti konkurentams gaminti ar parduoti tokių pačių produktų. Patentą taip pat galima licencijuoti, patentas gali palengvinti komercinių partnerių paiešką. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad išradimas nelaikomas nauju, jeigu iki patento paraiškos datos jis buvo viešai paskelbtas ar naudotas, todėl labai svarbu kuriamo technologinio sprendimo neatskleisti viešai iki paraiškos padavimo ir taip nepažeisti savo paties išradimo naujumo. Kompiuterinę programą galima apsaugoti autorių teisėmis. Autorių teisės nėra registruojamos, todėl norint apsaugoti autorių teisių objektus, reikia pasirūpinti atitinkamomis sutartimis. Jūsų atveju rekomenduotina kreiptis į teisininkus, kurie specializuojasi intelektinės nuosavybės srityje arba patentinius patikėtinius: https://vpb.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/patentiniai-patiketiniai Papildomai informuojame apie galimybę gauti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms, norinčioms apsaugoti savo intelektinę nuosavybę: https://vpb.lrv.lt/lt/aktualu/mvi-fondo-projektas-mazoms-ir-vidutinems-imonems-norincioms-apsaugoti-savo-in-2022-2024-metams.

Birutė Dauderienė

Patentinė patikėtinė, intelektinės nuosavybės apsaugos ekspertė / METIDA

Publikavimo data: 2022-03-22 09:49

Patentu neapsaugotas sprendimas ar bet kokia kita materializuota idėja gali būti perduota kitam asmeniui, tačiau siekiant apsisaugoti nuo atskleistos informacijos...

Publikavimo data: 2022-03-22 09:49

Patentu neapsaugotas sprendimas ar bet kokia kita materializuota idėja gali būti perduota kitam asmeniui, tačiau siekiant apsisaugoti nuo atskleistos informacijos pasisavinimo, yra rekomenduotina prieš ją atskleidžiant/pristatant potencialiam pirkėjui pasirašyti konfidencialumo sutartį, bendrai bruožais apibūdinant, kokio pobūdžio informacija bus atskleista, ir numatant, kad neįvykus sandoriui dėl atskleistos medžiagos pardavimo, potencialus pirkėjas neturės teisės gautos konfidencialios informacijos naudoti ar perduoti ją kam nors kitam, o tokio pažeidimo prevencijai yra būtina numatyti solidžią baudą. Paties sprendimo pristatymą rekomenduojama fiksuoti video įranga, taip pat ir susiejant su pasirašyta konfidencialumo sutartimi, kad reikalui esant būtų galima turėti įrodymą, kokia konfidenciali informacija buvo perduota. Filmavimo faktas turi būti žinomas abiems pusėms, tai galima numatyti ir konfidencialumo sutartyje. Ar inovacija yra patentabili, galima nustatyti tik ją įvertinus.

Daugiau atsakymų

Ekspertai

Birutė Dauderienė

Birutė Dauderienė

Patentinė patikėtinė, intelektinės nuosavybės apsaugos ekspertė / METIDA

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.