...

Reikalavimai alkoholio importui iš Australijos

Žinių bazė

2014.03.11

Kokie reikalingi leidimai importuojant alkoholį iš Australijos? Kokius dokumentus turi pateikti gamintojas, kad alkoholį būtų galima pirkti didmeniniais kiekiais ir prekiauti Lietuvoje? Kokios muito procedūros? Ar reikalingi papildomi leidimai įmonei, importuojančiai ir prekiaujančiai ES alkoholiniais gėrimais?

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Paulius Putrimas

Advokatas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX”

Publikavimo data: 2014-03-11 10:44

Atsakant į pateiktą klausimą pažymėtina, jog alkoholiniams gėrimams, importuojamiems į Lietuvos Respublikos teritoriją yra taikomas ypatingas valstybinio reglamentavimo režimas. Alkoholinių...

Publikavimo data: 2014-03-11 10:44

Atsakant į pateiktą klausimą pažymėtina, jog alkoholiniams gėrimams, importuojamiems į Lietuvos Respublikos teritoriją yra taikomas ypatingas valstybinio reglamentavimo režimas. Alkoholinių gėrimų importą, taip pat kaip ir alkoholinių gėrimų gamybą bei pardavimą, gali vykdyti tik juridiniai asmenys (t. y. įmonės), turintys Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatyme numatytą licenciją.

Atkreiptinas dėmesys, kad importuoti alkoholio produktus įmonėms leidžiama tik tuo atveju, kai jos turi užsienio valstybės kompetentingos institucijos pripažintų subjektų (laboratorijos, kitos institucijos ar alkoholio produktų gamintojo) išduotus alkoholio produktų atitiktį patvirtinančius dokumentus, kuriuose taip pat privalo būti pateikti ir deklaruojami kokybės ir saugos rodikliai, o importuojant vyną, vynuogių misą– jų gabenimo dokumentą ir dokumentą, nurodantį vyno produktų analizės duomenis.

Prieš importuojant alkoholio produktus, įmonės Lietuvos Respublikoje privalo įgyvendinti Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo III skyriaus trečiajame skirsnyje nustatytus alkoholio produktų pardavimo, laikymo ir gabenimo reikalavimus.

Iš pateikto klausimo nėra aišku, kokį alkoholį planuojate importuoti, taip pat ar importuotą į Lietuvos Respubliką alkoholį, planuojama pardavinėti mažmenine ar didmenine prekyba. Pirmiausia turite nuspręsti, kokiu būdu platinsite importuotus alkoholinius gėrimus Lietuvos Respublikos teritorijoje – versitės mažmenine ar didmenine alkoholinių gėrimų prekyba.

Mažmeninės ir didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijavimo tvarka numatyta Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatyme bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 20 d. nutarime Nr. 618 „Dėl didmeninės ir mažmeninės prekybos alkoholio produktais licencijavimų taisyklių ir mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės).

Minėti teisės aktai pateikia licencijų rūšių sąrašą bei nurodo licencijos prašantiems asmenims keliamus reikalavimus. Priklausomai nuo importuoto alkoholio rūšies bus reikalinga gauti atitinkamą licenciją. Turėdami vieną iš Taisyklėse nurodytų licencijų galėsite užsiimti ir alkoholinio iš Australijos importu į Lietuvos Respubliką.

Pažymėtina, jog licencijas verstis didmenine prekyba alkoholio produktais, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymu bei Taisyklėmis, išduoda, papildo, jų rekvizitus patikslina, apie galimą licencijų galiojimo sustabdymą ar licencijų galiojimo panaikinimą įspėja, licencijų galiojimą sustabdo, licencijų galiojimo sustabdymą ar licencijų galiojimą panaikina, popierinių licencijų dublikatus išduoda Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas. Departamentas taip pat prižiūri, kaip licencijų verstis didmenine prekyba alkoholio produktais ar mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais turėtojai laikosi licencijuojamos veiklos sąlygų.

Tuo tarpu licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais išduoda, papildo, jų rekvizitus patikslina, apie galimą licencijų galiojimo sustabdymą ar licencijų galiojimo panaikinimą įspėja, licencijų galiojimą sustabdo, licencijų galiojimo sustabdymą ar licencijų galiojimą panaikina, popierinių licencijų dublikatus išduoda, taip pat prižiūri, kaip licencijų verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais turėtojai laikosi licencijuojamos veiklos sąlygų, savivaldybės vykdomoji institucija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymu, Taisyklėmis ir savivaldybės tarybos nustatyta tvarka.

Taigi, norint gauti licenciją verstis didmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, motyvuotu prašymu bei kitais teisės aktuose nurodytais prie prašymo pridedamais dokumentais, turėtumėte kreiptis į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą, o dėl licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais turėtumėte kreiptis į savivaldybės vykdomąją instituciją.

Pažymėtina, kad importuoti atitinkami alkoholiniai gėrimai privalo būti ženklinami banderolėmis. Alkoholiniai gėrimai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 9 d. nutarimo Nr. 408 „Dėl apdoroto tabako, etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų ženklinimo specialiais ženklais – banderolėmis taisyklių patvirtinimo“ 13 punktu, banderolėmis ženklinami:
1) akcizais apmokestinamų prekių sandėliuose;
2) Lietuvos Respublikoje asmenų įsteigtuose C tipo muitinės sandėliuose;
3) laisvuosiuose sandėliuose;
4) laisvosiose zonose.

Banderolių užsakymą, gaminimą, išdavimą, apskaitą bei klijavimą kontroliuoja bei vykdo VMI.

Į Lietuvos Respubliką importuojamiems alkoholiniams produktams taikomus mokesčių tarifus, t. y. pridėtinės vertės mokestį, akcizo, muito mokestį bei jų dydžius, galima sužinoti Lietuvos Respublikos integruoto tarifo (LITAR) duomenų bazėje (litarweb.cust.lt). Importuojant alkoholio produktus muitinės pareigūnams taip pat būtina pateikti: a) Pirkimo-pardavimo sutartis, sudarytas tarp importuotojo bei alkoholinių gėrimų gamintojo; b) Alkoholinių gėrimų kokybę patvirtinančius dokumentus (kokybinius sertifikatus); c) Vežimo dokumentus; d) Draudimą.

Importuotojas turi teisę rinktis – sumokėti mokesčius iš karto (prekių importo metu) arba atidėti mokesčių mokėjimą. Muitinės procedūrų įvykdymui užtikrinti ar atidedant mokesčių sumokėjimą muitinei reikia teikti banko įstaigų ar draudimo organizacijų garantijas. Jas gali išduoti tik muitinės garanto statusą turintys bankai ir draudimo bendrovės. LITAR duomenų bazėje taip pat pateikiama informacija apie kai kuriuos importo ir eksporto draudimus bei apribojimus.

Kadangi importuojami alkoholiniai gėrimai bus skirti vartojimui (maistui), kartu su Muitinės pareigūnų atliekamu patikrinimu, importuojamas siuntas, jų kokybinius reikalavimus tikrins Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pasienio veterinarijos posto pareigūnai. Šie pareigūnai, atlikdami importuojamų alkoholinių gėrimų kontrolę bei patikrą yra įpareigoti imti mėginius laboratoriniam tikrinimui. Mėginių laboratoriniam tikrinimui ėmimo procedūra bei dažnumas reglamentuotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. rugsėjo 24 d. įsakymo Nr. B1-478 „Dėl importuojamo negyvūninio maisto valstybinės maisto kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Ekspertai

Paulius Putrimas

Paulius Putrimas

Advokatas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.